1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Bakırı dövüyor, eskiyi yaşatıyor
Bakırı dövüyor, eskiyi yaşatıyor

Bakırı dövüyor, eskiyi yaşatıyor

Sinal Akgürcü… Kıbrıs’ta Bakırcılık mesleği kaybolmaya yüz tutmuş iken o yeniden hayata kazandırdı. Lefke’de otantik bir bahçe içerisinde kurduğu atölyesinde bakırcılık yaparak, açtığı restoranıyla da Kıbrıs yemeklerini misafirlerine ta

A+A-

 

Sinal Akgürcü… Kıbrıs’ta Bakırcılık mesleği kaybolmaya yüz tutmuş iken o yeniden hayata kazandırdı. Lefke’de otantik bir bahçe içerisinde kurduğu atölyesinde bakırcılık yaparak, açtığı restoranıyla da Kıbrıs yemeklerini misafirlerine tattırıyor.

 

Bakırı dövüyor, eskiyi yaşatıyor

 

Didem MENTEŞ

 

Yıllar geçtikçe insan eskiyi özlüyor, eski değerlere ve eşyalara daha çok önem veriyor. Evinde buram buram eskiyi hatırlatacak kokuyu, anıları ve özlemlerini gideriyor. Sinal Akgürcü de eski eşyalara, Kıbrıs’a ait eski kültürel değerlere önem veren ve bunu yaşatmaya çalışan bir Kıbrıslı. Lefke bölgesinde açtığı Bakırcı atölyesinde hem bu mesleği yeniden hayata kazandırıp yaşatmaya devam ediyor hem de bu mesleğin meraklıları için eserlerini paylaşıyor.

Sinal Akgürcü sadece bakırcılık işiyle uğraşmanın yanında atölyesine gelen ziyaretçileri muhteşem bir otantik bahçesi olan cafe ve restoranında da ağırlıyor. Ayrıca yılda 2-3 kez turizm acentelerinin düzenlediği gezilecek yerler arasında yer alarak hem turistlere bakırcılığı gösteriyor hem de Kıbrıs yemek ve tatlılarını sunarak turizme de katkı koyuyor.

 

“Para için değil zevk için yapıyorum…”

Türkiye’den getirttiği bakırcı ustasından dersler alarak bu mesleğe yeniden nefes veren Sinal Akgürcü, atölyesinde yüzlerce esere hayat veriyor. Sadece bakırdan eşyalar değil birçok eşyadan yeni icatlar yaparak farklı kullanımlar sağlıyor. Birçok eşyayı da cilalayarak eskisi kadar güzel görülmesini de sağlıyor Sinal Akgürcü…

Eşyaların bulunduğu odaya girdiğiniz zaman oldukça etkileniyorsunuz. Birbirinden değerli eşyalara çocuğu gibi bakıyor Sinal Akgürcü. Bu işi para için değil zevk aldığı için yapıyor. Buram buram Kıbrıs buram buram tarih kokan bakırcı atölyesinde; islimden, kazana, lükslerden tencerelere, tavalardan paluzelere, cezvelerden havanlara, hamam taşlarından kuş kafeslerine ve birçok eşyanın

minyatürlerini bulabilirsiniz.

 

“Eskidir kullanmam diye bir şey yok”

Sinal Akgürcü, ailece etnoğrafik eserlere meraklı olduklarını belirterek, bu meraktan dolayı 3 yıl önce yola çıktığını söyledi. Bu işe başladığı dönemde ülkede bu zanaatın olmadığını belirten Akgürcü, profesyonel olarak bu işi başlatmak için yola çıktığını aktardı. İlk önce gözlem yaparak geniş bir araştırma yapan Akgürcü, yavaş yavaş çevresindeki eski eşyaları toplamaya, ardından derleyerek temizlemeye başladığını söyledi. “Türkiye’den usta getirttim. Ben toplamayı ve temizlemeyi biliyorum. Nakışlama, parlatma ve bronz dökümü öğrendim. Eşyaları temizledikten sonra parlatıyorum, tekrardan kullanılabilir hale getiriyorum. Gerek mutfaklarda gerek dekorasyon amaçlı bu eşyalar kullanılabilir. Bakırda “eskidir kullanmam” diye bir şey yok. Tekrardan bakımını, kalayını yaptırdığınız müddetçe kullanabilirsiniz.”

 

İş kolay değil ama zevkli…

Bakırcılık mesleğinin kolay bir iş olmadığını kaydeden Akgürcü, “düz bir levhayı çekiç ve demirle döverek bir şekil yaratıyorsunuz. Bu bir cezveden çaydanlığa ya da kazan büyüklüğündeki eşyalara kadar değişiyor. Bunun hiçbir sınırı yok. Resimdeki herhangi bir şeyi bakıra dökebiliriz. Bu da çok kolay bir şey değil. Biz işin zor değil zevkli kısmını düşünüyoruz. Önemli olan sabah kalktığınızda ‘bugün de işe gidiyorum’ dememektir. Önemli olan buraya zevkle gelmem. Zaten evimi otel olarak kullanıyorum” dedi.   

 

İnsanların ilgisi arttı…

Kıbrıslıların bakır işlerine yeniden ilgisinin arttığını söyleyen Sinal Akgürcü, “insanlar artık eskilerini değerlendirmeye başladı. Hatta çoğu genç evini eski eşyalardan dekore etmeye çalışır. Eskiye doğru bir dönüş olduğunu gözlemlediğimi söyleyebilirim” dedi. Akgürcü, özellikle insanların birçok değeri kaybettiğini bunun için bir arayış içinde olduğunu belirterek, “eskiye dönüşü bu şekilde buldular ya da meraklar değişiyor”

 

Kıbrıs yemekleri…

Sinal Akgürcü, yarattığı bu değerli eserleri sergilemek için ayrıca cafe ve restoran işletmeciliğine de başladı. Atölyeyi ziyarete gelenlere Kıbrıs yemekleri ve tatlılarından da sunarak hem yemek hem de bakır işini öğretmek için uğraş veriyor. Otantik bir bahçe içerisinde, bir bölümünde küçük bir hayvanat bahçesi oluşturan Akgürcü, bölgeye gelen turistleri de ağırladıklarını dile getirdi. “Burayı ziyarete gelenler hem bakırcılığı öğrenebilir hem hayvanat bahçemizi gezebilir hem de bir şeyler yiyip içebilir. Restoranımız Kıbrıs mutfağı yemeklerinden oluşur. Mezelerimiz başta olmak üzere; fırın kebabı, şeftali, herse, gullirigya, lalangı, bumbar, taze böğrülce, pirohu var. Özellikle kış aylarında gullirigyayı birebir burada yaparız. Odun ateşinde pişirdiğimiz zaman hem nasıl yapıldığını görürler hem de sıcak sıcak yerler.

 

 

 

Bu haber toplam 1038 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler