1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAĞIŞ'TAN KIBRISLI TÜRKLERE
BAĞIŞTAN KIBRISLI TÜRKLERE

BAĞIŞ'TAN KIBRISLI TÜRKLERE

BAĞIŞ: HECELEYEREK BİR DAHA OKUYUN Kıbrıs’ta çözüm için her türlü seçeneğin masada olduğunu ve dolayısıyla KKTC’nin Türkiye’ye bağlanmasının da mümkün olabileceğini belirten Türkiye’nin AB Bakanı ve Başmüzakereci Eğemen Bağış,

A+A-

BAĞIŞ: HECELEYEREK BİR DAHA OKUYUN

Kıbrıs’ta çözüm için her türlü seçeneğin masada olduğunu ve dolayısıyla KKTC’nin Türkiye’ye bağlanmasının da mümkün olabileceğini belirten Türkiye’nin AB Bakanı ve Başmüzakereci Eğemen Bağış, tartışma yaratan sözleri ile ilgili açıklama yaptı.

Bağış, Siirt heyetini kabulünde soru üzerine Kıbrıs ile ilgili Londra'da yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

 "Kıbrıs'la ilgili Londra'da yaptığım açıklamaların içerisinden cımbızla seçilerek bazı anlamlar çıkarmaya çalışan özellikle Kıbrıs'ta bazı Rum sempatizanları olduğunu görmek beni üzdü" diyen Bağış, sözlerini anlamak istemeyenler ya da yanlış anlayanlara "açıklamalarını heceleyerek bir daha okumaları" tavsiyesinde bulundu.

 

BAĞIŞ: KKTC, TÜRKİYE'YE BAĞLANABİLİR

Bağış, aynı konuyla ilgili daha sonra AA'ya yaptığı açıklamada da Londra'da söylediklerinin gayet açık olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bizim tek amacımız Ada'da iki tarafın da üzerinde uzlaştığı bir çözümün ortaya çıkması ve AB Dönem Başkanlığını Temmuz ayında Birleşik Kıbrıs Devleti'nin üstlenmesidir. Ama çözüme ulaşılmazsa da bizim için bütün alternatifler değerlendirilmeye açıktır. Orada da gazeteci arkadaşımız KKTC'nin Türkiye'ye bağlanmasının söz konusu olup olamayacağını sorunca ben bunun da bir alternatif olabileceğini söyledim. Biz şu anda Kıbrıs'ta yeni bir politikayı hayata geçiriyor değiliz. Bizim tek hedefimiz bir an evvel çözüme ulaşılmasıdır. Ama çözüme ulaşılamadığı takdirde kimse Türkiye'den KKTC'yi yalnız başına bırakmasını da bekleyemez. Maalesef KKTC içerisinde Türkiye'nin KKTC'yi yalnız bırakmasını isteyen siyasetçiler kalkıp anavatanlarının bir bakanı üzerinden siyasi rant devşirme peşine düşüyorlar. Ben bu çabaların Kıbrıs Türk halkı tarafından rağbet görmeyeceğini ve Kıbrıs Türk halkının genel görüşünü yansıtmadığı kanaatindeyim."

Bakan Bağış, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının başlıca amacının BM uhdesinde devam eden kapsamlı çözüm müzakerelerin başarıyla tamamlanması yönünde olduğunu belirterek, bu sürece desteklerinin her zamanki gibi tam olduğunu bildirdi. Bağış, "Ancak olası çözümsüzlük senaryolarında da kimse bizden çözümsüzlüğün faturasının KKTC'ye kesilmesine göz yummamızı beklemesin. Türkiye'siz KKTC, KKTC'siz Türkiye düşünülemez" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2507 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler