1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAĞ BOZUMU, HERSE VE PALUZE!
BAĞ BOZUMU, HERSE VE PALUZE!

BAĞ BOZUMU, HERSE VE PALUZE!

“Geleneksel Malya Buluşması”, bu yıl da geniş bir katılımla tekrarlandı

A+A-“Geleneksel Malya Buluşması”, bu yıl da geniş bir katılımla tekrarlandı. Sabahın ilk saatlerinde başlayan etkinlik, gece 22.30’a kadar devam etti.
Buluşmaya Kıbrıs’ın kuzeyinden katılan Malya köylüleri ve diğer misafirler, Bostancı barikatından otobüsler ve özel araçları ile hareket etti.
Trodos dağı eteklerinde bir piknik alanında ilk mola verildi, daha sonra Trodos dağının zirvesinde dinlenildi.
Omodos köyünün de gezildiği yolculuk boyunca, saat 15.30 civarında Malya köyüne varıldı.
İlk program “Bağ Bozumu” idi. Malya dışından katılan tüm misafirler hep birlikte yürüyerek tertip komitesinin sağladığı bağda ‘’Bağ Bozumu’’ keyfini yaşadı.
Daha sonra ise köylüler, kendilerinin veya atalarının doğup büyüdüğü evlerini ve köyün sokaklarını dolaştılar ve anılarını tazelediler.
Köylülerin bir kısmı Malya’daki şehitliği ziyaret etti.
18.30’dan itibaren iki toplumlu akşam programı başladı. Hocaları Ayhan Bıçaklı  ve Güzin Terazi önderliğinde GÜSAD ekiplerinin gösterileri büyük beğeni ile izlendi, geleneksel Kıbrıs düğünü, damat tıraşı, kına gecesi, yorgan dikimi canlandırıldı.
Kıbrıslı Rum ekipler de otantik gösterileri ile geceye renk kattı, ortak Kıbrıs kültürü onların dansları ve müzikleriyle de buluşmaya yansıdı.
Geceye katılan misafirler ve köylüler açık büfe yapılan gece yemeğinde, bakır kazanlar içerisinde yapılan herse ve paluze herkese ikram edildi.
Geçen yıl bir Kıbrıslı Türk Malyalı’ya verilen ve geleneksel hale getirilen “En yaşlı Malyalı” plaketi bu yıl Avni Portocu’ya sunuldu.
Ayrıca, bu yıl yaşama veda eden ve Malya’ya unutulmaz hizmetleri geçen avukat Hüseyin Malyalı adına da yakınlarına plaket sunuldu.
Mehmet Tosun, etkinlik komitesi adına yaptığı açıklamada, “4. Malya Buluşması’nın çok başarılı geçtiğini, gelecek yıl yeniden Malya köyünde buluşmak hayaliyle köylerinden ayrıldıklarını” belirtti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler