1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Bakanlar Kurulu’ndan önemli kararlar
Bakanlar Kurulu’ndan önemli kararlar

Bakanlar Kurulu’ndan önemli kararlar

Bakanlar Kurulu, LSD hastalığıyla ilgili mücadele kapsamında aşılama sürecinde; düşük gibi hayvanlarda oluşabilecek olumsuzlukların tazmin edilmesi amacıyla Tarım Sigorta Fonu Tüzüğü’nde değişikliğe gidilmesini kararlaştırdı.

A+A-

 


1)LSD’yle mücadelede oluşabilecek düşüklerin tazmin edilmesi için Tarım Sigorta Fonu Tüzüğü’nde değişikliğe gidildi

2)1O yaşından büyük ticari taksilerin değiştirilmesine devlet desteği geliyor

3)Katı atıkların ortadan kaldırılmasına ilişkin Avrupa Birliği standartlarına uygun bir tüzük onaylandı

4)Biyolojik mücadeleye yönelik olarak yürütülecek önlemlerle ilgili ithalde KDV oranı sıfıra düşüyor

5)Tohum ve çubuklu ürün materyallerine standart

Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısı 4 saat sürdü. Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararları Başbakan Özkan Yorgancıoğlu açıkladı.
Bakanlar Kurulu, LSD hastalığıyla ilgili mücadele kapsamında aşılama sürecinde; düşük gibi hayvanlarda oluşabilecek olumsuzlukların tazmin edilmesi amacıyla Tarım Sigorta Fonu Tüzüğü’nde değişikliğe gidilmesini kararlaştırdı.
Katı atıkların ortadan kaldırılmasına ilişkin tüzüğü onaylayan Bakanlar Kurulu, İçişleri Bakanlığı’nın; muhtarlara yapılan ödeneğin fatura veya makbuza bağlı olmasını kaldıran yasa değişikliği önerisini kabul etti.
Bakanlar Kurulu ayrıca, sadece bir ticari taksisi olanlara, 10 yaşını geçen taksilerini değiştirmelerinde Faiz Farkı Fonu’ndan katkı yapılmasını, banka kredisi faizinin bir kısmının devlet tarafından ödenmesini karara bağladı.

LSD ile mücadele
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu’nun önceki toplantısında LSD hastalığıyla mücadelede aşılama kararının alındığını hatırlatarak, aşılama sürecinin zaman alacağını ve aşılama sürecinde süt veriminin düşebileceğini ve düşük olabileceğini belirtti.
Başbakan Yorgancıoğlu, aşılamanın yapılmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, muhtemel olumsuzlukların tazmin edilebilmesi adına Tarım Sigortası Fonu Tüzüğü’nde değişiklik yapılması kararı verildiğini kaydetti.

Katı atıkların kaldırılması
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu’nda katı atıkların ortadan kaldırılmasına ilişkin Avrupa Birliği standartlarına uygun bir tüzüğün tartışılarak onaylandığını söyledi.

KDV oranları
Başbakan Yorgancıoğlu, biyolojik mücadeleye yönelik olarak yürütülecek önlemlerle ilgili ithalde KDV oranının sıfıra düşürülmesinin de karara bağlandığını belirtti.

Muhtarlara yapılan ödenekler
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, muhtarlara asgari ücretin yarısı kadar yapılan ödeneklerde fatura ve makbuz zorunluğunu ortadan kaldıracak İçişleri Bakanlığı’nın yasa değişikliği önerisinin kabul edildiğini ve Meclis’e sevk edileceğini kaydetti.

Taksicilere devlet desteği
Başbakan Yorgancıoğlu ülkenin turizm ülkesi olduğunu ve taksicilerin de bu alanda hizmet verdiğini vurgulayarak, taksicilerin kendi taksilerini yenilemeleri için devlet desteği verileceğini açıkladı.
Yorgancıoğlu, 10 yaşını dolduran taksilerin yenilenmesi için Faiz Farkı Fonu’ndan katkı yapılmasını, banka kredi faizlerinin bir kısmının devlet tarafından ödenmesinin kararlaştırıldığını kaydetti. Yorgancıoğlu, desteğin sadece bir taksisi bulunanlar için geçerli olacağını ifade etti.
Başbakan Yorgancıoğlu, tarımda tohum ve çubuklu üretim materyallerinin standardizasyonuna yönelik tüzük yapıldığını belirterek, “Bundan sonra ülkemize gelecek ürünlerin hem verimini artırmak, hem sağlıklı olmalarını sağlamak adına hangi standartlarda olması gerektiği tüzükle belirlenerek yürürlüğe konması kararlaştırmıştır” dedi.
Başbakan Yorgancıoğlu 5 belediyenin bütçelerinin görüşülerek onaylandığını da kaydetti.

(TAK)

Bu haber toplam 1262 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler