1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAKANLAR KURULU TOPLANTI
BAKANLAR KURULU TOPLANTI

BAKANLAR KURULU TOPLANTI

Başbakan İrsen Küçük, Güney Kıbrıs’ın 1 Temmuz’da AB dönem başkanlığını üstlenecek olmasına sadece KKTC’nin değil, dünyadaki birçok ülkenin tepki gösterdiğini söyledi. Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki sorunların aşılması için hükümet

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, Güney Kıbrıs’ın 1 Temmuz’da AB dönem başkanlığını üstlenecek olmasına sadece KKTC’nin değil, dünyadaki birçok ülkenin tepki gösterdiğini söyledi.

Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki sorunların aşılması için hükümetin yeni kaynak vermesinin söz konusu olmadığını ifade eden Başbakan Küçük, UBP Parti Meclisi’nde sorunun çözümüyle ilgilenmesi için görevlendirmeler yapıldığını kaydetti. Küçük, belediye meclisinden istifa ettiklerini açıklayan 4 UBP’li üyenin istifalarının Başkan Cemal Bulutoğluları’na ulaşmadığını da bildirdi.

Bakanlar Kurulu, saat 12.15’te Başbakan İrsen Küçük başkanlığında toplandı.

Öğrenci İnisiyatifi’nin Başbakanlık önündeki eylemi sürerken başlayan toplantıya girerken basına açıklama yapan Başbakan Küçük, 1 Temmuz’da AB dönem başkanlığını üstlenecek Güney Kıbrıs’a dünyanın her yerinden tepkilerin devam ettiğini belirtti.

Başbakan Küçük, bir süre önce Strasbourg’daki temaslarında AB yetkililerinin Güney Kıbrıs’ın üyeliğinin tek taraflı kabulünün büyük hata olduğunu söylediklerini hatırlattı.

BRÜKSEL’DEKİ EYLEM… UÇAK SİS YÜZÜNDEN GECİKTİ

Başbakan İrsen Küçük, sivil toplum örgütlerinin bugün Brüksel’de yapacağı eyleme değinirken, Brüksel’e iki uçakla gidildiğini, uçaklardan biri zamanında kalkarken ötekinin sis yüzünden geciktiğini ifade etti. Küçük, iki uçağın birlikte hareket edememesinin nedeninin sis olduğunu, ikinci uçağın geciktiğini kaydetti.

Dolayısıyla ikinci uçağın yolda olduğunu belirten Başbakan Küçük, sivil toplum örgütlerinin Brüksel’de AB yetkililerine gerekli uyarıları yaparak, basın mensuplarıyla da görüşme imkanı arayacağını söyledi.

KTHY ÇALIŞANLARININ İSTİHDAMI

Başbakan Küçük, KTHY eski çalışanlarının istihdamıyla ilgili haberlere de işaret ederek, istihdamı sanki hükümetin uygun görmediği ve Büyükelçiliğin ricasıyla yapıldığı haberlerinin doğru olmadığını kaydetti ve KTHY çalışanlarını Özelleştirme Yasası kapsamına alarak istihdam ettiklerini hatırlattı.

Küçük, KTHY çalışanlarını Hükümetin mükellefiyeti olmadığı halde istihdam ettiklerini söyledi.

Küçük, “Dolayısıyla hükümetimizin onay vermediği bir istihdamın devlete yapılması mümkün değildir, buna da açıklık getirmek isterim” dedi.

LTB İÇİN UBP PM’DE GÖREVLENDİRME

Başbakan Küçük, soruları yanıtlarken Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki krizin dün parti meclisi gündeminde de yer aldığını; sıkıntıların aşılması için Parti Meclisi üyelerinden görevlendirmeler yapıldığını ve konuyla yakından ilgilendiklerini söyledi.

“Amacımız Lefkoşa halkına yeni sıkıntılar yaratılmamasıdır. Bir de çalışanların maaş alabilmeleri için gerekli girişimlerin yapılmasıdır” diyen Küçük, “Maaşların ödenmesi için yeni bir kaynak veremeyeceğinizi açıklamıştınız, hala o noktada mısınız?” sorusunu yanıtlarken de hala o noktada durduklarını belirtti.

Küçük, “Maaşları konusunda kendileri toplayacak, kendiler imkanlarını ortaya koyacak veya geçmiş borçlarını yeniden yapılandıracaklar. Bildiğim kadarıyla kredi veren bankalar bu konuda hazırdırlar. Belediye meclisinin karar alması, Maliye Bakanlığı’nın da uygun görmesiyle bu prosedürün yerine getirilmesi lazım. Bunun için de belediye meclisinin toplanması lazım” diye konuştu.

Başbakan İrsen Küçük, LTB Meclis Üyesi 4 kişinin istifasıyla ilgili olarak ise “Ben de basında gördüm. Sayın Cemal Bulutoğluları’na iletilmiş istifa olmadığını biliyorum. Çünkü dün parti meclisi toplantısındaydı Bulutoğluları da…” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 822 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler