1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAKANLAR KURULU TOPLANDI
BAKANLAR KURULU TOPLANDI

BAKANLAR KURULU TOPLANDI

Başbakan İrsen Küçük, Ercan Devlet Havaalanı işletme haklarının devredilmesine ilişkin uluslararası ihale çalışmalarına yarın başlanacağını ve akabinde de ihaleye çıkılacağını kaydetti. Küçük, “Ercan Havalimanı projesini bugün öğleden sonra biz gru

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, Ercan Devlet Havaalanı işletme haklarının devredilmesine ilişkin uluslararası ihale çalışmalarına yarın başlanacağını ve akabinde de ihaleye çıkılacağını kaydetti.

Küçük, “Ercan Havalimanı projesini bugün öğleden sonra biz grubumuzda görüşeceğiz. Yarın da takdimi yapılacak... Akabinde de ihale komisyonumuz ihaleye çıkacak” dedi.

Bakanlar Kurulu toplandı. Başbakan Küçük, saat 11.00 sıralarında başlayan Bakanlar Kurulu toplantısına girmeden önce yaptığı açıklamada, saat 15.00’e kadar sürmesi planlanan bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında gündemin yoğun olacağını söyledi.

“ERCAN İHALESİNİN SÜRESİ 90 GÜN OLACAK”

Başbakan İrsen Küçük, saat 15.00’den itibaren de UBP Meclis Grubu’nun bir toplantı planladığına işaret ederek, “Bu toplantıda, bu hafta itibariyle ihalesine çıkılacak Ercan Havalimanı ihalesiyle ilgili son çalışmalar paylaşılacak. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı yarın saat 09.00’da düzenleyeceği basın toplantısında bu çalışmanın takdimini yapacak” dedi. Küçük, şöyle devam etti:

“Ercan Havalimanı projesinin takdimi yapılacak... Bugün öğleden sonra biz grubumuzda görüşeceğiz, paylaşacağız projeyi. Yarın da basınımızla paylaşacağız ve kamuoyuna da proje takdimi yapılacak. Akabinde de ihale komisyonumuz ihaleye çıkacak... İhale süresi 90 günlük bir süre olacak çünkü beynelmilel bir ihaledir. Kısa tutmak mümkün değildir”

LTB’DE SON DURUM

Başbakan İrsen Küçük, belediye çalışanlarının, 2 aylık maaşlarının ödenmesinin ardından, dün akşamdan itibaren özellikle kanalizasyon sıkıntılarının giderilmesi için çalışmaya başladığını ve bugün tam kadro olarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Küçük, LTB çalışanlarına teşekkür etti.

“YASTIK ALTINDAKİ ALTIN, YENİ BİR YOL”

Başbakan Küçük, Türkiye’de uygulanmaya başlanan “yastık altı altınların mevduat olarak bankalarda değerlendirilmesini”, kredi alımlarında kefil ve ipotek sıkıntısı yaşanan KKTC ekonomisinde yeni bir yol olarak düşündüklerini söyledi.

Küçük, “Vatandaş evindeki altını ipotek olarak verebiliyor. Bankalar, kefilsiz ve ipoteksiz işlem yapıyor ve Merkez Bankası bu çalışmayı kabul ediyor. Hatta yüzde 2 de faiz uygulaması yapıyor vatandaşa” dedi.

Başbakan Küçük, 100 gramlık altın külçelerinin çıkarıldığını ve bankaların bunu değerlendirdiği Türkiye’de yeni başlayan bu sistemin iyi çalıştığını kaydetti.

BANKACILIK YASALARININ GÜNCELLENMESİ

Küçük, halkın evinde 1 milyar 200 milyon dolarlık altın rezervi olduğu tahmininden hareketle, bu rezervin 300-400 milyon dolarının dahi ekonomiye katkı yapması halinde, ekonomiye büyük bir canlanma geleceğini söyledi. Küçük, “Altın konusundaki yeni uygulamanın bizim ekonomimize de fayda sağlayacağını ve halkımızın da buna rağbet edeceğini düşünüyorum” dedi.

KKTC Merkez Bankası ile Maliye Bakanlığı’nın bu yönde çalışma başlattığını kaydeden Küçük, çok eski olan bankacılık yasalarının güncellenmesi çalışmalarının haziran ayı ortasında tamamlanmasının hedeflendiğine işaret etti.

KOOP-SÜT İLE İLGİLİ GELİŞMELER

Başbakan İrsen Küçük, gazetecilerin sorusu üzerine, Koop-Süt ile ilgili gelişmeler konusunda Kooperatif Merkez Bankası yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerinden bilgi alacaklarını söyledi.

Küçük, konuyla ilgili çalışma grubunun bir çalışma başlattığını belirtti.

VAN’A YARDIMA DEVAM

Başbakan Küçük, Van’daki deprem nedeniyle Başbakanlık olarak başlattıkları yardım kampanyasında bugüne kadar 140 bin 745 TL’lik nakit yardım aktarıldığını kaydetti.

Küçük, “Yine aynı fonda biriken 34 bin 672 TL’lik meblağ da bir çekle ilgili bankaya bugünden itibaren yatırılacaktır” dedi.

PETROL DOLUM TESİSİ

Başbakan İrsen Küçük, petrol dolum tesisiyle ilgili basında yer alan “rüşvet videoya alındı... İrsen Küçük cephesinde huzursuzluk yarattı” haberlerine değinerek “Bu konuda İrsen Küçük ve cephesinin hiçbir huzursuzluğu yoktur” dedi. Küçük, şöyle devam etti:

“Biz hizmetlerimizi ve çalışmalarımızı ülke halkının menfaatlerine ve ülke ekonomisine hizmet edeceğine inandığımız çalışmaları sürdürürüz. Dedikodu haberleriyle ne gerileriz, ne de halka verdiğimizi hizmetin yönünü değiştiririz”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1492 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler