1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAKANLAR KURULU TAMAMLANDI
BAKANLAR KURULU TAMAMLANDI

BAKANLAR KURULU TAMAMLANDI

Bakanlar Kurulu Ercan Havalimanı’nın işletme haklarının 25 yıllığına devredilmesi ihalesini kazanan Taşyapı ile Terminal Yapı ve Ticaret şirketleriyle sözleşme imzalanmasını onayladı. Bakanlar Kurulu’nun Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki to

A+A-

 

 

Bakanlar Kurulu Ercan Havalimanı’nın işletme haklarının 25 yıllığına devredilmesi ihalesini kazanan Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Terminal Yapı ve Tic. Ltd. Şti. ile sözleşme imzalanmasını onayladı.

Bakanlar Kurulu, sendikaların hükümetten taleplerini de değerlendirdi ve maaş artışıyla ilgili taleplerin 2013 bütçesinde şekillenmesi için Maliye Bakanlığı’nı görevlendirdi. Sendikaların, halen yasalarda yer alan ancak uygulamada sıkıntılar yaşanan konulardaki talepleri için hassasiyet gösterilmesi ve düzenlemelerin yapılması yönünde ilgili bakanlıkları görevlendiren Bakanlar Kurulu, çalışanların sosyal yaşamdan kopmaması adına doğum izni dahil sosyal haklarda bazı iyileştirmeleri de gündemine aldı.

Bakanlar Kurulu’nun Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki toplantısı saat 13.30 sıralarında tamamlandı.

Toplantıda alınan kararları açıklayan Kurul Sözcüsü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ülke gündemini, sendikaların taleplerini ve bakanlıklardan gelen önergeleri görüştüklerini söyledi.

REKABET KURULU ERCAN İHALESİ SONUCUNU ONAYLADI

Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan Ercan Havalimanı ihalesi sürecinin Rekabet Kurulu’nun takibinde olduğunu ifade eden Sözcü Çavuşoğlu, ihaleyi kazanan Taşyapı İnşaat Taahüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Terminal Yapı ve Ticaret Ltd. Şirketi’nin teklifine Rekabet Kurulu’nun da uygunluk görüşü verdiğini açıkladı.

Çavuşoğlu, ilgili firmalar ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı arasında ihale şartlarına ve kurallarına bağlı kalınmak kaydıyla işletme hakkı devri sözleşmesi imzalanması hususunun Bakanlar Kurulu’nun bilgisine getirilip onaylandığını; takvimin çalışmaya devam ettiğini kaydetti.

SENDİKALARIN TALEPLERİ 3 ANA BAŞLIKTA

Toplantıda, sendikalarının taleplerini de görüştüklerini de bildiren Çavuşoğlu, Maliye Bakanı ve Müsteşarı tarafından gündemlerine getirilen konuları tartışıp üç ana başlık altında topladıklarını ifade etti.

MAAŞ ARTIŞI 2013 BÜTÇESİNDE

Bakanlar Kurulu Sözcüsü Nazım Çavuşoğlu, artışlarla ilgili talepler üzerinde çalışarak yapılması düşünülen maaş düzenlemelerinin 2013 mali yılı bütçesiyle şekillendirilmesi talimatının Maliye Bakanlığı’na verildiğini bildirdi.

UYGULAMADAKİ SIKINTILAR İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILIYOR

Halen yasalarda bulunan ve uygulamada sıkıntılar olduğu bilgilerine getirilen konularda gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve bu düzenlemelerin yapılması için ilgili bakanlıkların görevlendirildiğini açıklayan Bakan Çavuşoğlu, çalışma yaşamı ve sosyal hayatla ilgili yasa tasarısı çalışmalarının süratle takvime bağlanmasını da Bakanlar Kurulu’nun uygun bulduğunu söyledi.

SOSYAL HAKLARI GELİŞTİRECEK DÜZENLEMELER

Çavuşoğlu, sosyal hakların geliştirilmesi, doğum izni de dahil yasal hakların insan yaşamını kolaylaştıracak şekilde, halka hizmet için düzenlenmesi, çalışanların sosyal yaşamdan kopmaması adına ellerinden geleni yapmaya kararlı oldukların da ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 851 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler