1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Aynı köyden 90 kişide HIV virüsü!
Aynı köyden 90 kişide HIV virüsü!

Aynı köyden 90 kişide HIV virüsü!

Aynı iğneyi farklı kişilerde kullandığı iddia edilen doktor, gözaltına alındı

A+A-

Kamboçya'nın kuzeybatısında aynı köyden en az 90 kişiye aynı iğneyi kullanması sonucu AİDS'e yol açan HIV bulaştırdığı iddia edilen doktor gözaltına alındı.

Battambang köyündeki HIV vakalarının artması üzerinde gözaltına alınan doktor Yem Chrin, ''cinayet ve işkence'' suçlamasıyla karşı karşıya.

Kamboçya medyasına göre, doktor Chirin, soruşturma sırasında aynı iğneyi birden fazla hastaya kullandığını itiraf etti. Doktorun, muayene yaptığı sağlık merkezinin hizmet verebilmesi için gerekli ruhsata sahip olmadığı ileri sürülüyor.

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Heng Luy, yasal koşulları sağlanmayan klinikte hizmet vererek insanların sağlığını tehlikeye düşüren doktorun HIV virüsünün yayılmasına neden olduğu için cinayet ve işkenceyle suçlandığını belirtti. Luy, doktorun suçlu bulunması halinde ömür boyu hapse mahkum olmasının gündeme gelebileceğini kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü de virüsün daha yayılmasını önlemek için Kamboçya Sağlık Bakanlığına destek veriyor.

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, ''köylülere virüs bulaşmadığından son derece emin olduğunu, bu tür söylentilerin amacının ülkenin sağlık ekipmanı ve teçhizatının kalitesine yönelik eleştirileri kamuoyuna taşımak olduğu" yönündeki değerlendirmesi ise kamuoyunda eleştirilere neden oldu.

(AA)

Bu haber toplam 989 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler