1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BAĞIŞ'IN AÇIKLAMALARI SİYASİ GAF'
BAĞIŞIN AÇIKLAMALARI SİYASİ GAF

'BAĞIŞ'IN AÇIKLAMALARI SİYASİ GAF'

Türkiye’nin AB’den sorumlu Bakanı ve Başmüzakerecisi Egemen Bağış’ın Londra ziyareti sırasında, Kıbrıs ile ilgili yaptığı açıklamalara tepkiler gelmeye devam ediyor. KTAMS Genel Sekreter İbrahim Gencal imzasıyla gönderilen açıklamanın ta

A+A-

Türkiye’nin AB’den sorumlu Bakanı ve Başmüzakerecisi Egemen Bağış’ın Londra ziyareti sırasında, Kıbrıs ile ilgili yaptığı açıklamalara tepkiler gelmeye devam ediyor. KTAMS Genel Sekreter İbrahim Gencal imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

         "AKP’nin Avrupa Birliği bakanı Sn. Egemen Bağış’ın Kıbrıs’ta çözüm ile ilgili olarak “KKTC Türkiye’ye bağlanabilr” şeklinde yaptığı açıklama ne şu anda devam eden müzakere sürecine ne de siyasi etiğe uymaktadır. Bu açıklama tam bir siyasi gaftan başka bir şey değildir. Kıbrıs’la ilgili Güvenlik Konseyi kararları ortada dururken KKTC’yi Türkiye’ye bağlamaktan bahsetmek en basit ifadeyle ipe un sermeye veya olmayacak duaya amin demekten öteye gidemez.

         Bugüne kadar 40 yıldan fazladır sürdürülen müzakere süreçlerinde masaya hiçbir şekilde KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması konusu gelmedi gelemez de. Sn. Egemen Bağış’ın bu açıklaması ancak ve ancak yerli işbirlikçilerin ve yalakaların saf saf üzerine atlayacağı bir şey olabilir. Nitekim de öyle oldu. Statükonun ve AKP’nin dayattığı entegrasyonun ekonomik ve siyasi politikaların savunucuları siyasi mefta olmuş partilerin, nerede olduğu ve ne yaptığı bile bilinmeyen başkanları Sn. ÖRP başkanı avcı ve DGP başkanı Tahsin Ertuğruloğlu Egemen Bağış’ın yaptığı açıklamaya     öylesine sahip çıktılar ki bu kadar yalakalığa da pes der insan. Ama bunlardan başka türlü hareket etmeleri de beklenemez. Biat etmeye, başkalarının taşeronu olmayı o kadar   benimsediler ki, ruhlarını bile sattılar neredeyse.

         Sn. Egemen Bağış ve yalakaları unutmasınlar ki Kıbrıs’ta varılacak bir çözüme, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar birlikte karar verecekler. Bunun aksini düşünmek abesle iştigalden başka bir şey değildir.

         Egemen Bağış Avrupa Parlamentosunda yatığı konuşmada ise “Rumlar Enosis konusunu bir opsiyon olarak karşımıza çıkarıyorlarsa biz de ilhak ve entegrasyonu alternatif olarak düşünebiliriz” dedi. Fakat yine ayni konuşmada Sn. Egemen Bağış kendi kendini ele verdi. Rumlar “geçmişte” Enosis olayını çözümsüzlüğün bir alternatifi olarak savunup dillendirdiler” dedi.

         Bugün gelinen noktada Rumların görüşme masasına enosis’i çözümsüzlüğün bir alternatifi olarak koydukları söylenebilir mi? Enosis çoktan yok oldu Sn. Egemen Bağış. Çünkü bunu öncelikle Rumlar istemiyor. Ekonomisi dibe vurmuş Yunanistan elindeki Ege adalarını bile satmaya çalışırken Kıbrıs’ı nasıl kendine bağlayacak. AB toprağı olan bir yer başka bir yere bağlanamaz. BM teşkilatı buna izin vermez. Hal böyle olunca değil KKTC’yi Türkiye’ye bağlamak bir taşını bile alıp gidemezsin. Enosis olamayacağına göre hade bağla da görelim bakalım boyunun ölçüsünü.

         Bir başka nokta ve absürtlük de Enosisi isteyen veya istemeyen dillendiren veya dillendirmeyen Kıbrıslı Rumlar olurken entegrasyonu, ilhakı konuşan ve dile getiren Türkiye ve onun hükümeti AKP oluyor. Kıbrıslı Türklerin söz hakkı yok mu bize sordunuz mu Sn. Bağış.

İşbirlikçi UBP ve bilinen AKP yalakaları sizler makamlarınıza saygı duymuyor, kendinizi başkalarının memuru, taşeronu olarak görüyor olabilirsiniz. Ancak Kıbrıs Türk Halkı ne şimdi ne de geçmişte hiç kimseye boyun eğip biat etmemiştir. Bundan sonra da boyun eğmeyecek, kendi kaderini endi tayin edecektir ve günü geldiğinde de halkını hiçe sayan, kendi halkını düşünmeyen, kendi halkına ihanet eden işbirlikçi ve yalakalardan hesabını soracaktır. Hem de fena soracaktır. Haberiniz olsun."

        

 

                                                                                             

                                                                          

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 691 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler