1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'AYRI DÜNYALAR'
AYRI DÜNYALAR

'AYRI DÜNYALAR'

İsveç spor dergisi OFFSIDE, APOEL’in Şampiyonlar Ligi’ndeki başarısını yakından takip etmek için geçtiğimiz ay adaya gelerek hem güneyde hem de kuzeyde futbolu araştırdı Bir yanda APOEL Real Madrid ile Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek fi

A+A-

 

 

İsveç spor dergisi OFFSIDE, APOEL’in Şampiyonlar Ligi’ndeki başarısını yakından takip etmek için geçtiğimiz ay adaya gelerek hem güneyde hem de kuzeyde futbolu araştırdı

  

Bir yanda APOEL Real Madrid ile Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final mücadelesi veriyor, diğer yanda Yenicami, Tatlısu ile karşılaşıyor. Brezilyalı Spor Yazarı Rafael Maranhao İsveç’te yayınlanan OFFSIDE dergisinde Kıbrıs’ın güneyi ile kuzeyi arasındaki futbol izlenimlerini “Ayrı Dünyalar” başlığı ile İsveçli okuyuculara aktardı.

 

Güney Kıbrıs takımlarından APOEL’in Avrupa’nın kulüpler bazında en büyük organizasyonu olarak nitelendirilen Şampiyonlar Ligi’nde İspanyol devi Real Madrid ile karşılaşması büyük yankı uyandırmıştı. Ufak bir adada futbol adına elde edilen bu büyük başarı dünya spor basının dikkatinden kaçmazken, spor yazarları kendi ülkelerinde APOEL’in nasıl bir takım olduğunu kaleme almak için geçtiğimiz ay Kıbrıs’a geldi. Adanın güneyinde yaşananlar kadar kuzeyinde de neler olduğunu merak eden Brezilyalı spor yazarı Rafael Maranhao, adanın iki tarafında edindiği izlenimleri İsveç’te çalıştığı OFFSIDE dergisinde, “Ayrı Dünyalar” başlığıyla yayınladı. Adanın kuzeyinde gözlem yapma fırsatı bulan Maranhao, bu esnada tanıştığı Yenidüzen Spor Servisi yazarı Çağan Kutgüner’den bilgi aldı, dergide yayınlanan yazısını yolladı. İşte o yazıdan notlar.

 

CUMARTESİ DERYNEİA, SALI REAL MADRİD

Brezilyalı spor yazarı Maranhao, yazısına APOEL’in Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde GSP Stadı’nda Real Madrid ile karşılaşmadan önce oynadığı, Anagennisi Deryneia lig maçı ile başlıyor ve sözlerine “Cumartesi günü birkaç yüz kişiye karşı oynarken, Salı gecesi Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde Real Madrid ile karşılaşacaklar” diye devam ediyor. APOEL’in elde ettiği başarı sonrası Deryneia takımı taraftarlarının futbolda para ve gücün ne denli önemli olduğuna değinen Maranhao, bu takımın güçlü rakibi karşısında elinden geleni yaptığına dikkat çekiyor ve aynı zamanda Salı gecesi oynanacak çeyrek final maçı öncesi bu maçı az sayıda taraftarın takip etmesinden dolayı yaşadığı şaşkınlığını gizleyemiyor. APOEL’in maçta haksız bir penaltı kazandığını ve kendi takımı Deryneia’nın mutlak penaltısını vermeyen hakem hakkında konuşan bir taraftarın sitemlerine yazısında yer veren yazar “İngiltere, İspanya veya Kıbrıs fark etmez, güçlü her zaman güçlü olan bir şekilde kazanır” diye yazısına taraftarın söylediklerini ekliyor.

Maranhao, APOEL yöneticilerinden bir tanesinin elde edilen başarının tesadüf olmadığını öğrendiğini belirtiyor. Kulübün bir sezon önce Getafe karşısında tek gol farkı ile UEFA Avrupa Ligi’ne veda ettiğinde, işlerin daha iyi olabileceği yönünde inançlarının arttığını, daha önce futbol takımı ile ilgilenen çalışan sayısının 4 olduğunu, yatırımlarla bunu 15’e çıkardıklarını, bunun yanında antrenman tesisleri, pazarlama gibi etkenlerin üzerinde çalıştıklarını öğreniyor.

 

KIBRIS FUTBOL TARİHİNDEN BİLGİLER VERİYOR

Kıbrıs’taki izlenimleri arasında adadaki tarihden de bahseden yazar, adanın İngiliz sömürgesinden çıkışından 1974’te yaşananlara, Türk ve Rum toplumlarının ayrılmasından 2004 yılında Avrupa Birliği üyeliğine kadar değinirken, futbol tarihinden de bahsediyor. 1934 yılından Türk takımlarının da yer aldığı futbol ligi hakkında bilgiler verilirken, günümüzde Türk takımlarının UEFA veya FIFA’ya üye olamadığını yazısında belirtiyor. APOEL’in elde ettiği başarıdan önce Anorthosis Famagusta’nın 2008 yılında Şampiyonlar Ligi’nde yer aldığını ancak böyle bir başarının elde edilemediği, Omonia’nın bu iki kulüp kadar uluslararası alanda başarı sağlayamadığa değinen yazar ,Kıbrıs’ın 1948 yılında FIFA’ya üye olduğunu ve o dönemde takımlarda var olan Türk oyuncuların zamanla sayısının azaldığına dikkat çekiyor.

 

“DİĞER DÜNYA”

APOEL takımında bulunan Ailton, Manduca gibi yabancı oyuncuların Real Madrid ile karşılaşacakları için duydukları heyecanı yazısına aktaran Maranhao, adanın güneyindeki izlenimleri yanında kuzeye geçerek gözlem yapma fırsatı yakalıyor. Yazısında “Diğer dünya” olarak nitelendirdiği kısımda kuzeyden fotoğraflar kullanıyor. Selimiye Cami meydanında futbol oynayan ve üzerlerinde Galatasaray ile Fenerbahçe forması bulunan çocuklara yazısında yer veriyor. İsveçte görev yaptığı için çocukların üzerinde İsveçli futbolcu Elmander yazan formayı görünce şaşırdığını belirten yazar, kuzeyin en büyük stadının adının Atatürk olmasına şaşırmadığını Atatürk’ün Türkler için ne anlama geldiğini yazısında belirtiyor. Bunun yanında Atatürk Stadı’nda oynanan Yenicami – Tatlısu maçında,  stadın dağlara bakan tarafında dağlar üzerinde bulunan Kuzey Kıbrıs bayrağı fotoğrafını okuyucularla paylaşıyor. Ülkemiz futbol liginin adının Süper Lig olduğunu, bunun yanında Yenicami’nin maçı 5-1 kazanırken spor yazarımız Çağan Kutgüner’den Yenicami futbolcusu Hascan Kızmaz hakkında bilgi aldığını belirten Maranhao, daha sonra Hascan ile görüşmesinde onun profesyonel bir futbolcu olmak istediğini yazısında anlatıyor.

 

“EN İYİ YETENEK OLSA DAHİ OYNAYAMAZ”

Maranhao, APOEL başkanı Phiovos Erotokritou ile yaptığı röportajda adadaki bölünmüşlük ile ilgili sorular soruyor. Erotokritou, Türk bir oyuncunun takımda oynamasının mümkün olmadığını belirtirken, adanın en iyi yeteneği dahi olsa bunun mümkün olmayacağını savunuyor. Başkan ile röportajı sonrası Real Madrid’in APOEL ile GSP Stadı’nda oynadığı maç ile ilgili bilgiler veren Maranhao, yazısını tamamlıyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 810 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler