1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAĞIMSIZLIK YILDÖNÜMÜNDE: ÇÖZÜM TEMENNİSİ
BAĞIMSIZLIK YILDÖNÜMÜNDE: ÇÖZÜM TEMENNİSİ

BAĞIMSIZLIK YILDÖNÜMÜNDE: ÇÖZÜM TEMENNİSİ

Kıbrıs Cumhuriyeti"nin bağımsızlık yıldönümü ile ilgili mesaj yayınlandı

A+A-


Güney Kıbrıs Meclisi, "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin kuruluşunun 16 Ağustos yerine 1 Ekim’de “Bağımsızlık Yıldönümü” adıyla kutlanması dolayısıyla, önceki gün bir mesaj yayımladı.
Fileleftheros’un haberine göre, Meclis Başkanı Yannakis Omiru’nun yurt dışında olması dolayısıyla, en yaşlı üye sıfatıyla Meclise başkanlık eden Ana Muhalefet DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, sözde 52’nci bağımsızlık yıldönümü mesajında, bugün Kıbrıs Rum tarafının ekonomik kriz adı altında bir problemi daha göğüslemeye davet edildiğini söyledi.
Kolektiflik ve bütünlükle bu yeni badireleri de atlatacaklarını dile getiren Anastasiadis, halkın kalkınması, istikrarı ve refahı ile ilgili hedeflerinin başarılı olacağını ifade etti.
Anastasiadis, “Kıbrıs devletinin” meydana getirilmesi için mücadele edenleri, özgürlük ve demokrasi için kendini feda edenleri, 1955-59 mücadelecilerini aynı zamanda Yunan cuntasının darbesi ve ileri sürülen Türk işgali sırasında demokrasiyi ve vatanı savunan herkesi andıklarını vurguladı.
Meclis mesajında, Kıbrıs sorununa BM kararları ve AB ilkeleri temelinde, adil, yaşayabilir ve işler bir çözüm bulunması mücadelesine devam etme konusundaki taahhüdünü de vurguladı.
Gazete başka bir haberinde ise, AB dönem başkanlığının Güney Kıbrıs tarafından devralınması ve sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” 52’inci bağımsızlık yıldönümünün, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso, Avrupa Konseyi Başkanı Herman van Rompuy, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, birçok ülke lideri ve bakanlarının aynı zamanda diplomatların da aralarında bulunduğu; yaklaşık bin kişinin katıldığı bir etkinlikte New York’ta kutlandığını yazdı

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 711 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler