1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAKAN DÜRÜST'TEN ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA
BAKAN DÜRÜSTTEN ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA

BAKAN DÜRÜST'TEN ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) yönetimi, kampus yakınındaki vakıf arazisinin külliye yapımı için kiralanması tartışmalarının ardından Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün külliye için şu anda herhangi bir arazinin kiralanması

A+A-

 

 

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) yönetimi, kampus yakınındaki vakıf arazisinin külliye yapımı için kiralanması tartışmalarının ardından Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün külliye için şu anda herhangi bir arazinin kiralanmasının söz konusu olmadığı yönündeki açıklamalarını “memnuniyet verici” olarak niteledi.

 

 

 

Konuyla ilgili basın açıklaması şöyle;

 

UKÜ: Külliye için herhangi bir sözleşmenin imzalanmaması memnuniyet verici

 

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) yönetimi, kampüs yakınındaki vakıf arazisinin külliye yapımı için kiralanması tartışmalarının ardından Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün külliye için şu anda herhangi bir arazinin kiralanmasının söz konusu olmadığı yönündeki açıklamalarını “memnuniyet verici” olarak niteledi.

 

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst dün sabah Kanal T’de katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulunarak son günlerde tüm ülkenin gündemine oturan ve toplumda büyük bir tepki uyandıran UKÜ kampüsü yakınındaki vakıf arazisinin külliye yapımı için şu anda bir vakfa kiralanmasının söz konusu olmadığını söyledi.

 

Yapılması planlanan Külliye’nin kendi bakanlığı ile kısmen ilgisi olduğunu ancak olayın bütününün hükümetin bir programı olduğunu belirten Kemal Dürüst, külliye yapımı için şu anda herhangi bir arazi kiralanmasının söz konusu olmadığını, herhangi bir sözleşmenin de bulunmadığını; bu konuda sadece Vakıflar İdaresi’nin bir karar aldığını belirtti. Olası bir projede sadece İlahiyat kolejinin Milli Eğitimi ilgilendirdiğini söyleyen Bakan Dürüst bu konuda da Bakanlığa herhangi bir projenin sunulmadığını ifade etti.

 

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi yetkilileri Bakan Dürüst’ün yaptığı açıklamanın ardından henüz bir sözleşmenin imzalanmamış olmasının sevindirici olduğuna vurgu yaparak bir an önce Hükümet ve Devlet yetkililerini Üniversite ile görüşme yapmaya çağırdı. UKÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mete Boyacı, henüz imzalanmış bir sözleşme olmadığından yetkililerin Üniversite yönetimi ile görüşerek bu konuda bir anlaşmaya varabileceklerinin altını çizdi.

 

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi yakınındaki vakıf arazisinin Üniversite’nin 15 yılı aşkın bir süredir kiralama başvurularına rağmen, yıllığı 100 TL’ye külliye yapımı için bir vakfa kiralanacağı haberlerinin gündeme gelmesinin ardından geçen Çarşamba bu durum Başbakanlık önünde geniş katılımlı bir eylemle protesto edilmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1194 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler