1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAKANLAR KURULU TOPLANDI
BAKANLAR KURULU TOPLANDI

BAKANLAR KURULU TOPLANDI

Bakanlar Kurulu Başbakan Küçük başkanlığında saat 12.00’de toplandı. Başbakan Küçük, Bakanlar Kurulu öncesinde açıklamalarda bulundu.

A+A-

 

 

Bakanlar Kurulu Başbakan Küçük başkanlığında saat 12.00’de toplandı. Başbakan Küçük, Bakanlar Kurulu öncesinde açıklamalarda bulundu.

ATALAY CUMA GÜNÜ GELİYOR

Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın iki günlük çalışma programı için Cuma günü KKTC’ye geleceğini açıklayan Başbakan Küçük, bu çalışmaların neler olacağını daha sonra basına açıklayacaklarını ancak Cuma günü Güzelyurt’ta bir kompleks açılışı yapılacağını söyledi.

TAHIL ALIM FİYATLARI AÇIKLANIYOR

Küçük, Toprak Ürünleri Kurumu Yönetim Kurulu’nca belirlenip Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nca önerge halinde Bakanlar Kurulu’na sunulan tahıl fiyatlarının gündemlerinde olduğunu söyledi. Küçük, tahıl fiyatlarıyla ilgili alacakları kararı kamuoyuna açıklayacaklarını belirtti.

ESKİ KTHY ÇALIŞANLARININ İSTİHDAMI

KTHY eski çalışanlarının Özelleştirme Yasası’na konulan geçici maddeyle istihdamlarının gerçekleştiğini ancak eski çalışanların lehine 6 aylık süre öngörülmesinin kamuoyunda farklı yorumlandığını kaydeden Başbakan Küçük, 302 kişinin geçtiğimiz Pazartesi itibarıyla işbaşı yaptığını, 6 aylık sürenin başvuru için tanındığını, başvuranların bu kadar süre bekletileceği anlamına gelmediğini ifade etti.

GAÜ’YE TEŞEKKÜR

Başbakan İrsen Küçük, dün Dipkarpaz’da temeli atılan GAÜ kampusunun ülkeye ve Dipkarpaz’a büyük katkısı olacağını ifade ederek, turizme yatkın bu bölgede üniversitenin tarım, turizm ve gemicilik bölümlerinin büyük ümit verdiğini kaydederek GAÜ yöneticilerine teşekkür etti.

KOOP SÜT HİSSELERİ KÖY KOOPERATİFLERİNE SATILACAK

Basında yer alan Koop-Süt’le ilgili yayınlara da açıklık getirmek istediğini belirten Başbakan Küçük, 2010’da Koop-Süt’ün 4 milyon TL zarar ettiğini; aldıkları tedbirlerle bu rakamı aşağılara çektiklerini ancak artıya geçiremediklerini anlattı. Koop-Süt’ün bazı idari sıkıntıları da bulunduğunu, aşırı istihdam yapıldığını ve bazı sendikal hakların da yüksek tutulduğunu belirterek, pazarlamada da bazı sıkıntılar görüldüğünü ve alınan tüm tedbirlere rağmen yılda 1.5 milyon lira zarar ettiğini bildiren Başbakan İrsen Küçük, Kooperatif Yönetim Kurulu’nun sadece köy kooperatiflerine satışa sunmak üzere hisse senedi çıkarma kararı aldığını kaydetti.

Başbakan Küçük, böylece bir Kooperatif kuruluşu olan Koop-Süt’ün, köy kooperatiflerine sahiplendirileceğini belirterek, Koop-Süt’ün özeleştirileceği veya başka bir yöntemle el değiştireceği yönündeki haberlerin doğru olmadığını; amacın köy kooperatiflerine, kendi malı olan Koop-Süt’ü sahiplendirmek olduğunu anlattı.

Küçük, “Yönetime de tabi ki köy kooperatiflerinin hakim olmasını öngörüyoruz. Çıkarılan hisse senetlerinin tanesi 300 bin liradır. Şu anda 3 köy kooperatifi bu hisseleri almak isterse, o 3 kooperatif yönetimin yüzde 90’ına da sahip olur” diye konuştu.

Başbakan İrsen Küçük, Kooperatif Yönetim Kurulu’nun Koop-Süt’le ilgili bu kararını hükümetin de desteklediğini söyledi.

“ÇED RAPORU OLUMSUZSA YATIRIM OLMAZ”

Kalecik civarında taşocağı açılması için yapılan başvuruya ÇED raporunun olumsuz verildiğini belirterek yorumunun sorulması üzerine Başbakan Küçük, olumsuz ÇED raporu verilen bir yatırımın söz konusu olamayacağını ifade etti.

KÜÇÜK TURAN VE AZİZ FEDAİ’NİN VEFATI

Başbakan İrsen Küçük, 4 yaşındaki kanser hastası Turan Katırcıoğlu’nun ve TMT’de hizmet veren, Lefke’de serdarlık yapan Aziz Fedai’nin vefatlarından duydukları üzüntüyü de dile getirerek, merhumları rahmetle andı, ailelerine başsağlığı diledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 531 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler