1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BALIKÇILAR EYLEM YAPTI
BALIKÇILAR EYLEM YAPTI

BALIKÇILAR EYLEM YAPTI

Kıbrıs Türk Balıkçılar Birliği ile Girne Balıkçılar Kooperatifi, 96 yılından beri Kıbrıs Deniz Kulübü (Marine Club) ile Girne Balıkçılar Kooperatifi’nin birlikte kullandığı binanın Bakanlar Kurulu kararıyla tadilatından sonra sadece Kıbrıs Deniz Kul

A+A-

 

Kıbrıs Türk Balıkçılar Birliği ile Girne Balıkçılar Kooperatifi, 96 yılından beri Kıbrıs Deniz Kulübü (Marine Club) ile Girne Balıkçılar Kooperatifi’nin birlikte kullandığı binanın Bakanlar Kurulu kararıyla tadilatından sonra sadece Kıbrıs Deniz Kulübü’nün kullanımına verilmesine tepki göstererek, bugün, Girne Marinası’nda eylem yaptı.

Kıbrıs Türk Balıkçılar Birliği Asbaşkanı Münür Haşimoğlu, Girne Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Meriç Bitta ve bir grup balıkçının katıldığı eylemde, balıkçıların haklarını sonuna kadar aranacağı duyuruldu.

BİTTA

Girne Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Meriç Bitta eylemde yaptığı konuşma, Bakanlar Kurulu’nun 27 Haziran 2012 tarihli kararıyla 96 yılında beri Kıbrıs Deniz Kulübü (Marine Club) ile Balıkçılar Kooperatifi’nin ortak kullanımına verilen binanın, sadece Marine Kulübü’ne verilmesini eleştirdi.

Bitta, binanın yaklaşık 48 bin Sterlin borcu bulunduğu, konunun yargıya intikal ettiği ve gelinen aşamada Marine Kulübü’ne devredildiğini anlatarak, Balıkçılar Kooperatifi’nin de eskisi gibi yeni kira sözleşmesine dahil olmak istediğini kaydetti.

Meriç Bitta, işin peşini bırakmayarak sonunda dek haklarını arayacaklarını ifade ederek, “Anayasa’da kooperatifleri koruma maddesi var” dedi.

HAŞİMOĞLU

Kıbrıs Türk Balıkçılar Birliği Asbaşkanı Münür Haşimoğlu ise konuşmasında, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ile yapılan toplantıda, Amcaoğlu’nun balıkçılara yüzde ellisi hibe ve geriye kalanın sıfır faizli krediyle 3 balıkçı gemisi alınacağı ve bunun için kooperatif kurmalarını söylediğini hatırlattı.

Haşimoğlu, Amcaoğlu’nun bu açıklamaları ortada iken, Girne Balıkçılar Kooperatifi ile Kıbrıs Deniz Kulübü’nün ortak kullanımındaki binanın Bakanlar Kurulu kararıyla tek taraflı Kıbrıs Deniz Kulübü’ne verildiğini ifade etti.

Bu durumun kabul edilemez olduğunu belirten Haşimoğlu, haksızlık karşısında sessiz kalmayacakları ve haklarını arayacaklarını söyledi.

Haşimoğlu, “Binayı kimse alamaz ve bina kimseye peşkeş çekilemez” dedi.

Açıklamasında hükümeti eleştiren Münür Haşimoğlu, “dengesiz” alınan kararların balıkçılığı bitirme noktasına getirdiğini söyledi.

Haşimoğlu, “Bu nasıl bir anlayıştır ki, kendi milli servet ve balıkçısını batırmak isteyen bir devletle karşı karşıyayız” diyerek, ‘gırgır gırgır’ teknelerinin Kuzey Kıbrıs açıklarında izinle balık avlayarak, avladıkları balıkların Türkiye’ye götürdüklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 682 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler