1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Avrupa Tarihinden Kesitler
Avrupa Tarihinden Kesitler

Avrupa Tarihinden Kesitler

Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Okul, yazılar, işler arasında geçti. Tabir yerindeyse kafa kaşıyacak dahi vakit bulamadım. Size bir tarih kitabı tanıtıyorum. Bu arada yaz ayları gelsin ve okumak için biriktirdiğim kitapları okumaya başlayım diye iple ç

A+A-

Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Okul, yazılar, işler arasında geçti. Tabir yerindeyse kafa kaşıyacak dahi vakit bulamadım. Size bir tarih kitabı tanıtıyorum.  Bu arada yaz ayları gelsin ve okumak için biriktirdiğim kitapları okumaya başlayım diye iple çekiyorum. Selahattin Eyyubi ile ilgili kitaplar okumaya hala devam ediyorum. Mutlu haftalar...

 


 

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Türk Dil Bilgisi

Jean Deny, Kabalcı Yayınları

 

Türkçe üzerine Türk ve yabancı birçok yazar tarafından dil bilgisi kitabı yazılmış ve yazılmaktadır. Özellikle Türkçenin kuralları ve işleyiş mantığı, her zaman yabancı dil uzmanlarında hayranlık uyandırmıştır. Yabancı dil uzmanlarının bu hayranlığı Türkçenin hem bir yabancı gözüyle incelenmesini hem de başka diller ile karşılaştırılmasını sağlamıştır. Bu araştırmalar yalnızca yabancı dil uzmanları için değil, aynı zamanda kendi ana dili üzerine çalışan dil uzmanları için de bir zenginlik olmuştur.

 

 

Akla Veda

Paul Feyerabend, Ayrıntı Yayınları

 

Özgürlükçü düşüncenin en önemli isimlerinden biri olan Feyerabend bu kitabında: Putkırıcılığını son kerteye vardırıyor. Akıl'la vedalaşıp onu "azat ediyor." Amacı ne peki? Tarihi, aydınlıkla karanlığın amansız savaşı diye görenlerin sandığı gibi bizi "ortaçağ karanlıkları"na döndürmek, hatta "mağara adamı"na çevirmek mi istiyor? Akılcılığa karşı dogmatizmi mi savunuyor; "kahrolsun bilim", "yaşasın din" mi diyor? Hayır!

 

İspanyollar Güney Amerika'yı fethetti? İnsan tarih diye bir şey yapamayabilir miydi? Bugün dünyayı neden Batılılar yönetiyor?

 


 

 

KİTAP DÜNYASI

 

Dünya çocuk edebiyatının baş yapıtlarından Pinokyo ilk kez Kürtçe kitaplaştırıldı.

 

İtalyan lüks kalem markası Montegrappa, özel seri kalemlerinde, dünyanın en çok satan kitapları arasına giren ''Simyacı'' romanına da yer verdi. ''Yaşayan bir yazara ait en çok tercüme edilen kitap'' olarak Guinness rekorlar kitabına giren ''Simyacı''ya ithafen tasarlanan kalemler, 3 bin ile 70 bin Avro arasında satılacak.

 

Erdal Öz'ün anısını yaşatmak için Can Yayınları'nın katkılarıyla her yıl bir şair ya da yazara verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü'ne Murathan Mungan layık görüldü.

 

Sema Kaygusuz’un, Fransa’dan aldığı iki ödülün ardından “Balkanika Edebiyat Ödülü”ne de değer görülen ilk romanı Yere Düşen Dualar, Mart ayı içinde Ersatz tarafından İsveç’te yayımlandı. Piyasaya sunulduğu ilk günden itibaren İsveçli okurların hayranlıkla karşıladığı roman, çok kısa bir sürede önemli eleştirmenlerin de ilgi odağı haline geldi.

 


 

HAFTANIN KİTABI

 

 

Avrupa Tarihinden Kesitler

1789-1980, Stephen J. Lee, Dost Kitabevi

 

Avrupa Tarihinden Kesitler bir tarih kitabı olarak okura tarih ile ilgili doğru bilgiler veriyor. Kitap 19. yüzyıla damgasını vuran ve bütün Avrupa’yı, dünyayı etkileyen Fransız İhtilali ile başlıyor. İhtilalin arkasında yatan olaylar, olayların gelişimi ve bütün dünyaya etkilerine yer veriliyor. I.Napoleon’un reformları ve düşüşü ile Fransız İhtilali sonrasındaki döneme yer veriliyor.

   Avrupa İttifakı, Metternich ve Avusturya imparatorluğu hakkında bilgiler aktarırken okura doyurucu bilgiler de veriliyor. 1848-1849 devrimleri ve Avrupa’da bu devrimlerin etkileri hakkında bilgiler okura aktarılıyor. Kırım Savaşı, bu savaşın Osmanlı üzerindeki etkileri ve Avrupa diplomasisi üzerindeki etkileri ve yankıları üzerinde duruyor. İtaya ve almanya’nın birliklerini sağlamaları, Bismark ve Almanya siyasi partileri, II. Fransa İmparatorluğu’nun çöküşü konularında bilgiler veriliyor. Devletler arasındaki ekonomik rekabet, sömürgecilik ve I. Dünya Savaşı kitapta yer alan ayrıntılı konulardan birkaçı...Çarlık Rusya’sı onu izleyen Bolşevik devrim ve yeni bir <rusya’nın tarih sahnesine çıkması kitapta anlatılıyor. Versay Antlaşması’nın ağır şartları, Musollini, Hitler ve İspanya İç savaşı...Sovyetler Birliği’nin iktisadi gelişimi, Soğuk savaş dönemi, milliyetçilikkonularına kitapta yer veriliyor. 1945 yılı ve sonrasındaki gelişmeler 1980 yılına dek anlatılıyor. Kitapta anlatılan konuları desteklemek için de haritalar kullanılmış.

  Özellikle tarih kitaplarında yabancı dillerden çeviri yapıldığı zaman çevirinin de çok iyi olması gerekir. Yoksa tarih terimleri, kullanılan cümleler anlaşılmaz ve içinden çıkılmaz hatalarla dolu olur. Bu yüzden Dost Kitabevi bunu gerçekten önemseyen ve bu titizlikle okura kitaplarını sunan bir yayınevi. Tarih kitaplarının çevirilerinde de başarılılar. Avrupa Tarihinden Kesitler kitabında da gerçekten iyi bir çeviri yapmışlar. Avrupa Tarihi’ni ve günümüz Avrupa’sını şekillendiren olayları öğrenmek için değerli bir çalışma.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 767 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler