1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Avrupa'dan Kıbrıslı Türklere 34.5 milyon €
Avrupa'dan Kıbrıslı Türklere 34.5 milyon €

Avrupa'dan Kıbrıslı Türklere 34.5 milyon €

Avrupa Komisyonu, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik 34.5 milyon Euro’luk yeni eylem programını onayladı.

A+A-

Avrupa Komisyonu, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik 34.5 milyon Euro’luk yeni eylem programını onayladı.
Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Temsilciliği tarafından yapılan “Kıbrıs Türk Toplumuna Yönelik AB Yardım Programı” başlıklı açıklamada, “2018 Eylem Programı”nın, Avrupa Birliği ve iki taraf arasında teması arttırmak, iki taraf arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirmek ve Kıbrıslı Türklerin ekonomik yapısını güçlendirerek Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesine yardımcı olma düşüncesiyle tasarlandığı kaydedildi.
Programda öncelikli alanlar olarak, başta hava ve su kalitesi ile ilgili temel altyapı projelerin hazırlanması ve finanse edilmesi; 
AB müktesebatına uyum çalışmalarına yardımcı olunması;
Daha elverişli bir girişimcilik ekosistemi ve daha gelişmiş bir inovasyon kültürünün geliştirilmesi için önlemler alınması, yenilikçi bir düşünce yapısını teşvik için adımlar atılması;
Okullardaki laboratuvar ve meslek kurslarıyla eğitim ve çalışma hayatına yönelik destek verilmesi;
Kayıp Şahıslar Komitesi ve Kültürel Miras Teknik Komitesi’ne önemli bir miktar tahsis edilerek Güven Yaratıcı Önlemlerin desteklenmesi, buna ek olarak iki toplumlu teknik komitelere yardımcı olunması için uzmanlar tarafından destek verilmesi bulunuyor.
Yapılacak çalışmalarla kültürel miras alanlarının bakımı için sürdürülebilir bir sistemin ve AB ile ilgili bilgilendirme/iletişim faaliyetlerinin devamının sağlanması öngörülüyor. (tak)

 Avrupa Komisyonu, Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik gelişmesini teşvik ederek Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini kolaylaştırarak adanın ekonomik entegrasyonuna vurgu yapan, iki toplum arasındaki temasları artırmayı ve AB içerisinde müktesebata hazırlık amacıyla toplam miktarı 34,5 milyon avro olan yeni bir faaliyet programını kabul etti.
 
 
Yapılan basın açıklamasına göre, programın öncelikleri arasında ana altyapı projelerinin hazırlığı ve finansmanını desteklemeye devam etmek, hava kalitesi ve su kirliliği alanında çevrenin korunması bulunuyor.
 
 
Programda, daha girişimci bir eko sistemi geliştirmenin ve geliştirilmiş yenilik kültürünün planlandığı tedbirler yer alırken eğitim ve iş piyasasına, mesleki eğitimle ilgili müfredatın geliştirilmesi ve okullarda bilimsel laboratuvarlar için geniş ölçekli bir programın desteklenmesi sağlanacak.
 
 
Kayıp Kişiler Komitesi ve Kültürel Miras Teknik Komitesi için önemli yardımlarla güven yaratıcı tedbirler sağlanacak. Bunlara ek olarak iki toplumlu teknik komitelerin faaliyetlerini daha etkin biçimde sürdürebilmelerine destek verilerek yeniden birleşme süreci için olumlu etkiler sağlanacak; ayrıca kültürel mirasın korunması için sürdürülebilir bir sistem oluşturulacak.
 
 
Basın açıklamasında son olarak bu programın, Kıbrıs Türk toplumunda, AB bilgi ve iletişim faaliyetlerinin devamını sağlayacağı belirtildi. (cna)

 

Bu haber toplam 1765 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler