1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AYNİKOLA’LI OLMAK AYRICALIKTIR
AYNİKOLA’LI OLMAK AYRICALIKTIR

AYNİKOLA’LI OLMAK AYRICALIKTIR

Elma, formoza erik ve üzümü ile ünlü, Baf kazasının en güzel köylerinden biri olan Aynikola, yıllar sonra köylülerinin buluşmasına sahne oldu.

A+A-

 

 

Aynikolalılar, Aynikola’da buluştu…

  

 

Sevgi YALMAN

 

 Elma, formoza erik ve üzümü ile ünlü, Baf kazasının en güzel köylerinden biri olan Aynikola, yıllar sonra köylülerinin buluşmasına sahne oldu. 1974 sonrası Kıbrıs’ın kuzeyinde değişik kent ve köylere savrulan Aynikolalılar, yapılan güzel bir organizasyon sonucu bir araya geldi. 1974 öncesi 600’ün üstünde nüfusu olan Aynikolalılar buluşmasına yaklaşık 400 kişi katıldı.

Aynikolalıları bir araya getirmek, yeniden kaynaşmalarını sağlamak ve özellikle yeni nesil gençleri birbirleri ile biraya getirmek amacıyla kurulan Aynikola Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ilk etkinliği olarak gerçekleşen “Aynikolalılar, Aynikola’da buluşuyor”sloganlı piknik, Diyarizo deresinde yapıldı. Venedikliler döneminden kalma ‘Celeho’ köprüsü yanında toplanan köylüler,gün boyunca hem duygusal anlar yaşadı,hem de Kıbrıs müzikleri eşliğinde eğlendi. Aynikola’da doğmamış  ancak ailelerinden aldıkları Aynikolalık bilinci ile köylerine sahip çıkan gençlerin coşkusu ise pikniğe ayrı bir anlam kazandırdı. Piknikten sonra Aynikola köyüne geçen köylüler, köy sokaklarında gezerek eski günlerini andılar. Köyün ünlü Meletse suyu başında verilen molanın ardından ise Omodos panayırını da ziyaret ettiler.

Piknik sırasında Mehmet Karaali, Dursun Sönmez, Durmuş Özsoy, Melek Orhan ve Mehmet Erkol kısa birer konuşma yaparak mutluluklarını dile getirdiler, bundan sonraki buluşma ile ilgili öneriler sundular. Güne damgasını vuran konuşma ise Mehmet Erkol’undu. Erkol “Bir Aynikola’lı, aynı zamanda hem Baflı hem de Kıbrıslıdır, ama bir Baflı veya Kıbrıslı ayni zamanda Aynikola’lı değildir” dedi.

Mehmet Karaali başkanlığında, Esentepe’den Damla Karaali, Cengiz Aşıkzadeler, Pınar Ermemiş, Hasan Birinci ve Özkay Nasipoğlu; Lefkoşa’dan Nedret Tümkan, Mehmet Tümkan, Oktay Ongan, Ali Esentepe ve Yılmaz Nasipoğlu; Gazimağusa’dan Erhuz Akal, Necat Asilsoy ve Mehmet Erkol; Girne’den İlhan Yoldağ, Uray Caymaz ve Mustafa Soyluoğlu; Güzelyurttan da Canan Arslansoy ve Mehmet Kim’den oluşan komitenin dernek kurma çalışmaları ise sürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1470 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler