1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Aykırı Çehreler
Aykırı Çehreler

Aykırı Çehreler

Bu hafta tam bir bahar havası oldu. Hava ve doğa iyice güzelleşmeye başladı. Güzel havalara kanıp soğuğa yakalanmak da mümkün ama bu bahar havasının uzun sürmesini istiyorum. Sıcak alınmayan güzel bir hava... Bu hafta sizlere yeni kitaplar tanıttım. Ve ha

A+A-

 

 

  Bu hafta tam bir bahar havası oldu. Hava ve doğa iyice güzelleşmeye başladı. Güzel havalara kanıp soğuğa yakalanmak da mümkün ama bu bahar havasının uzun sürmesini istiyorum. Sıcak alınmayan güzel bir hava... Bu hafta sizlere yeni kitaplar tanıttım. Ve haftanın kitabında ise geçen hafta okuduğum Aykırı Çehreler kitabını tanıtıyorum. Roman gibi okunabilen fakat tarih konusunda okura ilgi çekici bilgiler veren bir kitap. Mutlu haftalar...

 


 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

 

Tarih Hırsızlığı

Jack Goody, İş Bankası Kültür yayınları

 

Bazı tarihçilere göre Rönesans'tan, bazılarına göre ise ancak 19. yüzyıldan itibaren küresel ölçekte üstünlüğü ele geçiren Batı'nın bu öne geçişinin nedenlerinin araştırılması 19. ve 20. yüzyıl tarihyazımının tercihli konularından biri oldu. Jack Goody bu tarihyazımını, Marx, Weber, Norbert Elias, Fernand Braudel, Moses Finley ve Perry Anderson gibi kuramcılar ve tarihçiler üzerinden inceleyip eleştirel bir bakış geliştirirken, "Batı niye üstün geldi? Doğu niye geri kaldı?" sorusunu hem Avrupa-merkezci perspektifi, hem de dayandırıldığı olgusal zemindeki hatalar bakımından çok ciddi bir eleştiriye tabi tutuyor.

 

 

 

Dünya Tarihinde Devrimler

Michel D: Richards, Tarih Vakfı Yurt Yayınları

 

Devrimler, yüzlerce yıldır siyaset yapmanın bir biçimidir. İdeolojileri, önderleri, başarı ya da başarısızlıkları, dünyanın her yerinde ulusların tarihini biçimlendirmiştir. Beş önemli örnek olaya odaklanan bu karşılaştırmalı inceleme, 17. yüzyıl İngiliz Devrimlerinden başlayıp Meksika, Rus, Vietnam ve İran devrimleriyle devam ediyor. Dünya Tarihinde Devrimler bu devrimlerin kökenlerinin, gelişmelerinin ve sonuçlarının izini sürerek, küresel bağlamda bir devrimci gelenek kavrayışı sunuyor. Araştırma, devrimlerin saiklerini ve ideolojilerini sorguluyor. En önemlisi, bu devrimlerin -ve bir kavram olarak devrimin- kalıcı siyasal değişimler doğurmadaki etkililiğini inceliyor.

 

 

 


 

 

 

 

HAFTANIN KİTABI

 

Aykırı Çehreler

Taner Timur,İmge Kitabevi

 

  Osmanlı Tarihi’nde yer alan Ayırı Çehreler kitapta yer alıyor. Osmanlı Tarihi’nde sansüre uğrayan, ya da çok bilinmeyen aykırı yüzler ve onların hayatlarına kitapta yer veriliyor. Yirmi Sekiz Çelebi Mehmet’in oğlu Sait Mehmet Efendi...Babasından dolayı Fransa’ya gitmiş ve ordaki yaşamı görmüştü. Matbabanın açılması ve Sait Mehmet efendi’nin ilgi çekici hayat hikayesine yer veriliyor. Esir pazarından alınan ve daha sonra Paris salonlarına giden çekrkez Kızı Ayşe diğer bir hayat hikayesini oluşturuyor.

   Marko Paşa konusunda efsane ve gerçekler...Doğum tarihi bile tam olarak bilinmeyen Marko Paşa’nın hikayesine yer veriliyor. İttihatçıların düşmanı Şerif Paşa. Ve Şerif Paşa’nın aylık olarak Türkçe ve Fransızca çıkardığı gazete, Meşrutiyet Gazetesi.

   1798’den itibaren kurulan elçilikler, Paris’te Osmanlı elçilikleri ve elçileri...  Büyük Şair Abdülhak Hamid ve ilgi çekici hayat hikayesi... Oryantalizm...

   Osmanlı’daki aykırı portreleri ortaya çıkaran bu çalışma ilginç saptamalarda bulunuyor ve kişilerin hayat hikayeleri ile birlikte bilinmeyen ya da önemsenmeyen pek çok noktaya da parmak basıyor. Bu yüzden resmi tarih söylemlerininden farklı olarak Osmanlı’da Aykırı Çehreleri incelyerek okura ilgi çekici bir tarih kitabı sunuyor. Bunun yanında Taner Timur’un titiz araştırmalarından dolayı eser sadece tarih ile ilgilenen okuru değil bizzat tarihçileri de ilgilendiren konuları içeriyor. Bu aykırı çehreleri tanımak ve okumak için, ezber bozmak için hazırlanmış bir kitap.

 

 


 

 

KİTAP DÜNYASI

 

İnternetin en çok okunan Türkçe güncel edebiyat oluşumu Sabit Fikir, birinci yaşını kutluyor

 

Türkiye'de yılda kişi başına 7.2 kitap okunurken, bu sayının 12'ye çıkarılması için ''her ay bir kitap okuyun'' sloganıyla kampanya başlatıldı.

 

Evren Tweetlendi, özenle sıkıştırılmış bir dev bilgi kasesi. İster hepsini bir oturuşta bitirin, ister canınız çektiği zaman, canınız çektiği kadar atıştırın. Günümüzün en popüler -ve en eğlenceli- bilim yazarlarından Marcus Chown ve Govert Schilling önce evrene dair en mühim 140 soruyu seçip, ardından mevzunun özünü süzerek 140 karakterli tweetler halinde bu soruları cevapladılar.

 

Haber Medyasının Durumu 2012 raporuna göre gazetelerin varlığı tehlike altında çünkü gazeteler hariç tüm platformlar büyüyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 762 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler