1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'AVRUPA VATANDAŞI ÖDÜLÜ' AKANSOY VE SUPURİS'E
AVRUPA VATANDAŞI ÖDÜLÜ AKANSOY VE SUPURİSE

'AVRUPA VATANDAŞI ÖDÜLÜ' AKANSOY VE SUPURİS'E

“Avrupa Vatandaşı Ödülü”nün, diğer ülkelerden kişilerin yanı sıra Hüseyin Akansoy ve Petros Supuris’e verileceği belirtildi.

A+A-“Avrupa Vatandaşı Ödülü”nün, diğer ülkelerden kişilerin yanı sıra “İki Toplumlu Kayıp, Katliam Kurbanları ve 1963-1974 Olaylarının Diğer Kurbanları Yakınları İnisiyatifi” üyeleri Hüseyin Akansoy ve Petros Supuris’e verileceği belirtildi.
Haravgi gazetesi “ ‘Avrupa Vatandaşı Ödülü’ Kıbrıslı Supuris ve Akansoy’a” başlığıyla verdiği haberinde Avrupa Parlamentosunun (AP), “Avrupa Vatandaşı Ödülünü” Akansoy ve Supuris’e vereceğini, onlarla birlikte AB üyesi diğer ülkelerden 36 adayın ödüllendirileceğini yazdı.
Kıbrıslı ödül sahiplerini,Kıbrıs’ın Avrupa Parlamentosu"ndaki Milletvekili Takis Hacıgeorgiu’nun önerdiğini aktaran gazete, Hacıgeorgiu’nun Akansoy ve Supuris’in faaliyetlerinin önemine işaret ettiğini kaydetti.
Petros Supuris tüm ailesini 1974'te Palekitre (Balıkesir) katliamında kaybetmişti. Hüseyin Rüstem Akansoy da tüm ailesini 1974'te Muratağa-Atlılar-Sandallar katliamında yitirmişti. Buna rağmen Supuris ve Akansoy, her zaman Kıbrıs'ta barış mücadelesinin ön saflarında yer alarak İki Toplumlu   Kayıp, Katliam Kurbanları ve 1963-1974 Olaylarının Diğer Kurbanları Yakınları İnisiyatifi'nin öncüleri oldular.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 771 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler