1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAKAN ATUN'UN AÇIKLAMALARINA TEPKİ
BAKAN ATUNUN AÇIKLAMALARINA TEPKİ

BAKAN ATUN'UN AÇIKLAMALARINA TEPKİ

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu, Kıb-Tek’in kurtarılabilmesi için tek çarenin, kurumun süratle özerkleşmesi ve hükümetin ellerini kurumun üzerinden çekmesi olduğunu yineledi.

A+A-

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Tuluy Kalyoncu, Kıb-Tek’in kurtarılabilmesi için tek çarenin, kurumun süratle özerkleşmesi ve hükümetin ellerini kurumun üzerinden çekmesi olduğunu yineledi.

Kalyoncu yaptığı yazılı açıklamada, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un yaptığı açıklamaları eleştirerek, Atun’u televizyonda canlı yayımlanacak, halka açık bir programda “KIB-TEK nasıl kurtulur “ konusunu tartışmaya çağırdı.

Kalyoncu, “Ülkemizde tek ciddi varlık olarak halkımızın elinde kalan KIB-TEK’in özelleşmesine karşı direnişimiz sonunda, Bakanlar Kurulu ile KIB-TEK’in özerkleşme temelinde mali ve idari yönden yeniden yapılandırılması için yasal çalışma başlatılması konusunda mutabık kalındı” dedi.

Sunat Atun’un, Bakanlar Kurulu’nun KIB-TEK’in özerkleşmesine ilişkin kararı yokmuş gibi açıklamalar yaptığını savunarak bundan üzüntü duyduklarını kaydeden Kalyoncu, “Üzüntümüzün nedeni, gerekirse yeniden meşru her yolla direnişe geçmekten çekincemiz olduğundan değildir. Üzüntümüz, Bakanlar Kurulu kararının, bu kararla doğrudan ilgili bakan tarafından sanki kendi Başbakanı söz vermemiş ve kendi de böyle bir kararı imzalamamış gibi konuşmayı sürdürmesidir. Üzüntümüz, direnen çalışanların üzerine giderek, bizleri yıldırabileceğini sanan Yönetim Kurulu’nun, ilgili bakan tarafından cesaretlendirilmesine olan inançtır” dedi.

“Sayın Bakanın AKSA’nın savunuculuğuna soyunması, AB normlarını yok sayması kendi tercihidir. Ancak Bakanlar Kurulu kararını yok sayması hiçbir hukuk devletinde kabul göremez” diyen Kalyoncu, bu konuda Başbakana da görev düştüğünü kaydetti.

KIB-TEK’in Bakan Atun’un görüş ve düşünceleriyle kurtulamayacağını, tam tersine yok edileceğini ileri süren Kalyoncu, “Halkımız, sizin görüş ve düşüncelerinizle ucuz, sürekli ve kaliteli enerji kullanamaz, tam tersine giderek daha da pahalılaşan bir enerji kullanmak zorunda kalır” ifadesini kullandı.

Kalyoncu, Meclis’te kabul edilen af yasasıyla KIB-TEK’in alacaklarının silindiğini de ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 812 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler