1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAĞIMSIZ BİR ÇOCUK KOMİSYONU
BAĞIMSIZ BİR ÇOCUK KOMİSYONU

BAĞIMSIZ BİR ÇOCUK KOMİSYONU

Bugün köşemde bir röportajı yayınlıyoruz. Sosyal Hizmetler Dairesi’ne ait yurttan kaçan kızlar, yurtların halleri, ardından yaşanan gelişmelerden sonra bir uzmanla röportaj yaptık. Bu röportajda, İngiltere’de sosyal hizmetler konusunda uzman

A+A-

 

Bugün köşemde bir röportajı yayınlıyoruz. Sosyal Hizmetler Dairesi’ne ait yurttan kaçan kızlar, yurtların halleri, ardından yaşanan gelişmelerden sonra bir uzmanla röportaj yaptık. Bu röportajda,

İngiltere’de sosyal hizmetler konusunda uzman Avukat Havva Karabeyaz çocuk haklarının korunmasına yönelik öneri sundu; “Bağımsız bir çocuk komisyonu kurulmalı” dedi.

İngiltere’de sosyal hizmetler konusunda uzman avukat olarak görev yapan Kıbrıslı Türk Avukat Havva Karabeyaz, çocuk haklarıyla ilgili hükümetten bağımsız bir çocuk hakları komisyonu kurulmasını önerdi. Bir süre KKTC’de yaşayan ve çocuk hakları platformunda görev alan Karabeyaz, hem buradaki hem de uzun yıllardır İngiltere’de edindiği deneyimini anlattı. Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı yurttan kaçan iki kızın ardından gelişen olayları değerlendirdi ve sorduğumuz sorulara İngiltere’den örneklerle yanıtlar verdi. Kıbrıs’ın kuzeyinde olması gerekeni anlattı, görevine son verilen Barış Başel’le ilgili düşüncelerini de ekledi.

 

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

 22 yıldır avukat olarak, çocuk ve sosyal hizmetler alanında çalışıyorum. Son 13 yılım bu alanda, özel danışman ve eğitmen olarak geçti.  İşimin büyük bölümü, çocuklarla çalışan, sosyal hizmet uzman ve yöneticilerini denetlemek üzerine odaklanmıştır.

Birçok sosyal hizmetler departmanı, ters bir olay yaşandığında, bana danışır ve departmanlarında yapılması gereken değişiklikler konusunda onlara önerilerde bulunurum.

Çocukların aldıkları hizmetler ile ilgili şikayetler geldiğinde, bu şikayetlerle ilgili yapılan toplantılara başkanlık yaparım.

Çocukları ve savunmasız yetişkinleri korumaya yönelik yasa tasarıları yazarım.

Kıbrıs'ın kuzeyindeki çocuk hakları konusundaki düşünceleriniz ve çocuk haklarıyla ilgili veya suç-ceza yasamızdaki konumuyla ilgili görüşleriniz nedir?

Bir süre KKTC’de yaşadım ve en başından itibaren Çocuk Hakları Platformu’nda rol aldım. Çocuk haklarının doğru bir şekilde var olması için sistemin değişmesi gerekiyor.

Çocuklarla ilgili tüm kurumlar, çocuğu korumaya yönelik yasaların geçmesi için çalışmalı. Ters bir olay yaşandığında, bunu araştıracak, bağımız bir kurum olmalı. Çocuk haklarının korunmasını sağlayan, hükümetten bağımsız bir çocuk komisyonu oluşturulmalı.

Bulunduğunuz ülkedeki yasalarla ve haklarla Kıbrıs'ın kuzeyindeki durumu kıyaslayabilir misiniz?

Büyük Britanya’da hükümetten bağımsız bir çocuk komisyonu mevcuttur. 
Sosyal hizmetler, sadece çocuklarla çalışmak için vasıflı olan kişileri çalıştırır. Sosyal hizmet uzmanları, psikologlar vb. düzenli devam eden eğitimlere katılma zorunlulukları vardır. Yönetim yapısı çok nettir ve herkes denetime tabidir. Sosyal Hizmetler Dairesi, sosyal hizmetlerin çocukları doğru bir şekilde korumasını sağlamak amacıyla,  bağımız bir kurum tarafından düzenli olarak araştırılmaktadır.

Çocuklarla çalışan tüm kurumlar, anlaşılır şekilde yazılan çocuk koruma talimatlarını takip etmek zorundadır.
Bir çocuk tacize uğradığını söylediğinde, bundan hiçbir şekilde şüphe edilmez ve polis ile sosyal hizmetler tarafından, anında araştırma başlatılır.
Çocuklar kaybolduğunda, tüm kurumların takip etmesi gereken bariz talimatlar vardır.
Çocuklar, koruyucu bakıcılar yanına yerleştirilir, bakıcılara mülakat yapılır, eğitim verilir ve onaylanır.  Çocuklar, kesinlikle hiçbir alternatif yoksa çocuk yuvalarına yerleştirilir.
Çocuklar yetişkinlerin olduğu cezaevlerine konulmaz.
Davalık durumlarda, kriminal mahkemelerde bulunmazlar, video bağlantısıyla ifadeleri alınır.

Çocuk haklarını kapsayan yasamız var, bununla birlikte,  çocuk davalarında uzman, mahkemeler, yargıçlar ve avukatlar bulunuyor.

Sosyal Hizmet uzmanı Barış Başel olayı konusunda bilgileriniz ışığında bir değerlendirme yapar mısınız?

5 yıldır görevde olan birisinin “geçici” olarak tanımlanmasını anlamıyorum. Söz konusu kişi, tacizin ciddiye alınması için gerekeni yapmıştır. Büyük Britanya’da, çocuk tacizinin diğer çalışanlar tarafından ciddiye alınmadığı durumlar için, açıkça ifade edilen talimatlar var.
Söz konusu kişinin bir çalışan olarak açıkça ifade edilmiş hakları var ve bu hakkını aramalı. İşine son verilme şeklinin yasalar dahilinde olduğuna inanmıyorum. Sayın Başel, benzeri bir olayı Büyük Britanya’da ortaya çıkartmış olsaydı, ben şahsen, çabaları ve bağlılığı için ödüllendirilmesi yönünde tavsiyede bulunurdum.

Kızların yurttan kaçması ve gelişen olayları nasıl değerlendirirsiniz?

Son olaylar, üç açıdan değerlendirilmeli ve sorgulanmalıdır.

 

Birincisi, olayları yaşamış olan çocukların hakları ve yuvada kalan diğer çocukların hakları ile ilgilidir. Bu haklar şunları içermektedir:

-Güvenli, sevgi dolu ve şefkatli bir ortamda büyüme hakkı.

-Her türlü zarardan uzak tutulma ve korunma hakkı.

-Konuşma ve kendini ifade etme hakkı.

-Fikirlerinin dinlenmesi hakkı

Öyleyse sormamız gereken sorular şunlardır:

-Söz konusu çocuklar neden bu yuvadan kaçma ihtiyacı duymuşlardır?

-Bir evde demir parmaklıklar bulundurmak, o evde yaşayan çocukların refahı için olumlu mudur?

-Çocuklar ilk defa kaçtıklarında ne yapılmıştır?

-Herhangi bir çocuk koruma prosedürü izlendi mi ve eğer izlendiyse bu nedir?

-Çocukların kaçışlarından sonra hangi kurumlarla irtibata geçilmiştir?

-Yuvanın, sosyal hizmetler dairesinin, polisin, hastanelerin ve okulların izledikleri bir çocuk koruma prosedürü var mıdır ve varsa bu nedir?

-İlgili çocukları daha çok zarar görmekten korumak için ne yapılmıştır?

-Kaçışlarından ve uğradıkları cinsel istismardan sonra kızlara ne gibi bir profesyonel destek sağlanmıştır? Mesela psikolojik bir destek sağlanmış mıdır?

-Benzer bir olayın yeniden olmaması için ilgili merciler tarafından nasıl bir önlem alınmıştır?

 

İkinci olarak, yuva ile ilgili konulara dikkat edilmelidir:

-Bir çocuk yuvasında neden demir parmaklıklar bulunmaktadır?

-Yuvada hangi kalifiye elemanlar bulunmaktadır ve herhangi bir saatte kaç tanesi görev başındadır?

-Yuvada çalışanlar nasıl ve kim tarafından denetlenmektedir?

-Yuvada kaç çocuk resmi olarak kayıtlıdır?

-Herhangi bir saatte yuvada kaç kişi çalışmaktadır?

-Çocuk-çalışan oranı nedir?

 

Üçüncü olarak, Barış Başel’in işinden durdurulması irdelenmelidir:

-Hangi sebeple ve hangi prosedüre dayandırılarak bu çalışanın işine son verilmiştir?

-Yürürlükte bulunan disiplin prosedürü, çalışanın hangi alanlarda görevini ihlal ettiğini yazılı olarak tek tek bildirmeyi gerektirmiyor mu?

-Barış Başel’in ani ve kamusal bir şekilde işten durdurulması yerine, açık ve şeffaf bir disiplin prosedürü uygulanması daha uygun olmaz mıydı?

-Bu çalışana hangi şekilde “gizlilik” hakkı sağlanmıştır?

-Bu çalışanın kendiyle ilgili yapılan toplantı, görüşme ve alınan kararla ilgili belgelerin kopyalarına ulaşmak hakkı yok mudur?

-Sosyal Hizmetler Dairesinin kamunun bilgiye ulaşabilme hakkıyla ilgili mevcut yaklaşımı nedir?

 

Çocuk hakları konusunda, iyileştirilmesi yönünde tavsiyeleriniz var mı?

Hükümet, yasalarda ve prosedürlerde gerekli değişikliklerin uygulanmasını sağlamak ve uygulamadaki tüm aşamalardan haberdar olmak için, çocuk haklarında uzman bir kişi atamalı. Bu uzman gerekli yasal vasıflara sahip olmalı ve bu alanda en az 10 yıl çalışmış olmalı.

 

 

 

 


Çeviri: Ülviye Akın Uysal - Umut Özkaleli

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1494 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler