1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'AYRIMCILIĞIN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIM'
AYRIMCILIĞIN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIM

'AYRIMCILIĞIN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIM'

Kadının karar alma mekanizmasının önündeki engeller irdelendi. Ledra Palace Otel’de düzenlenen panele, Downer ile Buttenheım da katıldı

A+A-

 

 

 

 

Kıbrıs’taki Türk ve Rum sivil toplum örgütlerinin, BM’nin girişimiyle birlikte düzenledikleri “Kıbrıs Açık Günü 2012 - Kadının Karar Alma Mekanizmalarına Katılımının Önündeki Engeller” atölye çalışması ve panel bugün Ledra Palace Otel’de  gerçekleştirildi.

Sabah gerçekleştirilen atölye çalışmasında gündeme getirilen ve işlenen konuların değerlendirildiği öğleden sonraki panele, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ve Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim da katıldı.

Toplantıda, Kıbrıslı kadınların Downer ve Buttenheim ile sorunların çözümü ve barış inşasıyla ilgili öncelikleri, endişeleri ve deneyimlerini paylaşmalarına imkan sağlayacak bir platform sağlanması amaçlandı. Toplantı sonrası konuşan Alexander Downer, panelin sonunda yaptığı konuşmada, atölye çalışmasında ortaya konan görüş, öneri ve talepleri dikkate alıp, neler yapabileceklerini ele alacaklarını söyledi. Downer, cinsiyet konularında daha aktif olunabileceğini kaydetti.

Kadınların katılımı olmadan başarılı bir demokrasiden söz etmenin doğru olmadığını kaydeden Downer, oy kullanmaktan çok, siyasi sürecin bir parçası olmanın önemine vurgu yaptı. Karşılıklı anlayışın önemine işaret eden Downer, ayrımcılığın her türlüsüne karşı olduğunu, herkesin eşit haklara sahip olduğunu belirtti.

Downer, müzakere heyetlerindeki kadın sayısının oldukça düşük olduğuna dikkat çekerek, Güney Kıbrıs’ta yapılacak seçimlerde, kadın seçmenlerin partilerden müzakere sürecinde daha aktif olmayı talep edebileceğini söyledi.

Lisa Buttenheim da, “Open Day 2012”ye katılan, tartışmalara katkı koyan herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında, burada başlayan bu tartışma ortamının daha farklı platformlarda devam etmesi halinde BM’nin seve seve ev sahipliği yapacağını söyledi. Buttenheim, Birleşmiş Milletler'in cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesi için oluşturduğu UN Women’in (The United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women) Kıbrıs’a temsilci ataması konusunda da elinden geleni yapacağını belirtti.

 

ATÖLYE ÇALIŞMASININ SONUÇLARI

 

Atölye çalışmasının sonuçlarına göre, Kıbrıs Türk ve Rum sivil toplum örgütleri, UN Women’ın Kıbrıs’a temsilci ataması ve adada Kadın Konseyi kurulmasına yardımcı olmasını istedi.

BM’den ayrıca halk arasında kadın hakları konusunda farkındalık yaratmak ve kadının siyasi yapı içinde etkili olmasına sağlamak adına kampanyalar düzenlenmesi talep edildi.

Kadınların özellikle karar alma mekanizmalarında etkin olması ve devam eden Kıbrıs müzakerelerinde aktif yer almasının yanı sıra erkeklerin de kadınların siyasi önemi konusunda eğitilmesinde BM’den destek istendi.

BM’den ayrıca resmen tanımasa da KKTC’deki insan haklarını daha yakından takip etmesi talep edildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 640 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler