1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAF, 2017 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ
BAF, 2017 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ

BAF, 2017 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ

Baf kentinin, önceki gün yapılan açıklamayla, 2017 Avrupa Kültür Başkenti ilan edildiği bildirildi.

A+A-
 

 Baf kentinin, önceki gün yapılan açıklamayla, 2017 Avrupa Kültür Başkenti ilan edildiği bildirildi.
Haravgi gazetesi “Baf Kültür Başkenti... 2017 Kültür Başkenti Seçimlerinde Lefkoşa’yı Yendi” başlıklarıyla verdiği haberinde, Baf’ın, daha önceden açıklanan Danimarka’nın Aarus şehri ile birlikte, 2017 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak seçildiğini yazdı.
Baf’ın 2017 Avrupa Kültür Başkenti olacağı açıklamasının, AB’nin ilgili seçim komitesinin kararının ardından dün akşam Rum Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nda yapıldığını kaydeden gazete, son aşamada, Kültür Başkenti olmak için Lefkoşa Rum kesiminin de mücadele verdiğini, Baf’ın mücadelede galip geldiğini yazdı.
Habere göre iki kentin resmi ataması, Mayıs 2013’te AB Bakanlar Konseyi tarafından yapılacak.
Sonucun açıklanmasının ardından konuşan Baf Belediye Başkanı Savvas Vergas, “Bugün, Baf için büyük bir gün” ifadelerini kullandı. Vergas ayrıca, Baf’ın Avrupa Kültür Başkenti olması için çalışan herkese teşekkürlerini sundu.
Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Konstandinos Yorgacis ise Baf, Belediye Başkanı ve tüm Baflıları kutladı. Yorgacis, kendilerinin, Baf’ın yanında olacağını belirtti.
Gazete “Eğitim Bakanlığı 5 Milyon Euro Verecek” alt başlığı altındaki haberinde, Rum Eğitim ve Kültür Bakanı Yorgos Dimosthenus’un Baf’ı tebrik ederek, Bakanlık olarak yanlarında olacaklarını belirttiğini aktardı. Habere göre Dimosthenus, bu çabanın desteklenmesi için Bakanlığın 5 milyon Euro vereceğini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 724 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler