1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. B PLANI, KIBRIS TÜRK DEVLETİ Mİ?
B PLANI, KIBRIS TÜRK DEVLETİ Mİ?

B PLANI, KIBRIS TÜRK DEVLETİ Mİ?

Arınç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin adının Kıbrıs Türk Devleti olarak değiştirileceğine ilişkin basında yer alan iddialarla ilgili olarak, konunun Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmediğini bildirdi.

A+A-

 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin adının Kıbrıs Türk Devleti olarak değiştirileceğine ilişkin basında yer alan iddialarla ilgili olarak, konunun Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmediğini bildirdi.

Arınç, dünkü TC Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, KKTC ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında toplumlar arası görüşmelerin devam ettiğini vurgulayarak, ''Görüşmelerin neticesiz kalması halinde bir B Planı'ndan söz edilmişti ancak bu B Planı'nın ne olacağı elbette bu süreci yürütenler tarafından bilinebilir. Öncelikle KKTC'nin bu konuda görüşmelerin akamete uğraması halinde nasıl bir yola gireceklerini kendilerinin ifade etmesi gerekir. Bakanlar Kurulu olarak Kıbrıs Türk Devleti ismiyle bir B Planı'nın uygulamaya geçirilecek olması konusunda hiçbir bilgi sahibi değiliz. Bu konu da gündemimizde yoktu'' diye konuştu.

KKTC'nin aralarında İslam İşbirliği Teşkilatı'nın da bulunduğu uluslararası kuruluşlarda Kıbrıs Türk Devleti adıyla anıldığına dikkati çeken Başbakan Yardımcısı Arınç, ''Ancak B Planı mıdır? Bundan sonra bu isim alınacak mıdır? KKTC'nin ismi Kıbrıs Türk Devleti olarak değiştirilecek midir? Hiçbir resmi kaynak ve referansa sahip değiliz. Bakanlar Kurulumuzun da gündeminde değil'' dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 879 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler