1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAĞIŞ 2012 İÇİN KARAMSAR
BAĞIŞ 2012 İÇİN KARAMSAR

BAĞIŞ 2012 İÇİN KARAMSAR

Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, üyelik müzakereleri açısından 2011 yılının kolay geçmediğini, ama Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçim süreci ve Güney Kıbrıs Rum yönetiminin AB dönem başkanlığını yürütecek olması dolayısıyla 2012'nin de 201

A+A-

 

 

Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, üyelik müzakereleri açısından 2011 yılının kolay geçmediğini, ama Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçim süreci ve Güney Kıbrıs Rum yönetiminin AB dönem başkanlığını yürütecek olması dolayısıyla 2012'nin de 2011'i aratabilecek kadar zorluklar barındıran bir yıl olacağını söyledi.

Temmuz başında takvim gereği, Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığının söz konusu olduğunu kaydeden Bağış, “Maalesef yarım bir devletin üstleneceği bir devlet statüsünde bir dönem başkanlığı ile karşı karşıya kalacağız. Biliyorsunuz aslında Kıbrıs adası AB'ye üye oldu. Ama Türk tarafında, yani KKTC topraklarında AB müktesebatının geçerli olmadığı, askıda olduğu ilan edildi. Bizim arzumuz, gönlümüzden geçen aslında Temmuz'a kadar Kıbrıs'ta iki tarafın eşit bir şekilde temsil edilebileceği bir ortak devletin kurulması ve o ortak devletin dönem başkanlığını üstlenmesi, ama bunun gerçekleşmemesi durumunda bir yarım devletin dönem başkanlığıyla karşı karşıya kalacağız. O da Türkiye'nin AB sürecinde birtakım engeller ortaya çıkaracaktır” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler