1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAĞIŞ, AEL-FENERBAHÇE MAÇI İÇİN KIBRIS'A GELECEK Mİ?
BAĞIŞ, AEL-FENERBAHÇE MAÇI İÇİN KIBRISA GELECEK Mİ?

BAĞIŞ, AEL-FENERBAHÇE MAÇI İÇİN KIBRIS'A GELECEK Mİ?

Bağış, "Ben Fenerbahçe kongre üyesiyim ama Türkiye'nin bütün uluslararası müsabakalarını önemsiyorum"

A+A-

 

 

Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, birçok alternatif bulunmasına karşın Türkiye'nin Kıbrıs’la ilgili tercihinin “siyasi eşitliğe dayalı, iki kurucu devletin oluşturduğu bir tek devletin” ortaya çıkması olduğunu söyledi.

Bağış, “Bugün AB üyesi 27 ülke içerisinde KKTC'ye ekonomik ambargo uygulamayan tek ülke Güney Kıbrıs'tır. Diğerlerinin hiçbirinin direkt seyahati mümkün değilken, ithalat, ihracat yapması mümkün değilken, Güney Kıbrıslılar gün boyu kuzeye giriş-çıkış yapmaktadır. Ortada yaşanan bir gerçek vardır. Bu gerçek de iki toplumun uyum içinde yaşayabileceğini ortaya koymaktadır" ifadelerini de kullandı.

Bakan Bağış, AA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk moderatörlüğündeki AA Editör Masası'na konuk olarak, iç ve dış politikaya ilişkin soruları yanıtladı.

Kıbrıs'ta olası çözümsüzlük halinde KKTC'nin Türkiye'ye bağlanması seçeneğinin masada olup olmadığının sorulması üzerine Bağış, bu şekilde bir açıklamayı Londra'da yaptığında, Türkiye'nin müzakere pozisyonlarının alternatiflerinin ne kadar zengin olduğunu ortaya koymaya çalıştığını söyledi.

Bunu Londra'da yapmasının da bir anlamı olduğunu belirten Bağış, İngiltere'nin Türkiye ve Yunanistan gibi Kıbrıs'taki garantör ülkelerden biri olduğuna dikkati çekti.

FENERBAHÇE-AEL LİMASOL MAÇI

UEFA Avrupa Ligi'nde Fenerbahçe futbol takımının AEL Limasol takımı ile oynayacağı maçı izlemeye Rum liderini davet ettiğinin hatırlatılarak, herhangi bir yanıt gelip gelmediğinin, kendisinin maç izlemek için Rum kesimine gidip gitmeyeceği sorulması üzerine Bağış, "Ben Fenerbahçe kongre üyesiyim ama Türkiye'nin bütün uluslararası müsabakalarını önemsiyorum. Ama Kıbrıs söz konusu olunca işin farklı bir boyutu oluyor. Sadece siyasi değil, bir de güvenlik boyutu oluyor" dedi.

Daha evvel Galatasaraylı oyunculara ve seyircilere Rum Kesimi'nde yapılan muameleyi unutmadığını, o konuda da aktif bir çaba ortaya koyduklarını belirten Bağış, şöyle devam etti:

"Karşıyakalı basketbolcularımıza, beş oyuncumuza, binlerce insanın nasıl saldırmaya çalıştığını da unutmuş değiliz. O gece Sayın Başbakan'ın talimatıyla sabaha kadar telefon başında, o gençlerimizi, o oyuncularımızı bir an evvel ülkeye sağ salim getirebilmek için büyük bir çaba harcamıştım. Telefon diplomasisiyle geceyi geçirmiş bir kişi olarak o yaşadığımız sıkıntıları unutmuş değilim."

"KKTC'DEN YARDIM İSTEMELERİNİ TAVSİYE ETTİM"

Bugüne kadar Rum kesimindeki bütün karşılaşmalarda bir takım tatsızlıklar yaşandığına dikkati çeken Bağış, "Fenerbahçe karşılaşması öncesi de eğer Rumların güvenliği sağlamada bir zaafları ortaya çıkacaksa, bunu hissediyorlarsa, hemen yanı başlarındaki KKTC'den yardım istemelerini tavsiye ettim. Eminim ki, KKTC Rumlardan böylesine bir talep gelirse buna karşılık verecektir.


 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 717 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler