1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAKANLAR KURULU TOPLANDI
BAKANLAR KURULU TOPLANDI

BAKANLAR KURULU TOPLANDI

Bakanlar Kurulu bugün Başbakan İrsen Küçük başkanlığında yoğun gündemle toplandı. Başbakan Küçük, toplantıdan önce basına yaptığı açıklamada, yoğun gündemli toplantıda Sosyal Sigortalar Yasa Tasarısı ve nüfus sayımı tarihinin belirlenmesi gibi birçok konu

A+A-

 

Bakanlar Kurulu bugün Başbakan İrsen Küçük başkanlığında yoğun gündemle toplandı.

Başbakan Küçük, toplantıdan önce basına yaptığı açıklamada, yoğun gündemli toplantıda Sosyal Sigortalar Yasa Tasarısı ve nüfus sayımı tarihinin belirlenmesi gibi birçok konunun ele alınacağını açıkladı.

Toplantıda trafikle ilgili konuların da ele alınacağını belirten Başbakan, temel gıda maddelerine ilişkin bazı fonların yeniden ayarlanması konusunda yapılan çalışmaların da görüşüleceğini söyledi.

Başbakan Küçük, trafiğin rahatlatılması amacıyla yapılacak yeni yollarla ilgili özet bilgi verdi.

Başbakan’ın açıklamalarına göre, özellikle Gönyeli kavşağındaki trafiğin rahatlatılması için hem Lefkoşa - Güzelyurt hem de Lefkoşa - Girne anayollarına yeni bağlantı yolları yapılacak.

BAKANLAR KURULU GÜNDEMİ YOĞUN

Başbakan, yoğun bir gündemle toplanacaklarını söyleyerek, Sosyal Sigortalar Yasa Tasarısı konusunu parti meclis grubunda görüştüklerini, bu konudaki görüşmelerini sürdüreceklerini belirtti.

SOMALİ’YE YARDIM

Küçük, bugün Bakanlar Kurulu gündeminde nüfus sayımının tarihini belirleme çalışması da yapacaklarını kaydederek, ayrıca Somali’ye yardım kampanyası konusunun da görüşüleceğini belirtti.

Küçük, BRTK ve Kızılay’ın Somali’ye yardım konusunda yapacakları çalışmaları ele alacaklarını kaydederek, halkı kampanyaya katılmaya çağırdı.

TRAFİK

Küçük, gündemlerinde bulunan diğer bir konunun trafik kazaları olduğunu, bunları önlemek veya azaltmak için yeni bütçe hazırlıkları başlarken bazı projeler geliştirme çabalarını sürdürdüklerini söyledi.

Başbakan trafikle ilgili konuların Bakanlar Kurulu’nun yanı sıra, bugün akşamüzeri Başbakanlık’ta gerçekleştirilecek toplantıda da ele alınacağını söyledi.

Trafik kazalarını daha da asgariye indirmenin görevleri olduğunu söyleyen Küçük, özellikle 2011’de trafik kazalarının azalmasını da dikkate alarak yol projelerine hız verdiklerini ifade etti.

ANAYOLLAR IŞIKLANDIRILACAK

Başbakan, Gazimağusa ile İskele Boğaz arasındaki duble yol çalışmasının sürdüğünü, bazı duble yolları tamamladıklarını, Ercan Havaalanı ve Lefkoşa arasındaki güvenliği artırmak için alınacak önlemlerin ihale aşamasında olduğunu, yolların modernize edilmesi çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Küçük, ülkede ilk kez Lefkoşa - Girne - Alsancak arasındaki yolu ışıklandırdıklarını belirterek, çalışmaların bunlarla sınırlı kalmayacağını, Anavatan Türkiye ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği ile birlikte büyük projeleri bulunduğunu söyledi.

KERM,YA GÜZELYURT YOLUNA BAĞLANACAK

Başbakan Küçük, Kermiya’dan Lefkoşa merkezine gelen yolun diğer yarısını tamamlamak için ihaleyi sonuçlandırdıklarını, bunun süratle inşa edildiğini, yine yarım kalan Metehan - şehit çocukları arsaları - Alayköy arasındaki yolun temelinin büyük ihtimalle 15 Kasım’da atılacağını, böylece 4.5 kilometrelik Güzelyurt yolu bağlantısının Gönyeli Çemberi’nin yükünü azaltacağını söyledi.

GİRNE’DEN GELEN TRAFİĞE HASPOLAT’A YENİ BAĞLANTI YOLU

Başbakan, Girne’den gelen trafiğin de Gönyeli Çemberi’ne uğramadan YDÜ ve Lefkoşa Mezarlığı arasından geçirilmesi ve Hamitköy üzerinden Haspolat’a ulaşması projesi üzerinde çalışıldığını, bu büyük projenin de hem Gönyeli Çemberi hem de Dr. Fazıl Küçük Bulvarı trafiğini azaltmış olacağını söyledi.

GÖNYELİ ÇEMBERİNDEN GÜNDE 29 BİN ARAÇ

Başbakan, yaptıkları istatistiki çalışmalara göre, Gönyeli Çemberi’nden günde 29 bin araç geçtiğini tespit ettiklerini, bunun büyük bir yük olduğunu ve rahatlatılması gerektiğini söyledi. Güzelyurt -Alayköy yolundan, Gönyeli Çemberi’ne gelen araç sayısının 12 bini bulduğunu belirlediklerini, bu yükleri yoldan almak gerektiğini söyledi.

LEFKE - GÜZELYURT DUBLE YOLU 2012’DE

Lefke - Güzelyurt duble yolunun 2012 yılında başlayacağını, bu yıl geçmeden Lefkoşa - Güzelyurt yılının ışıklandırılmasının da gündemlerinde olduğunu söyledi.

MOTORCULARA SAHA

Başbakan, motosiklet tutkunu gençler için ihtiyaçları olan bir sahanın yapılmasının gündemlerinde olduğunu, diğer trafik konularıyla birlikte bu konunun da 2011’de tamamlanmasını öngördüklerini ifade etti.

TRAFİK POLİSİ SÜREKLİ DEVRİYEYE

Küçük, ülkedeki dört büyük anayolda trafik polisinin sürekli devriye gezmesini planladıklarını, böylece bu yollarda sürekli kontrol yapılacağını, ayrıca yollarda ağırlık tespiti için ağırlık istasyonları kurulacağını söyledi.

AĞIRLIK ÖLÇÜM İSTASYONLARI

Başbakan, araçlara, yasal ağırlıktan fazla ağırlık yüklenmesinin asfalt ömrünü kısalttığını, bunun kontrol edilmesini amaçladıklarını, ağırlık ölçüm istasyonlarının 2012’de hayata geçirileceğini söyledi.

Küçük, bir soru üzerine, fonlarla ilgili yapılacak bazı ayarlamaları da bugün Bakanlar Kurulu’nda ele alacaklarını söyledi.

MARKULLİ’YE UYARDI

Başbakan Küçük, Güney Kıbrıs’ta yeni Dışişleri Bakanı Erato Kazaku Markulli’nin petrol ve doğalgaz aramaları konusunda, demeçleriyle ortamı ısındırmaya çalıştığını kaydederek, bu konuda Anavatan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun kesin açıklamaları olduğunu, buna rağmen Rum bakanın bu açıklamalarına anlam veremediğini söyledi.

Küçük, Rum Dışişleri Bakanı’nı uyararak, Kıbrıslı Türk ve Rumların müşterek sahibi olduğu yeraltı kaynaklarının tek taraflı kullanılamayacağını vurguladı.

UBP MECLİS GRUBU

Küçük, bugün yerel basında dün yaptıkları grup toplantısına atfen, sanki UBP’de çalkantı varmış gibi bazı haberlerin yer aldığını da kaydederek, dünkü UBP Meclis Grubu toplantısının içeriğinin bazı basın kuruluşları tarafından saptırıldığını belirtti.

Meclis gruplarının 27 kişiden oluştuğunu, dünkü toplantıyı 18 milletvekiliyle birlikte yaptığını ifade eden Küçük, 6 milletvekilinin yurt dışında olduğunu, onların dışında 2 arkadaşlarının da Güzelyurt ve Lefke’de görevli olduklarını, önce Lefke’deki kurtuluş törenleri ardından da Güzelyurt’ta iftar yemeğine katıldıklarını, kamuoyunun bu gerçekleri bilmesi gerektiğini söyledi.

Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler