1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. Baba bana para ver
Zeki Kayalp

Zeki Kayalp

Yazarın Tüm Yazıları >

Baba bana para ver

A+A-

Sertoğlu ısrarla kurulacak yeni hükümete baskı yapıp daha fazla para koparma eğliminde. Geçmiş haftalarda yazdım. Yine yazmakta yarar var. Evet futbola para aktarılsın. Ancak kulüpler de ciddi şekilde denetlensin. İnsanların futboldan kopmasının temel sebeplerinden biri, denetimsizliktir. Kulüplere başkan seçilen bir anda inanılmaz paralar harcayabiliyor. Takımı beli bir seviyeye de çekebiliyor. Çekip gittiğinde de kulüp batma noktasına gelebiliyor. Veyahut,  her eline bilet alan yolda sokakta satmaya çalışıyor. Bir çok insan bilet almamak için köşe bucak kaçıyor.  Bunun artık bir sisteme bağlanması kaçınılmazdır. Kimin kime kaç para verdiği, nasıl verdiği bilinmeli. Bütçelerin geneli yalana dayalı olduğundan genel kurullar  üç beş kişinin katılımıyla yapılıyor. Bu yöntem de başkanların işine geliyor.

    ******************

Sertoğlu son demeçinde kulüplerin batma noktasında olduğunu söyleyip duruyor.
Anasına bak, kızını al derler ya. KKTC’ye baktığımda resim ortada. Devlet zaten battı. Kulüpler nasıl ayakta kalsın ki?  Yine de tavsiyemdir.
Eğer kulübler batma noktasındadır derseniz. Bu yalnızca KKTC futboluna has bir durum değildir. Türkiye, Yünanistan, Güney Kıbrıs, İngiltere, İtalya, Fransa, Portekiz, Hollanda ve bir çok ülkede kulüpler hep ayni kaderi paylaşır. Bu yüzden UEFA kulüplere önümüzdeki yıl itibariyle mali disiplin kriteri getirdi. “Yani takımlar gelirlerinden  çok gider yapamayacaklar”. Bu kadar net ve basit.  Bizde ne var? Sertoğlu’nun açıklamaları. Peki ya çözüm? Kısa yoldan “baba bana para ver”.
Böyle özerklik, böyle federasyonculuğa can kurban. Saha devletten. Su devletten. Elektirik devletten. Para devletten. Tesis devletten. Örtülü ödenek devletten. Yurt dışı seyehatlar devletten. Daha fazla vermezsen de tehdit, federasyondan. Vay guzum vay.

    *******************

Hade be Sertoğlu bir kere de çık ve “futbola artık mali denetim getiriyorum” de. İlle de UEFA’yı beklemene gerek yok.  KOP görüşmelerindeki alkış gibi sana yine alkış tutalım.
Teknik adamlar yaptığın seminere katılmazsa belge alamaz... OK.
Futbolcu yaşını doldurmazsa, transfer olamaz... OK.
Peki, kulüpler de denetlenmezse para alamaz diyemez misin? Her tarafta general. Kulübler ayağında er misin?
Sertoğlu ve ekibi şunu unutmamalı. “Mali kriteri ve denetimi yerine getirsin. Bir yıl sonra  istemediği kadar sponsor ayaklarına kapanacak. Yok 55 bin TL, 155 bin TL’ler konuşulacak.  KKTC futbolunun en önemli sorunu güvensizliktir. Futbol sahası dışında istikrar ve güven sağlanırsa, futbolun önü açılır. Öyle üç beş gün gazetelerde manşet olduktan sonra “ben şu partiden”, “sen bu partiden” aday olup sözde bizlere demokrasi dersi vermeye kalkışırsalar, federasyon “hayat kadınına” benzer. Artık herkes ağzının payını aldığına göre, yeni süreç yalnızca KTFF için olmalı. Dünyada futbol saha dışında oynanır (reklam geliri, yayın geliri ve sponsorlar). Saha içindeki 90 dakika, yalnızca teferruattır. İnsanlar güvenebileceği sektörlere yatırım yapmak istedikerinden öyle başı boş, politik düşünceye sahip bir sektöre kuruş vermez. Çıtayı yukarılara çekmek Sertoğlu ve ekibinin elinde. Yapabileceklerine de gönülden inanıyorum. Ama yeni binada oturup, yeni araba alarak üstelik bir de   “baba bana para ver” şantajıyla futbolun  gelişmeyeceğini de bilmelidirler.

Bu yazı toplam 1415 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar