1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAKANLAR KURULU TAMAMLANDI
BAKANLAR KURULU TAMAMLANDI

BAKANLAR KURULU TAMAMLANDI

Bakanlar Kurulu, ETİ Teşebbüsleri Ltd.’in özelleştirilmesi için çalışma başlattı. Bu amaçla hazırlanacak raporun tamamlanmasıyla süreç başlayacak; ETİ’de çalışanların Özelleştirme Yasası uyarınca 3 yıl içinde devlete geçme imkanı olacak. Bakan

A+A-

 

 

Bakanlar Kurulu, ETİ Teşebbüsleri Ltd.’in özelleştirilmesi için çalışma başlattı. Bu amaçla hazırlanacak raporun tamamlanmasıyla süreç başlayacak; ETİ’de çalışanların Özelleştirme Yasası uyarınca 3 yıl içinde devlete geçme imkanı olacak.

Bakanlar Kurulu’ndan hasat dönemi öncesi çiftçilere iyi haber geldi, mazot desteği iki katına çıkarıldı.

Bakanlar Kurulu toplantısı tamamlandı. Alınan kararları toplantının ardından saat 16.45’te Kurul Sözcüsü ve İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu açıkladı.

13 BELEDİYENİN BÜTÇELERİ ONAYLANDI

Ülke gündemini tartıştıklarını ve bazı kararlar aldıklarını ifade eden Çavuşoğlu, kesin hesaplarını sunan, Maliye Bakanlığı’ndan olumlu görüş alan belediyelerin 2012 bütçelerinin, nüfus sayımı sonuçları açıklandığında oluşacak yeni kriterlere uymak şartıyla onaylandığını söyledi.

Çavuşoğlu, Akıncılar, Gönyeli, Paşaköy, Akdoğan, Vadili, Dipkarpaz, Geçitkale, Alayköy, Serdarlı, Beyarmudu, Mağusa, Yeniboğaziçi ve Lefke Belediyelerinin bütçelerini onayladıklarını bildirdi.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Çiftçilere bir müjdeleri olduğunu ifade eden Sözcü Çavuşoğlu, mazot desteğinin 1 Ocak 2012’den geçerli olmak üzere, yüzde 100 artırılarak 0.55 kuruştan 1 lira 10 kuruşa yükseltildiğini açıkladı. Çavuşoğlu, “dünya petrol fiyatlarındaki artıştan dolayı mazot fiyatlarındaki artışın üretimi olumsuz etkilememesi, ‘mazot desteği kalkacak’ tartışmalarını ortadan kaldırmak ve UBP’nin üretici dostu kimliğine yakışır biçimde bu kararı aldıklarını” anlattı.

ETİ’NİN ÖZELLEŞTİRİLMESİ İÇİN RAPOR HAZIRLANIYOR

Bakanlar Kurulu’nun Özelleştirme Yasası gereği ETİ’nin özelleştirilmesi için ilgili bakanlığa rapor hazırlama görevi verdiğini açıklayan Çavuşoğlu, raporun çıkmasıyla ETİ’nin özelleştirilmesi sürecinin başlayacağını bildirdi.

ETİ’de çalışanların, Özelleştirme Yasası uyarınca, istemeleri halinde 3 yıl içinde devlette çalışmayı tercih edebileceğini belirten Bakanlar Kurulu Sözcüsü Nazım Çavuşoğlu, “Çalışanlarımız güvence altında olacaklardır” dedi.

İSKELE’DE TAŞOCAĞI

“İskele’de taşocağı izni verilmesine karşı geçmişte eylem yapan biri olarak onay vermesi” konusundaki bir soruyu yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı ve Bakanlar Kurulu Sözcüsü Çavuşoğlu, “Altınova civarındaki İpsaro adlı alçı taşı tepesi, topluma mal olmuş bir yerdir. Bir halk direnişi olduğu bu yerde ben partimin genel sekreteriyken, İpsaro’nun yok olmaması için gidip mücadele ettim, doğrudur” dedi.

Kalecik bölgesinde bir taşocağı izni verildiğini, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca sunulan önergenin Bakanlar Kurulu’nca onaylandığını ifade eden Çavuşoğlu, “Ne gariptir ki bu ülkede her şeyle mücadele etmemiz gerekiyor. Gazeteci etiğiyle de mücadele etmemiz gerekiyor. Belli ki gazetede beni manşet yapanların da çalışması gerekiyor. Bakanlar Kurulu dururken, içlerinden Nazım Çavuşoğlu’nu çekip, hedef göstermek samimi bir davranış değildir, art niyetlidir” dedi.

Çavuşoğlu, “kendileri İskele’nin kalkınması, eksiklerin giderilmesi için mücadele ederken, bazılarının galif altında durduğunu” belirterek, bu kişileri de kalkınma için mücadeleye katılma çağrısı yaptı.

FUTBOL FEDERASYONU’NUN ÇEKLERİ

Futbol Federasyonu’yla ilgili bir soruya karşılık, spordan sorumlu bakan olduğu dönemde federasyonla ilgili duyumlarla şüpheleri oluştuğunu ve spor kulüplerine verilecek paranın federasyon aracılığıyla ulaştırılmaması için mücadele başlattığını hatırlatan Nazım Çavuşoğlu, dönemin Federasyon Başkanı Ömer Adal’a sahip çıkıp kendilerini eleştirenler olduğunu; ancak kendilerini partizanlıkla suçlayanların gençlerin parasını kötüye kullandığını savundu.

Çavuşoğlu, paranın gençlere direkt gitmesini istediklerini vurgulayarak, verdikleri kavgada başarılı olduklarını söyledi.

Futbol Federasyonu’nun yönetiminin değişmesiyle birçok konuda mesafe alındığını ve haklılıklarının da ortaya çıktığını belirten Bakan Çavuşoğlu, gençler için ayrılan paranın suiistimal edildiğini; olayın çapının mahkemede ortaya çıkacağını kaydetti.

Bakanlar Kurulu Sözcüsü Nazım Çavuşoğlu, gazete manşetleriyle kişilere saldırıdan vazgeçilmesi; doğru işler yapılması gerektiğini belirterek, Polisin Savcılık’a gönderdiği dosyanın bazı eksiklerin tamamlanması için yeniden polise iletildiğini, gelecek hafta tekrar Savcılık’a iletileceğini ve kendilerinin de konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, “Gençliğin, halkın parasını kimseye yedirtmemek şeklindeki duruşumuz ilelebet devam edecek” diye konuştu.

LTB’NİN BORÇLARI… “HÜKÜMET VADE UZATILMASINA OLUMLU BAKIYOR”

Bir soru üzerine, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin son günlerin en önemli gündemi olarak toplantıda ele alındığını kaydeden Çavuşoğlu, yaşanan süreci özetledi ve toplantıda hem kendisinden hem de Maliye Bakanı’ndan bugüne kadarki çalışmalar hakkında bilgi alındığını bildirdi.

Nazım Çavuşoğlu, Bakanlar Kurulu’nun, LTB’nin var olan borçlarının artırılmadan, vadesinin uzatılmasının doğru bir yaklaşım olduğu yönünde bir karar ürettiğini; bu çerçevede belediyeden bir talep gelmesi halinde olumlu bakılacağını kaydetti.

Belediye başkanlarının kendi görev sürelerini aşan borçlarının yapılandırılmasında yetkinin Bakanlar Kurulu’nda olduğunu belirten Sözcü Çavuşoğlu, “Bakanlar Kurulu, bu görevi gereği, bir talep gelmesi halinde borcun uzatılmasına destek verme kararı almıştır. LTB’nin bu süreci daha kolay atlatması, yüzmesi için Bakanlar Kurulu’nun desteği bu şekilde olacaktır” dedi.

LTB’de grev yapan çalışanların maaşlarından grev kesintisi yapılıp yapılmaması konusunun Bakanlar Kurulu toplantısı gündemine gelmediğini belirten Nazım Çavuşoğlu, belediyelerin özerkliği konusunda herkesin mutabık olduğunu söyledi.

“SIDIKA ATALAY’A VERİLEN BELÇA ARAZİSİ KONUSUNU SAYIŞTAY İNCELİYOR”

Bir soru üzerine, iş kadını Sıdıka Atalay’a LTB tarafından Belça arazisinin verilmesi konusunun bakanlığının gündeminde olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Konu gündeme gelince Sayıştay bizden bilgi istemiştir. Sayıştay’la görüş alışverişindeyiz, süreci inceliyoruz. Uygun olmayan bir davranış var mı diye bakıyoruz. Sanırım yarın öbür gün her şey açığa çıkacak. Biz gerek görürsek, ya da sorulursa bu sorulara yanıt vereceğiz” dedi.

Çavuşoğlu, Sıdıka Atalay’ın arazinin yüzde 79’unun tapusunu aldığını, sıkıntının alınmasında değil, sürecin sağlıklı yürütülüp yürütülmediğinde olduğunu ve incelendiğini kaydetti.

YENİ HAVA YOLU… “BÖYLE BİR GÜNDEM MADDEMİZ YOK”

Bakanlar Kurulu Sözcüsü Nazım Çavuşoğlu, yeni bir hava yolu şirketi kurulması konusundaki soruya ise “Böyle bir gündem maddemiz yok” karşılığını verdi.

 

 

 

Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler