1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Babıali Tanrıları Simavi Ailesi
Babıali Tanrıları Simavi Ailesi

Babıali Tanrıları Simavi Ailesi

Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Siz bu satırları okurken işlerimi bitirip tatile çıkacağımı umuyorum... Sıcaklar bu yaz ortalığı kavurmaya başladı. Sıcaktan neredeyse sokağa çıkamaz olduk. Kışın bir çok iş yapabilirken, yazın yapamaz olduk... Yazın en

A+A-

 

 

 Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Siz bu satırları okurken işlerimi bitirip tatile çıkacağımı umuyorum... Sıcaklar bu yaz ortalığı kavurmaya başladı. Sıcaktan neredeyse sokağa çıkamaz olduk. Kışın bir çok iş yapabilirken, yazın yapamaz olduk... Yazın en iyi tarafı kitap okumak ve siesta yapmak...  En iyisi sanırım, yaz sıcaklarında evden fazla dışarı çıkmamak ve kitap okumak... Mutlu haftalar...

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Güneşin ve Ateşin Tadı

Gaziantep Mutfağı

Aylin Öney Tan, Yapı Kredi Yayınları

 

“Güneşin ve Ateşin Tadı - Gaziantep Mutfağı kitabı Gaziantep evlerinde yaşayan, kimi kaybolmaya yüz tutmuş yemeklerden oluşan 163 tarif bulunuyor. Tarifler, Gaziantep Ticaret Odası tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından seçildi. Komisyon Gaziantep mutfağı üzerine kitapları olan beş değerli yazardan oluşturuldu. Derlenen tarifler editörün süzgecinden geçen bilgiler ile zenginleşti, aile yadigârı tarifler ile bilgi ve birikimler harmanlandı. Kitap konusunun uzmanı bir ekip tarafından yayına hazırlandı.”

 

 

Büyük Biyologlar

Ray’den Hamilton’a

Ioan James, İş Bankası Kültür Yayınları

 

400 yıl geriye uzanarak otuz sekiz büyük biyoloğun biyografilerini kaleme alıyor. Kitap, biyologların bilimsel başarılarının yanı sıra her biri oldukça merak uyandırıcı yaşam öyküleri üzerinde de titizlikle duruyor. Kronolojik olarak düzenlenmiş biyografilerle, biyolojinin yıllar içinde hangi toplumsal koşullarda geliştiğine dair çarpıcı bir tablo sunuluyor. Bilimsel ve biyolojik teknik ayrıntıları az da olsa anlatıyor.

 

 

Kırım

Son Haçlı Seferi

Orlando Figes, Yapı Kredi Yayınları

 

Osmanlı İmparatorluğu, İngiltere, Fransa ve Piemonte koalisyonu ile Rusya'yı karşı karşıya getiren Kırım Savaşı'nın devasa çapı ve yol açtığı büyük insan kaybı daha sonraki iki dünya savaşıyla gölgelenmiştir. Üçte ikisi Rus olmak üzere en az 750 bin askerin çarpışmalarda ya da hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiği bu savaş, beraberinde getirdiği sivil kayıplar, katliamlar ve sürgünlerle ilk topyekûn savaştı.

 

Yazın Öyküleri

Buket Uzuner, Everest Yayınları

 

“İnsanların yaz okumalarının peşine düştüğü sıcaklarda onlara inat bu kitabın adını Yazın Öyküleri koydum. Hikâyeye öykü, edebiyata yazın diyerek büyümüş benim kuşağıma selam yollamak için Yazın Öyküleri. Çantanıza, cebinize ve içinize öyküler sığsın, sizi yalnız bırakmasın, edebiyatın şifası üzerinize olsun diye…”

 

 


 

 

HAFTANIN KİTABI

 

Babıali Tanrıları Simavi Ailesi

İrem Barutçu, Destek Yayınları

 

“Sedat Simavi kimdi? Babası, Abdülhamid'in gazabına niçin uğramıştı? Atatürk'ün yardımını niçin reddetmişti? Hürriyet gazetesini kurduğu gün, ceketinin zula cebine neden siyanür şişesi yerleştirdi? Hürriyet gazetesi Yahudi sermayesiyle mi kuruldu? Simaviler 'Selanik Yahudisi'miydi? Fuat Köprülü dava edince Sedat Simavi mahkemede niçin ağladı? Yazı işleri müdürü, Haldun ve Erol Simavi'ye, "Aklı kıt zengin evlatları" deyince neler oldu? Askerler, 27 Mayıs'ta Hürriyet'in genç patronlarına niçin diş bilediler? Erol Simavi, 22 Şubat darbe girişiminin 'içinde' miydi? Mason locasında neden yere yığılmıştı? Gönül Yazar, sevgilisi Erol Simavi'den niçin tokat yedi? Haldun Simavi kardeşini neden terk etti?”

Bir gazeteyi, Hürriyet gazetesini yaratan bir ailenin hikayesi...

 


 

 

KİTAP DÜNYASI...

 

Yazar Elif Şafak'a Fransa'dan, 'fikir özgürlüğü hizmetindeki entelektüel çalışması, kültürlerarası diyaloğa ve insan haklarına yaptığı katkılardan dolayı' ödül geldi.

Tanıl Bora'nın derlediği 'Tren Bir Hayattır', Türkiye’nin demiryolu politikasından, tren romantizmine uzanan bir şebeke hattı kuruyor. Türkiye’de demiryolculuğun tarihi...

Melih Cevdet Anday anısına bu yıl yedincisi düzenlenen şiir ödülü, iki şair arasında paylaştırıldı: ‘Sevgiler Kanarken’ adlı kitabıyla Hüseyin Yurttaş ile ‘5-7-5’ler’ adlı kitabıyla İsmail Uyaroğlu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 713 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler