1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAKANLAR KURULU TOPLANDI
BAKANLAR KURULU TOPLANDI

BAKANLAR KURULU TOPLANDI

İNCE AV 28 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR DİPKARPAZ’DA MİLLİ PARKA GİRİŞTE ALINAN ÜCRET KALDIRILDI İHTİYAT SANDIĞI YATIRIM PRİMLERİ, İHTİYAT SANDIĞI YASASI’NDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE DÜŞÜRÜLDÜ Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Ba

A+A-İNCE AV 28 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

DİPKARPAZ’DA MİLLİ PARKA GİRİŞTE ALINAN ÜCRET KALDIRILDI

İHTİYAT SANDIĞI YATIRIM PRİMLERİ, İHTİYAT SANDIĞI YASASI’NDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE DÜŞÜRÜLDÜ

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Bakanlar Kurulu Sözcüsü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kadir Gecesi’ni Hala Sultan Tekkesi’nde kutlamak isteyen Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’a geçişinin engellenmesinin, Rum tarafının her zamanki tutumunun bir göstergesi olduğunu söyledi.
Çavuşoğlu, “Biz onların Kuzey Kıbrıs’taki ibadet yerlerine istediklerini zaman gelebilme noktasında her türlü kolaylığı sağlarken, kendilerinin bu şekilde sorun çıkarması, anlaşma istemez-barış istemez tutumlarının bir devamı olarak algılıyoruz” dedi.
Bakanlar Kurulu Sözcüsü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, çarşamba günkü toplantının gerçekleşmemesi ve gelecek hafta bayram olması nedeniyle toplanan bakanlar kurulunun, bakanlardan gelen önergeler yanında kamuoyunu ilgilendiren önergeleri ele aldığını söyledi.

İNCE AV 28 AĞUSTOS’TA

Çavuşoğlu, Bakanlar Kurulu’nun 2. İnce Av Sezonu’nun 28 Ağustos-14 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmesine karar verdiğini belirtti.
Çavuşoğlu, toplam 6 günden oluşacak ince av sezonunda, geçen yılki av haritasına ek olarak, avcılardan gelen talep doğrultusunda, 40 ve 46 numaralı av bölgelerinin de açılmasına karar verildiğini kaydetti.

DİPKARPAZ’DA MİLLİ PARK GİRİŞ ÜCRETİ KALDIRILDI

Nazım Çavuşoğlu, Dipkarpaz Belediyesi’nin, Bakanlar Kurulu kararıyla Milli Park’a girişte yaban hayatını koruma ve geliştirme adına aldığı 3 TL’lik giriş ücretinin kaldırılmasına karar verildiğini de söyledi.
Çavuşoğlu, Milli Park içerisindeki hayvanların sulanma ve bakım giderlerinin bir şekilde hükümet tarafından karşılanacağını belirtti.

İHTİYAT SANDIĞI (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI


İhtiyat Sandığı (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın da toplantıda görüşülüp onaylandığını kaydeden Çavuşoğlu, Sosyal Sigorta primlerinin artırılmasına paralel olarak İhtiyat Sandığı primlerinin düşürüldüğünü ve ödeneklerin toplamının gerek işverene, gerekse işçiye fazlalık yaratmaması adına bir düzenleme yapıldığını söyledi.
Çavuşoğlu, İhtiyat Sandığı primlerinin yeniden ayarlanarak, yüzde 1’lik bir düşüş gerçekleştirildiğini ve bu düşüşün Sosyal Sigortalar primine eklenmesi sonucunda ne işverene, ne de işçiye artı yük gelmeden Sosyal Sigortalar’ın ödeme sıkışıklığının giderilmesinin amaçlandığını belirtti.
Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
“Daha önce işçi tarafının ödediği yüzde 5 İhtiyat Sandığı ödeneği yüzde 4’e, işverenin ödediği yüzde 5’lik İhtiyat Sandığı ödeneği de yüzde 4’e çekildi. Buradan artırılan ödeneklerin Sosyal Sigortalar Yasası’nda yapılan değişiklikle sigorta primlerine eklenmesine karar verildi. Yani işverenin yüzde 10 olan sigorta prim payı yüzde 11’e, işçinin de yüzde 8 olan prim payı yüzde 9’a çıkarıldı.”

HALA SULTAN’A GEÇİŞTE YAŞANAN SORUNLAR

Nazım Çavışoğlu, gazetecilerin sorularına karşılık, Hala Sultan’daki tören için Güney Kıbrıs’a geçmek isteyenlerin sınır kapısında engellenmesinin, Rum tarafının her zamanki tutumunun göstergesi olduğunu da söyledi.
Çavuşoğlu, “Maalesef, ibadet için dahi olsa, tutumlarında bir değişiklik olmadı. Tutumlarını devam ettiriyorlar. İnsani konularda dahi bir yumuşama göremiyoruz. Böyle bir zihniyetin inanç konusunda dahi bize anlayış göstermemesini de halkın ve dünyanın takdirine bırakıyoruz” dedi.
Nazım Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
“Belli ki Rumlar hiçbir şekilde bu topraklarda yaşayan insanları herhangi bir konuda kendilerine eş görmüyorlar. Biz onların Kuzey Kıbrıs’taki ibadet yerlerine istediklerini zaman gelebilme noktasında her türlü kolaylığı sağlarken, kendilerinin bu şekilde sorun çıkarması, anlaşma istemez-barış istemez tutumlarının bir devamı olarak algılıyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 995 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler