1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BALIKÇI BARINAĞI İYİLEŞTİRME PROJESİNE BAŞLANDI
BALIKÇI BARINAĞI İYİLEŞTİRME PROJESİNE BAŞLANDI

BALIKÇI BARINAĞI İYİLEŞTİRME PROJESİNE BAŞLANDI

Avrupa Birliği’nin finansmanını sağladığı “balıkçı barınaklarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi” projesinin başlaması için açılış semineri gerçekleşti

A+A-

 

 

Yenierenköy belediye restoranında gerçekleşen seminere çok sayıda bölge balıkçıları katılım gösterdi. Proje Karpaz bölgesinde bulunan Şelonez, Kumyalı ve Yenierenköy barınaklarını kapsamakta olup, projenin maddi kısmının %80ini Avrupa Birliği sağlarken, %15’ini Yenierenköy, Mehmetçik ve Dipkarpaz belediyeleri tarafından karşılanacak. Proje çerçevesinde, barınakların dalgakıranlarının onarılıp, depolama olanakları yaratılacak. 2010 yılında başlayan bu projede bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmamıştı. Projenin 21 Ekim 2012 tarihinde tamamlanması bekleniyor.Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan yaptığı kısa konuşmada Avrupa Birliği’nin projelerine destek verdiğini, projenin başladığını söyleyerek, Avrupa Birliği yetkililerine teşekkür etti. Mehmetçik Belediye başkanı Beyazıt Adalıer, bu proje ile daha iyi olanaklara sahip olacak barınakların balıkçılara önemli kolaylık sağlanacağını belirterek, projeye destek olan herkese teşekkür etti.

“KKTC’DE BALIKÇILARI KORUYAN YASA YOK”

Yenierenköy belediye başkanı Özay Öykün, Avrupa Birliği’ne sağladıkları bu olanaktan dolayı teşekkür etti. KKTC’de, balıkçıları koruyan bir yasa olmadığını söyleyen Öykün, barınakların iyileştirilmesiyle balıkçıların geceleri rahat uyku uyuyabileceklerini dile getirdi. Tarım ve Hayvancılık Dairesi Müdürü Emirali Deveci, Avrupa Birliği ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğinden memnun olduklarını kendilerinin de ellerinden gelen desteği yapacaklarını söyleyerek, projenin hayırlı olmasını diledi.

“668 BİN EUROLUK PROJE”

Avrupa Birliği projeler sorumlusu Alexandra Wiezer, uzun zamandır Karpaz bölgesi için birtakım projelerle çalışmakta olduklarını söyledi. Wiezer, bu projede umutların tükenmekte olduğunu projenin başlanmasının üstünden uzun bir zaman geçtiğini belirtti. Projenin 668 bin 214 euroluk bir proje olduğunu, proje kapsamında rampa, dalgakıran ve depoların yapılacağını dile getiren Wiezer, projenin, sektörün kalkınma projesi olduğunu be balıkçılıkta pazarlama şekillerine yönelik çalışmalarda olacağını sözlerine ekledi. 9 Eylül Üniversitesi balıkçı barınağı ve balıkçılık alt yapı iyileştirmesi yapımı proje sorumlusu Göhkan Kaboğlu ise barınakların bugünkü durumlarını gözden geçirerek, barınaklara ne gibi iyileştirmeler yapılacağını anlattı.  

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 921 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler