1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAĞIŞ KENDİNE SAKLADI
BAĞIŞ KENDİNE SAKLADI

BAĞIŞ KENDİNE SAKLADI

Türkiye, Kıbrıs'ta yeniden birleşme görüşmelerine katkıda bulunmak için "Tayvan modeli" olarak adlandırdığı bir diplomatik düzenlemeyle limanlarını, havaalanlarını ve hava sahasını Kıbrıs Rum kesimine açmayı önerdi. Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Ege

A+A-

 

 

 

Türkiye, Kıbrıs'ta yeniden birleşme görüşmelerine katkıda bulunmak için "Tayvan modeli" olarak adlandırdığı bir diplomatik düzenlemeyle limanlarını, havaalanlarını ve hava sahasını Kıbrıs Rum kesimine açmayı önerdi.

 

Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış yaptığı açıklamada, basit bir düzenlemenin Doğu Akdeniz adasıyla ilgili görüşmelerde ilerleme kaydedilmesine katkıda bulunabileceğine inandığını söyledi ve "British Airways, Air France, KLM veya Lufthansa'ya ait bir uçak Ercan Havaalanına indiği anda Türkiye tüm havaalanlarını, limanlarını ve hava sahasını Kıbrıs Rum uçaklarına ve gemilerine açmaya hazır." dedi.

 

Bağış dün geç saatlerde verdiği demeçte, "Al Italia veya Air France'a ait bir uçağın Ercan'a inmesi KKTC'yi tanıdıkları anlamına gelmeyecek. Bu Tayvan modelinde olduğu gibi ticari bir ilişki olacak." diye konuştu.

 

Pekin tarafından Çin ile Tayvan arasında seçim yapmaya zorlanan pek çok ülke Çin ile diplomatik ilişkileri tercih ediyor ama Tayvan ile ticaret temelinde temaslarını sürdürüyor. Türkiye ilk kez resmi olarak, bu tür ilişkileri diplomatik tanımadan ayırmak için Tayvan modelini gündeme getirdi.

 

Adanın yeniden birleşmesi için yapılan görüşmeler başarısız olursa Türkiye'nin bir B Planı olup olmadığı sorusuna cevaben Bağış, "Türkiye'nin bir B Planı, bir C Planı, bir D Planı ve hatta bir F Planı var. Ama şimdilik bunu kendimize saklayalım." dedi.

 

Türkiye'nin AB müzakerelerinde yaşadığı tüm sorunlara ve Arap dünyasına yönelik son diplomatik açılımlara rağmen Ankara'nın Avrupa emellerine bağlı kalacağını belirten Bağış, "AB hâlen insanlık tarihindeki en büyük barış projesidir" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1103 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler