1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AZİZ FEDAİ, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
AZİZ FEDAİ, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

AZİZ FEDAİ, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Adı Lefke kasabası ile bütünleşmiş, ülkemizin tanınmış simalarından Aziz Fedai dün son yolcuğuna uğurlandı

A+A-

 

Adı Lefke kasabası ile bütünleşmiş, ülkemizin tanınmış simalarından Aziz Fedai dün son yolcuğuna uğurlandı. Bir süreden beridir ciddi sağlık sorunları yaşayan Aziz Fedai önceki gün yaşamını kaybetmişti. Fedai, dün Lefke’de düzenlenen askeri tören sonrası Lefke Mezarlığı’nda toprağa verildi. Fedai’yi son yolculuğuna, yakınları, siyasiler, komutanlar ve halk uğurladı.  
Yaşamının tamamını Kıbrıs Türk toplumuna adayan 1933 Lefke doğumlu Aziz Fedai, mücadele yıllarında Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT)’nda önemli görevler üstlenirken, Lefke Sancağı’nda da serdar olarak hizmet verdi.
Fedai, Lefke Gazi Lisesi’nin eski müdürü ve Lefke Türk Spor Kulübü’nün eski başkanıydı. Lefke Avrupa Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı da yapan Fedai, Lefkeli Lütfiye Hanım ile Hasan Fedai Efendi’nin üç çocuğundan biriydi. Araştırmacı, yazar ve eğitimci Harid Fedai ile Özbek Fedai’nin kardeşi olan Aziz Fedai, bölgede birçok sivil toplum örgütünde de görev yapmıştı.
Lefke’nin yanı sıra tüm bölge halkının çok sevdiği ve saydığı bir büyüğü olan Aziz Fedai, yüzlerce kişiye komutanlık, binlerce öğrenciye öğretmenlik yaptı.

 Fotoğraflar: Haldun OKTAY

 

 

 

 

Bu haber toplam 975 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler