1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Bakanlar Kurulu’ndan önemli kararlar
Bakanlar Kurulu’ndan önemli kararlar

Bakanlar Kurulu’ndan önemli kararlar

Bakanlar Kurulu dün toplandı. Bakanlar Kurulu, Beyaz Kimlik Diye nitelenen daimi ikametle ilgili tasarıyı, vardiya tüzüğünü ve özelleştirme yasasıyla istihdam edilenlerle ilgili tüzüğü onayladı

A+A-

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında saat 15.15 sıralarında toplanan Bakanlar Kurulu, yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından 18.30 civarında sona erdi.

Toplantının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Başbakan Yorgancıoğlu, birçok konuyu değerlendirdiklerini belirtti.
Yorgancıoğlu, Besin tüzüğünde hellimin nasıl paketleneceğiyle ilgili yeni kurallar belirlediklerini ve ülkede üretilen balın içerisinde bulunan maddelerin hangi kurallara bağlı olarak piyasaya sürüleceğinin de yeniden oluşturulduğunu söyledi.
Toplantıda, Akdoğan, Değirmenlik ve İskele belediyelerine, kültür-sosyal aktivite merkezleri oluşturulması için arazi tahsis edilmesine karar verdiklerini belirten Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu’nun, herkesin Beyaz kimlik diye tanımlanan daimi ikamet izin belgesinin hangi koşullarda verileceğini belirleyen yasa tasarısını da görüşerek kabul ettiğini ve meclise gönderdiğini kaydetti.
Yorgancıoğlu, taşınmaz mal almak isteyen yabancılara taleplerinin de değerlendirilerek onaylandığını ve yürürlüğe konulduğunu belirtti.

Alevilere katkı
Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu’nun Alevi kültürünün yaşatılması adına kurulan Alevi Kültür Vakfı’na kültür evi yapımında kullanılmak üzere 250 bin TL’lik katkı yapılmasını karara bağladığını ve bunun hak ediş koşullarına bağlı olarak gerçekleştirileceğini ifade etti. Yorgancıoğlu, Sivil Havacılık Dairesi ve Cezaevi’nde çok tartışılan vardiya rotasyon ve düzensiz mesaide hangi koşullarda ödeme yapılacağına dair tüzüğün de değerlendirilerek kabul edildiğini belirtti. Özelleştirme Yasası kapsamında kamuda istihdam edilenlerin izin haklarını belirleyen yasa tasarısı değişikliğinin meclise gönderildiğini ve tüzüğün de hazırlandığını söyleyen Yorgancıoğlu, baremlerinde en üst noktaya gelip tıkananların da kademe ilerlemelerini ön gören yasa tasarısının kabul edilerek meclise gönderildiğini söyledi.
Yorgancıoğlu, Arpa ürününün rekoltesinin yüksek olması nedeniyle TÜK’ten izin almak kaydıyla arpa alım satımının serbest bırakılmasının karara bağlandığını belirterek, TÜK ambarlarının da Haziran sonundan itibaren açılmasının kararlaştırıldığını açıkladı.
(TAK)

Bu haber toplam 1205 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler