1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Bak şu söz verene!
Bak şu söz verene!

Bak şu söz verene!

Bak şu Başbakan’ın haline! “Yedikonuk’ta yapılması düşünülen petrol dolum tesisi gündemimizden kalktı” dedi aniden. Bu konuya yine döneriz ama “bak şu Başbakan’ın haline” derken başka meziyetleri de var onun için

A+A-

 

 

Bak şu Başbakan’ın haline!

“Yedikonuk’ta yapılması düşünülen petrol dolum tesisi gündemimizden kalktı” dedi aniden. Bu konuya yine döneriz ama “bak şu Başbakan’ın haline” derken başka meziyetleri de var onun için yazdım.

***

Bir süre önce Kamu Hizmeti Komisyonu’nda 4 kadro için doktorların sınava girdiğini belki hatırlarsınız. 5 doktor girmişti bu sınava ve kadrolanamayan tek doktor ise Başbakan İrsen Küçük’ün damadı olmuştu. Kriter puanları dışında sözlü mülakat sırasında Komisyon üyeleri karşısındaki tavrı bu kadroyu alamamasına neden olmuştu diye biliyordum ve öyle yazmıştım bu konuyu bir süre önce…

Şimdi ise bu konudaki yeni haber Başbakan’ın damadının 4 kadro içine dahil olduğu ve daha önce kadrolanan birinin dışarıda kaldığı…

Nasıl olmuş pekİ?

Daha önce kadroya alınan bir doktor, Türkiye’deki bir firmanın verdiği bir belgeyi Komisyon’dan geri çekince kriter puanı düşmüş ve yerine Başbakan’ın damadı kadrolanmış. Söz konusu firma o doktora demiş ki; “ben sana o belgeyi verirken süreli bir eğitim görmüş gibi veremem, o yüzden o süreyi belgeden kaldırıyorum.” Belgeden süre kalkınca, kriter puanı olarak sayılmıyor belge, zaten geri alınıyor ve doktorun kadrosu düşüyor… Böylelikle Başbakan’ın damadı boşalan yere kadrolanıyor.

Ben ne sınava giren doktorları tanıyorum, ne Başbakan’ın damadını… Belki de iyi bir doktordur, iyi bir insandır ve işini iyi yapıyordur ama TC Sağlık Bakanlığı’nın devreye sokularak ilgili firmadan böyle bir uygulama yapmasının istendiği ve Başbakan’ın damadına böyle bir ‘hizmet’ yapıldığı iddia ediliyor.

Doğru değilse ilgili kişiler açıklama yapabilir.

***

Öte yandan yine Kamu Hizmeti Komisyonu’nda bir süre önce Sayıştaylık için yapılan sınavda kazanan ama Sayıştaylığın isteğiyle işe başlayamayan gençler için Kamu Hizmeti Komisyonu’nun ve Sayıştaylığın bir uzlaşı formülü üstünde anlaştıkları ama Başbakan İrsen Küçük’ün bu uzlaşıyı engellediği de öne sürülüyor.

Başbakan Küçük’ün bunu neden yaptığını açıklaması da en azından bu satırları yazan tarafından o sınavı geçen gençler adına bekleniyor.

***

Ve petrol dolum tesisi… İrsen Küçük, Pazar gün Büyükkonuk’taki eko-gün’de açıklama yaptı. “Petrol dolum tesisi gündemimizden kalktı. Hükümet yasalara karşı bir şey yapamaz, ÇED raporu da olumsuz geldi, onun için vazgeçtik.” gibi… Umarım olumsuz bir ÇED raporu vardır ama en azından ben bu dönemde olumsuz bir ÇED raporu bilmiyorum.

Hatırlıyorum, arşive de baktım… Ocak ayında Yedikonuk petrol dolum tesisi için olumlu bir ÇED raporu olduğunu haber yapmışız… Bu konuda çeşitli tepki yazıları var. Bir bilimsel komisyonun böyle olumlu bir ÇED raporu nasıl verdiği sorgulanıyordu. Ama Başbakan ÇED raporunun olumsuz olduğunu söyledi. Kısa bir süre önce de “kim ne derse desin mutlaka biz bu petrol dolum tesisini yapacağız” diyordu. Şimdi ne oldu peki?

Çevre Dairesi Müdürü’nü aradım, önce ulaşamadım, ÇED Komisyonunu aradım; “böyle bir rapor var mı” diye sordum. “Siyasi bir konuda açıklama yapamayız, Müdür beyin emridir” dediler.

“Bu teknik bir konu, siyasi değil ki, böyle bir rapor var mı yok mu, sadece bunu soruyorum” dedim.

“Olmaz, cevap veremeyiz” dediler.

Daha sonra Çevre Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer aradı, konuya açıklık getirdi. Daha önce çıkan ÇED raporunun şartlı olduğunu ancak bu şartları ilgili şirketin yerine getirememesi için yatırımdan vazgeçildiğini anlattı Ünlüsoyer. Yani ayrı olumsuz bir ÇED raporu yok. Verilen raporun şartları varmış, tesisin etrafına 200 metre yeşil alan yapılması gibi… Şirketin maddi olanakları yetmediği için yatırımdan vazgeçilmiş. Yeşil alan maddi olanağı yetmeyen şirketin böyle bir tesis için maddi kaynağı neydi o da ayrı bir konu!..

***

“Kim ne derse desin, bu yatırım yapılacak” diyen Başbakan’ın diğer sözleri gibi bunun da unutulmamasını dilerim.

Ve damat için yapılan ataklığın! ülkenin sorunları için de gösterilmesini umarım.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 890 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler