1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Bakanlar Kurulu kararları açıklandı
Bakanlar Kurulu kararları açıklandı

Bakanlar Kurulu kararları açıklandı

Bakanlar Kurulu bugün saat 10.00’da Başbakan Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında toplandı.

A+A-

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, polis terfilerini iptal eden mahkeme kararının, Polis Yasası’nın yeniden Meclise sevk edilmesi, örgütün daha demokratik ve katılımcı bir yasayla yönetilmesi gerektiğini hatırlatması adına önem arz ettiğini kaydetti.

Polisle ilgili terfilerin Başbakanlık görevini devraldığı 4 Eylül’de açıklandığını, polis örgütündeki tartışmalara dayanarak buna karşı olanların mahkemeye gitmesini önerdiğini aktaran Yorgancıoğlu, mahkemenin bu konudaki kararına işaret ederek, “Bu bizim o dönemdeki öngörümüzü doğru çıkarmıştır” dedi.

Bu kararla başka bir sonucun da değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, “Bu mahkeme kararı, hem Polisin Terfi Tayin Komisyonu’nun hem Polis Yasası’nın yeniden Meclise sevk edilmesi, örgütün daha demokratik, katılımcı bir yasayla yönetilmesi gerektiğini hatırlatması adına önemlidir” şeklinde konuştu.

“SİVİL HAVACILIKTAKİ GREV 60 GÜN SÜREYLE ERTELENDİ”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde basına yaptığı açıklamalarda gündemdeki bazı konuları değerlendirdi.

Sivil Havacılık Dairesi’nde geçtiğimiz Cuma akşamı ani bir grev kararı alındığını ve Bakanlar Kurulu’nun aynı gece toplanarak grevi 60 gün süreyle ertelediğini anımsatan Yorgancıoğlu şunları ekledi:

“Hükümet ve ilgili bakanlıklar olarak grev yapan arkadaşlarımızla bir protokol imzalamıştık. Bu protokolde vardiya tahsisatlarının ödeneceği konusunda hükümler var. Bu doğrudur. Ancak bir başka doğru bu hükümlerin Meclis’te olan Kamu Görevlileri Yasası’na yerleştirilmiş olmasıdır. Kamu Görevlileri Yasası henüz Meclis’ten geçmedi. İlgili uygulama bu nedenle pratikte hayat bulamadı. Hükümetimiz bunu da gözeterek bir tüzük çalışması başlattı. Yasanın Meclis’ten geçmesinin uzaması söz konusu olacaksa bu tüzüğe göre ödeme yapılmasını öngören bir çalışma da hayata geçirildi.

Şu anda seçim yasaklarındayız. Bir toplu sözleşme veya tüzükle seçim yasakları sürdüğü sürece herhangi bir kesime menfaat sağlanması yasal olarak mümkün değil. Bu nedenle bu ödemeler yasal olarak yapılamıyor.”

“GREVİN BU NOKTADA YAPILMASI KABUL EDİLEMEZ”

“Sivil havacılıktaki grevin bu noktada yapılmış olması kabul edilemez” diyen Yorgancıoğlu, “Biz bu hakları reddetmiyoruz. Biz bunları kabul ediyoruz. Ödemelerin seçim yasakları nedeniyle yapılamayacağının bilinmiş olmasına rağmen greve gidilmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle grevi erteledik” şeklinde konuştu.

Yorgancıoğlu, Telekomünikasyon Dairesi konusunda dün basında yer alan, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy’un açıklamalarını içeren bazı haberlere de değindi.

“TELEFON DAİRESİ KONUSUNDAKİ HABERLER SAYIN BAKANIN AÇIKLAMALARINI YANSITMIYOR”

Telefon Dairesi’nin özelleştirileceği konusunda çıkan haberlerin tam da Bakan Taçoy’un açıklamalarını yansıtmadığını söyleyen Yorgancıoğlu şunları ekledi:

“Sayın Bakanla dün öğleden sonra görüştüm. Bana liberasyonla ilgili herhangi bir ifade kullanmadığını ancak 4 G ile ilgili bir çalışma yürütüldüğünü, Telekomünikasyon alanında devlet-özel ortaklığının mümkün olup olmayacağının araştırıldığını söyledi.”

”BU BİZİM YASALARA UYGUN HAREKETİMİZİN BİR İFADESİ”

Polislerin terfilerinin geri alınmasıyla ilgili bir soru üzerine Başbakan Yorgancıoğlu, “Sivil havacılıktaki greve gönderme yapacaksak işte bu tam da bizim yasalara uygun hareketimizin bir ifadesidir” dedi.

“GENÇLERİMİZİN BÖYLESİ BİR İLLETLE YÜZ YÜZE KALMASINA TAHAMMÜLLÜMÜZ YOK”

Öte yandan Yorgancıoğlu, hükümetin 1’inci Uyuşturucu ile Mücadele Çalıştay’dan üretilecek sonuçların, yasal, önleyici ve koruyucu anlamda bilfiil yerine getirme konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, “Artık ülkemizde gençlerimizin böylesi bir illetle yüz yüze kalmasına tahammüllümüz yoktur. Hükümet olarak bu konuda kararlı bir duruşumuz vardır” dedi.

BAKANLAR KURULU KARARLARI

Şehit Aileleri ve Malulleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Esentepe Belediyesi ile Yayın Yüksek Kurulu’nun 2015 yılı mali bütçeleri Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısında onaylanarak Meclis’e gönderildi.

Toplantıda ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Çevre Bakanlığı ile KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı arasında çevre alanında imzalanan işbirliği protokolü de onaylandı.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, başkanlığında toplanan ve yaklaşık 3 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar, Başbakanlık Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu.

Bakanlar Kurulu toplantısında, bazı yabancı uyruklu kişilerin taşınmaz mal satın alma izinlerinin onaylandığı da belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre Bakanlar Kurulu kararları şöyle:

“Kayıp olan Kıbrıslı Türk Şahısların, Kayıp Şahıslar Komitesi Türk Üyesi Ofisi tarafından (kemikleri) kalıntıları bulunan kişilerin şehitlik durumuna açıklık getirmek ve yasanın doğru yorumlanmasını sağlamak için Şehit Aileleri ve Malülleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı onaylayarak Meclis’e göndermiştir.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Mali (Değişiklik) Tüzüğü’nü onaylayarak uygulamaya koymuştur.

Bazı Yabancı uyruklu kişilerin taşınmaz mal satın alma izinleri onaylanmıştır.

Esentepe Belediyesi 2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı onaylanarak Meclise gönderilmiştir.

Yayın Yüksek Kurulu’nun 2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı onaylanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Çevre Bakanlığı ile KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı arasında çevre alanında imzalanan işbirliği protokolü onaylanmıştır.”

 

(tak)

Bu haber toplam 2179 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler