1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAKAN SINIFTA KALDI
BAKAN SINIFTA KALDI

BAKAN SINIFTA KALDI

KTAMS Başkanı Kaptan Başbakan Küçük’e bir mektup göndererek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ilgili sorunlara dikkat çekti ve çözümlenmesini talep etti

A+A-

 

 

 

 

                                                                                    

 

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan bugün Başbakan  İrsen Küçük’e bir mektup göndererek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ilgili sorunlara dikkat çekti ve çözümlenmesini talep etti.

 

Kaptan’ın Başbakan Küçük’e gönderdiği mektubun tam metni şöyle;

 

 

Sn. İrsen Küçük

KKTC Başbakanı,

Lefkoşa.

 

 

         Kamuda örgütlü ve yetkili olan sendikamız KTAMS üretken ve verimli kamu hizmetlerine büyük önem vermektedir. Üretken ve verimli kamuyu savunurken bu görevlerin yapılmasında yasaların uygulanmasına da büyük önem vermekteyiz.

         Çalışan ve üyelerimize yaptığımız ziyaretlerde tespit etmiş olduğumuz sorunları ve yasaları görmezden gelerek yapılan yasa tanımazlığı 27 Ocak 2012 tarihinde de bilginize getirmiştik.

         Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan ve çözümlenmesi için sizlere başvurduğumuz konular hala çözüm beklerken bunlara yenileri eklenmektedir. İlgili bakanla yaptığımız bütün iyi niyetli girişim ve görüşmeler sonuçsuz kalmaktadır. Yeni sorunlarla birlikte yeniden sorunları bilginize getirmeye sendika olarak karar verdik.

1-   Girne 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezine işçi kadrosunda bulunan bir kişi kurum sorumlusu olarak 23.1.2012 tarihinden itibaren Sn. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından görevlendirilmiştir.

2-   Güzelyurt Sosyal Hizmetler Dairesi birimine Sosyal Hizmet Memuru olmayan geçici statüde çalışan bir kişiyi görevlendirmeye çalışmaktadır.

3-   Ercan Hava Limanında özel sektöre devredilen temizlik işleri ilgili şirket tarafından çalıştırılan kişiler ayda en az 240 saat çalıştırılarak sözde asgari ücret verilirken aslında iş yasası çiğnenerek asgari ücretin altında çalıştırılıyorlar.

4-   Çalışma Dairesi’nin gerek kaçak işçileri ve gerekse denetimleri yapmakla yükümlü müfettişlere mesai sonrası yapılacak denetimlerle ilgili önceden bir program bildirilmiyor ve sosyal hayatları ve aileleri yokmuş gibi davranılarak bildirildiği anda denetim talep ediliyor.

5-   Çalışma Dairesi denetim müfettişlerinin yaptıkları denetim esnasında yasaya uygun olmayan tespitleri için kesilen cezalar maalesef zaman zaman gayri yasal olarak Sn. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi tarafından Çalışma Dairesi Müdürüne verilen talimatla  yarıya kadar düşürülerek tahsil edilmek istenmektedir. Yani çalışan suç işlemeye teşvik edilmektedir.

6-   Sn. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı kaçak işçi çalıştıranlarla ilgili yasa taslak halinde iken içeriğiyle ilgili gazetelere gayrı yasal olarak tam sayfa ilanlar vermektedir.

7-   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi Lefkoşa Çocuk Yuvasında geçici personel olarak çalışanlar çalışma saatlerine ek olarak çalıştırılarak ek mesai ödenmemektedir. Yasalara göre ek saat çalışan herkes başka şekle dönüştürülmeden ek çalışma saatleri saat başı ücretine göre ödenmesi gerekiyor.

8-   Lefkoşa Çocuk Yuvasına yeterli bütçe ayrılmaması dolayısıyla ihtiyaçlar sadece özel kurum ve kuruluşlardan ricalarla karşılanmaktadır.   Bunu ortadan kaldırarak yuvaya yeterli bütçe ayrılmasını talep etmekteyiz.

9-   Lefkoşa Çocuk Yuvasındaki korunmaya muhtaç çocuklarla ilgili basına yansıyacak resimlerde ve denetimlerde ve demeçlerde en başta ilgili bakan ve ziyaretçiler dikkatli demeç ve resimler vermeli ki oradaki çocuklar etkilenmesin.

 

 

                                     

                                                                                              Ahmet Kaptan

                                                                                                   Başkan

 

 

 

Dağıtım: Sn. Özkan Yorgancıoğlu               CTP Genel Başkanı

               Sn. Mehmet Çakıcı                      TDP Genel Başkanı

               Sn. Serdar Denktaş                     DP Genel Başkanı

               Sn. Osman Korahan                     Sayıştay Başkanı

               Basın.

    

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 749 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler