1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Avrupa’nın Kısa Tarihi
Avrupa’nın Kısa Tarihi

Avrupa’nın Kısa Tarihi

Avrupa’nın tarihini özet olarak, kısaca öğrenmek isteyenler ve roman tadında okumak isteyenler için hazırlanmış bir kitap.

A+A-

 

 

 

 

OKUYORUM

 

 Bu hafta yoğun bir haftaydı. İş ve ev arasında geçti. Ders hazırlama sınav sorusu hazırlama derken hafta yine bitti. Bu hafta önemli olaylarda oldu. Örneğin Kaddafi yönetiminin Libya’da  resmen sona ermesi gibi. Bir devir kapandı. Bir de üzücü bir olay vardı. Van’da yaşanan deprem felaketi ve Van coğrafyasının zorlu şartlarında sıkıntı yaşayan pek çok insan var. Umarım en erken zamanda bu insanların yaraları sarılır.

   Bu hafta yeni kitaplar okumaka başladım okuduklarımdan biri tarih ile ilgili bir kitap. Kitabın adı Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara . II. Bayezit döneminde geçen bir olay anlatılıyor.

Sağlıklı, iyi haftalar ...

 


 

 

HAFTANIN KİTABI...

 

 Avrupa’nın Kısa Tarihi

Charlemagne’dan Lizbon Antlaşması’na

Gordon Kerr,Kalkedon Yayınları

 

Avrupa’nın tarihini özet olarak, kısaca öğrenmek isteyenler ve roman tadında okumak  isteyenler için hazırlanmış bir kitap.

  Kitap Avrupa nedir? sorusu ile başlıyor. Ve bu soruya şöyle cevap veriyor. “İlk olarak, elbette bir kıtadır.Bambaşka sayısız halklar, ırklar ve ülkelerden oluşmuş bir kıta. Değişik fikirler, felsefeler, dinler ve tavırlar kıtası ve her ülkenin tek bir şey değil,  birçok şey olması gibi, Avrupa kıtası da öyledir.”

  Frankların kralı Charlemagne ve kurduğu büyük imparatorluk hakkında bilgiler veriliyor. O dönemin istilacılarıTürkler, Vikingler ve Macarlardır.  Doğu topraklarında Roma İmparatorluğu’nun mirasını üstlenen Bizans İmparatorluğu... Yunanca, Yunan Kültürü ve Ortodoks yapısı ile hem doğu topraklarını hem de Roma ve batıyı etkileyen Yeni Roma olarak kitapta yer alıyor.Onuncu ve onbirinci yüzyıllarda Avrupa...O döneme damgasını vuran ve Avrupa’da etkisi büyük olan din ve kilise...Hıristiyanlık dini. Ortaçağ Avrupa’sının feodal yapısı ve sonrasında klasik yapının değişim ve dönüşümü hakkında bilgiler veriliyor.

   Haçlılar, Haçlı seferleri ile değişen ve yıkılan feodalizm, yüzlerce binlerce kişinin ölümüne neden olan Veba salgınları ve bu coğrafyadaki sapkınlıklar inceleniyor.

Krallar ve kralıkları, o dönemde yapılan gotik şaheserler...On dördüncü, on beşinci yüzyılarda kriz ve Rönesans’a uzanan bir değişim serüveni ortaya çıkıyor. Modern devletin oluşumu, keşifler çağı ve dinideki reform hareketleri kitapta yer alıyor. Aydınlanma ve hümanizmin ortaya çıkışı ve aydınlanmanın düşünürlerinin ortya çıkması... Avusturya veraset savaşı, Napolyon ve Viyana Kongresi ile değişen yeni bir Avrupa’nın ortya çıkması. 1800’lerin Avrupası,sanayi devriminin başlaması hakkında bilgiler veriliyor.  Emperyalizm, I. Dünya savaşı ve sonuçları, Rus Devrimi, İkinci Dünya Savaşı... Ve kitabın sonunda birleşik Avrupa’ya doğru adıyla bir bölüm bulunuyor. Avrupa’nın günümüzde ve gelecekte nereye doğru gittiği ile ilgili saptamalarda bulunuyor. Bu kısa özet kitabın sonunda da bir ayrıntılı okuma listesi bulunuyor.

 


    

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Gündüz Feneri

Gündüz Vassaf’la Nehir Söyleşi

Kürşad Oğuz, Alfa Yayınları

 

Geceyi, ondan karanlık olmayan her şey aydınlatabilir. Önemli olan gündüzü aydınlatmak, Her şeyin ortada olduğunu düşündüğünüz, o yanılsamayla yaşadığınız zamanlarda size görmediğiniz gerçeği gösterebilmek.
Gündüz Vassaf böyle biri. Belki birçok farklı ülkede uzun yıllar geçirmiş olmaktan, belki psikologluğundan, belki de gerçekten iyi' bir insan olmaktan kaynaklanan çok önemli bir meziyeti var: Müdanası yok. Kendi doğrusunu bildiği gibi söylüyor, genelgeçer kavramlara, akımlara kapılmıyor, çoğunlukla da görünmeyenin, söylenmeyenin yanında duruyor.

 

 

Canım Erdalım, Sevgili Babacığım

Can Dündar, Can Yayınları

 

Can Dündar'ın yayına hazırladığı Canım Erdalım, Sevgili Babacığım, İsmet İnönü ile Erdal İnönü'nün mektuplaşmalarından oluşan bir kitap.
 Erdal İnönü, Eylül 1947'de fizik okumak üzere Amerika'ya gidiyor ve kendisinden önce gitmiş olan ağabeyi Ömer'le buluşuyor. İki kardeş eğitimlerini sürdürürken, bir yandan da babalarıyla yazışıyorlar. Erdal, daha İstanbul'dan uçağa biner binmez kaleme sarılıyor. Gördüğü, yaşadığı her şeyi, yaptığı her harcamayı, neredeyse girdiği her dersi babasına anlatıyor. Zaten babası da bunları mektuplarında ona tek tek soracak.

 

İkinci Cahilikler Kitabı

John Lloyd, John Mitchinson, NTV Yayınları

 

Tam da "Ne kadar çok şey biliyorum" diye hava atmanın sırası dediğiniz anda Cahillikler Kitabı'nın ekibi yine karşınızda. Hem de bir kamyon dolusu hata ve yanlış anlamayla beraber.
Karşınızda dünya kadar soru var. Muhtemelen hepsinin cevabını doğru bir şekilde verebileceğinizi sanıyorsunuz.
Tarih, bilim, spor, coğrafya, edebiyat, dilbilim, tıp, genel kültür... Hiç fark etmez. Doğru bildiğinizi sandığınız onca şeyin hâlâ yanlış olduğunu öğrendiğinizde şaşırıp kalacaksınız.
İkinci Cahillikler Kitabı, bir şey bilmediğini düşünenler için harika bir kaynakken, her şeyi bildiğini sananları hayattan bezdirmek için ideal bir araç.

 

Gerçek Renkler

Kristin Hannah, Pegasus Yayıncılık

 

Bir gün gelir, en yakınlarınız size sırt çevirebilir; Kız kardeşiniz bile...
Dünyanın dört bir yanında kadınlar Kristin Hannah'nın Ateşböceği Yolu romanını okuduktan sonra güldüler, ağladılar ve arkadaşlarının değerini bir kez daha anladılar. Yazar bu kez kız kardeşlerin dokunaklı, muhteşem ve karmaşık dünyalarını keşfe çıkıyor...

 

 

 

Çocuklar Okulu Neden Sevmez?

Daniel T. Willingham, İthaki Yayınları

 

Beynimiz nasıl çalışıyor? Nasıl öğreniyoruz? Niçin unutuyoruz? Çocuklar niçin derste anlatılanları değil de Yıldız Savaşları'nı hatırlıyor?
Daniel T. Willingham, zihinsel faaliyetlerin nasıl düzenlendiğine ilişkin en güncel bilgileri değerlendirip, okul ve eğitim bağlamında bunlardan nasıl yararlanabileceğimizi açıklıyor.
Başta öğretmenler olmak üzere, anne-babalar, öğrenciler ve "nasıl öğrendiğimiz" konusunu öteden beri merak eden herkes, bu kitapta çarpıcı olgular ve faydalı önerilerle karşılaşacak.

 
KIBRIS KÜTÜPHANESİ...

 

 

Dünkü Ve Bugünkü Lefkoşa

Haşmet M. Gürkan, Galeri Kültür Yayınları

 

 Geçmişten günümüze Lefkoşa’da bir yolculuğa çıkıp bu kentin geçmişini öğrenmek için eşsiz bir kaynak. Bizans, Lüzinyan, Venedik, Osmanlı ve İngiliz dönemlerinde adaya başkentlik yapan Lefkoşa’nın insanları,mekanları,tarihi ve kültürü anlatılıyor.

 

 

 


 

KİTAP DÜNYASI...

 

Fantastik kurgu eserleriyle tanınan İngiliz yazar J.R.R. Tolkien'in ünlü romanı 'The Hobbit'e ait daha önce görülmemiş bir dizi çizimin ilk kez yayımlanacağı açıklandı.

 

Bizans İmparatoru I. Aleksios Komnenos'un büyük kızı, babasının dönemini anlatan "Aleksiad" adlı eseri ile ünlenen Prenses Anna Komnena'nın hayatını, hizmetçisinin gözünden anlatan "Prenses Anna'nın Hizmetçisi" adlı kitap okurla buluştu.

 

Bu yıl araştırma-inceleme dalında verilen Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü, 'Benden Önce Bir Başkası' adlı kitabıyla Nurdan Gürbilek'in oldu.

 

Biyografileriyle ünlü yazar Fernando Morais, "Simyacı" adlı romanıyla dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip olan ve kitapları kitapları 47 dile çevrilen Paulo Coelho'nun hayatını kaleme aldığı kitap okurla buluştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1611 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler