1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BAĞIŞ'IN AÇIKLAMALARI 'GARANTİ ANLAŞMASI'NA TERS'
BAĞIŞIN AÇIKLAMALARI GARANTİ ANLAŞMASINA TERS

'BAĞIŞ'IN AÇIKLAMALARI 'GARANTİ ANLAŞMASI'NA TERS'

Kıbrıs AB Derneği, TC Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış’ın açıklamalarını kınadı

A+A-

 

Kıbrıs AB Derneği Başkanı Mustafa Damdelen, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın açıklamalarının hem Garanti Antlaşmasına, hem de uluslararası hukuka ters düştüğünü savunarak, açıklamaları kınadı.

Damdelen yaptığı yazılı açıklamada, Bağış’ın, Kıbrıs’ta çözümün, birleşme, iki ayrı devlet veya KKTC’nin Türkiye'ye bağlanması şeklinde olabileceğini açıkladığını, buna itiraz eden Kıbrıslı Türklere de, “Rumcu, Rum sempatizanı” suçlamasında bulunduğunu savunarak, “Kıbrıs AB Derneği olarak bu aşağılayıcı suçlamaları reddeder, Türkiye’nin imzası bulunan Garanti Antlaşmasına ve uluslararası hukuka ters düşen bu açıklamayı kınar, çözümün tek alternatifinin Federal Birleşik Kıbrıs olduğunu vurgularız” dedi.

Egemen Bağışın açıklamalarının 1977-79 doruk anlaşmalarına da ters olduğunu savunan Damdelen, Başbakan İrsen Küçük’ün, Egemen Bağış’ın açıklamasını desteklemesini de esefle karşıladıklarını söyledi.

Damdelen, “Türkiye politikacılarının yanlışlarını eleştirmek ne Rumcu ne de Türkiye düşmanı olduğumuzdandır. Tam tersine bizler Türkiye’nin ileri demokrasiye sahip çağdaş, uluslararası hukuka ve insan haklarına saygılı, Kürt sorununu çözmüş, müreffeh, AB üyeliği gerçekleşmiş bir Türkiye projesini içtenlikle destekliyoruz. Kıbrıs sorununun çözümü Türkiye’yi bu hedefe yaklaştıracaktır” dedi.

Damdelen, tek çözümün “Federal Birleşik Kıbrıs” olduğunu ileri sürerek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Esas gündem, BM Genel Sekreterinin takvimi çerçevesinde AB değerlerinde ve insan haklarına saygılı, BM kararları temelinde Kıbrıs sorununun çözülmesidir. Her iki toplum liderinin ve Türkiye’nin uzlaşmaz tavırları terk edip, Kıbrıs sorununun acilen çözümüne olumlu katkı koyması talebimizdir.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 634 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler