1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'AYKIRILIK NEREDE, ÇAVUŞOĞLU AÇIKLASIN'
AYKIRILIK NEREDE, ÇAVUŞOĞLU AÇIKLASIN

'AYKIRILIK NEREDE, ÇAVUŞOĞLU AÇIKLASIN'

TDP Hukuk Komitesi Başkanı Barış Mamalı, n anayasaya aykırılık prensiplerini yerle bir ettiğini söyledi.

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Hukuk Komitesi Başkanı Barış Mamalı, Güney Kıbrıs’ta eğitim almanın ve Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’taki okullarda öğrenim görmelerinin Anayasaya aykırı olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun, hukuk kaidelerini ters çevirdiği gibi, anayasaya aykırılık prensiplerini de yerle bir ettiğini söyledi.

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Çavuşoğlu’nu Anayasayı incelemeden, hukuki görüş almakla suçlayan Mamalı, “Çavuşoğlu’nun, nasıl bir zihniyet ve siyasi yapı tarafından idare edildiğimizi bir kez daha açıkça ortaya çıkardığını” söyledi.

Mamalı, “Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunun yasaklanması konusunda yaşanan keyfi ve hukuk dışı davranışın bir benzerinin de Çavuşoğlu tarafından yurt dışında eğitim alma konusunda ortaya konduğunu” ifade etti.

“Anayasaya aykırılık, bir yasa, tüzük veya yönetmelik gibi bir yazılı mevzuatta yer alan bir maddenin, Anayasa’daki somut bir maddeye şüphe bırakmayacak şekilde net olarak aykırı olması demektir” diyen Mamalı, “Sadece bir davranış veya eylemin Anayasa’ya aykırılığı da ileri sürülemez. ‘Güney’de eğitim almak anayasaya aykırıdır’ demek bu açıdan hukuki bir değer de arz etmez” ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu’nun Güney’de eğitim görme konusunda hangi hukuki düzenlemenin Anayasa’nın hangi maddesine aykırı olduğunu açıkça ortaya koymasını isteyen Mamalı, “Soyut ifadelerle anayasal yorum yapılamaz. Anayasa’da ilk veya orta eğitim düzeyindeki çocukların yurt dışında eğitim almalarını engelleyen açık bir düzenleme olmalıdır ki sayın bakan bu şekilde bir açıklama yapabilsin ” dedi. Mamalı şöyle devam etti:

“Oysa KKTC Anayasası’nda eğitim konusunu düzenleyen yegane kural 59. maddedir; ve bu anayasa maddesine göre, ‘herkes eğitim ve öğretim özgürlüğüne sahip bulunmaktadır’. Yine ayni madde içerisinde, kişilerin eğitim görecekleri okul veya devlet hakkında hiçbir kural bulunmadığı gibi, öğrencilerin yurt dışındaki (veya Güney Kıbrıs’ta) ilk/orta öğretim kurumlarında eğitim almalarını kısıtlayan, ya da engelleyen hiçbir ibare yer almamaktadır. Zaten kendini demokratik bir hukuk devleti olarak niteleyen bir ülkenin Anayasası’nda böyle anormal bir yasağın olması da mantıken düşünülemez.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 724 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler