1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAKANLIK İDDİALARI YANITLADI
BAKANLIK İDDİALARI YANITLADI

BAKANLIK İDDİALARI YANITLADI

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı “Ercan’da toplu mezar mı?” başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığını açıkladı: “HAYAL ÜRÜNÜ !” Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, dün bir gazetede yer alan “Ercan’da Toplu Me

A+A-

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı “Ercan’da toplu mezar mı?” başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığını açıkladı:

“HAYAL ÜRÜNÜ !”


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, dün bir gazetede yer alan “Ercan’da Toplu Mezar mı?” başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığını açıkladı.
Bayındırlık ve Ulaştırma Banklığı Müsteşarı Suat Yeldener yaptığı yazılı açıklamada, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın kontrol ve yönetiminde olan Ercan Havaalanı’nın yeniden yapılandırılması projesi kapsamında, Ercan Havaalanı’nın işletme haklarının devredilmesi yöntemiyle ihaleye çıkıldığını ve ihalenin 27 Ağustos tarihine kadar açık kalacağını ve bu tarih itibarıyla Ercan Havaalanı İhalesi’nin sonuçlandırılacağını belirtti.

“YAPIMI HENÜZ BAŞLANMADI”

Yeldener, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Ercan Havaalanı İhalesinde, yeni bir 2’inci pist yapımı ve mevcut pistin yenilenmesi de öngörülmektedir. Şu anda ilgili haberde belirtildiği gibi 2’inci Pist yapım çalışmaları başlamış değildir. Zaten Ercan Havaalanı İhalesi sonuçlanmadan bu çalışmaların başlayabilmesi mümkün de değildir. İlgili haberde 2’inci uçak Pisti yapım çalışmalarının iki ay önce başladığı yönündeki haber tamamen bir hayal ürününden ibarettir.
Şu anda Ercan Havaalanı’nda yapılmakta olan çalışma; 05 Kasım, 2011 tarihinde temeli atılan ILS (Instrument Landing System) Aletli İniş Sistemi’nin kurulması çalışmalarıdır. Bu çalışmaların yapıldığı güzergah ile yeni pistin yapılacağı güzergahın hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. İlgili KKTC gazetesinde yayınlanan fotoğraflar, ILS Altyapı bölgesi ile ilişkili olup bu alanda kazı değil dolgu çalışmaları yapılmıştır. Dolgu malzemeleri de Ercan Havalimanı dışında, Kanlıdere’den ve Tüfekçi Asfalt Fabrikası yanındaki mandıradan temin edilmiştir. Bu çalışmalar sırasında hiçbir şekilde sözü edilen olaylar gerçekleşmemiştir. ILS projesi kapsamında yapılan dolgu işlemi sırasında sadece yüzeydeki otlar jiletlenmiş ve kesinlikle bir kazı yapılmamıştır.
Ayrıca söz konusu haberde, kazı sırasında insan kemiklerine rastlandığı yazılmakta ve yapımı henüz başlamamış olan 2’inci Pist ile ilgili kazı haberi, insanların duygularını rencide edici nitelikte başka bir haberle ilişkilendirilmiştir. Bu haberin de gerçekleri yansıtmamakta olduğunu kamuoyuna bildiririz.”


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1202 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler