1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AYH'DEN BAN'A MEKTUP
AYHDEN BANA MEKTUP

AYH'DEN BAN'A MEKTUP

Aydınlık Yarınlar Hareketi Başkanı Anıl Kaya, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a bugün mektup gönderdi.

A+A-

 

 

Aydınlık Yarınlar Hareketi Başkanı Anıl Kaya, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a bugün mektup gönderdi.

AYH Başkanı Kaya, adada yaşanan mevcut durumun analiz ve değerlendirmesinin de yer aldığı mektubunda, BM Genel Sekreteri'ne özellikle liderlerin katılımı ile gerçekleştirilen Kıbrıs zirvelerine bizzat katılımı ile Kıbrıs konusuna verdiği önem için teşekkür etti.

Kaya, uzayıp giden müzakere sürecinden ve belirsiz ortamdan duymuş oldukları rahatsızlığı dile getirerek, Kıbrıslı Türklerin dünya ile kucaklaşma arzusunun altını çizdi.

2004 yılında gerçekleşen Annan Planı referandumunun olumsuzlukla sonuçlanmasının Kıbrıs Türk halkı üzerindeki olumsuz etkilerinin hala devam ettiğini ifade eden Kaya, “Evetimize rağmen adaya çözüm gelmemesi önemli bir travmadır, nikah masasından bir tarafın hayır diyerek kalkmasıdır.

Halkımızın dünyaya uzatmış olduğu barış elinin ve iyi niyetinin anlamsızlaşmamasını temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mektupta özetle Kıbrıs'ta bulunacak olan çözümün “kazan kazan” ilkesi ile bağdaşması gerektiği ifade edilirken, Kıbrıslı Türklerin de bu adanın ortağı olduğu gerçeğinin artık hazmedilmesi gerektiği kaydedildi.

“Kıbrıs'ta bulunacak çözüm Akdeniz'de çatışmaya değil uzlaşma ve barışa katkı sağlayacak önemli bir faktördür.” ifadelerini kullanan Kaya, Birleşmiş Milletler’den gelinen aşamada yaşanan durağanlık ve belirsizliğin ortadan kaldırılmasına yönelik alternatifler geliştirmesini talep etti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 589 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler