1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Avrupa Tarihi
Avrupa Tarihi

Avrupa Tarihi

Bu hafta hava bir yaz bir yağmur derken yine yoğunluk arasında geçti. Lefkoşa’nın sorunları yetmezmiş gibi buna bir de sel eklendi. Böylesine bir yağmur ve selle daha önce karşılaştığımı söyleyemem doğrusu. Hafta yoğunluk içinde geçti, okul ve araş

A+A-

 Bu hafta hava bir yaz bir yağmur derken yine yoğunluk arasında geçti. Lefkoşa’nın sorunları yetmezmiş gibi buna bir de sel eklendi. Böylesine bir yağmur ve selle daha önce karşılaştığımı söyleyemem doğrusu. Hafta yoğunluk içinde geçti, okul ve araştırmalar derken yine haftanın sonuna geldik. Okulda ise sınavların başlamasına az kaldı. Bir dönemi daha kapatıyoruz. Okumalarınız bol olsun. Mutlu haftalar...

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

İstanbullu Gayrimüslimler

Firdevs Çetin, Yeditepe Yayınları

 

Bu kitapta, 16. ve 17. yüzyıllarda İstanbul nüfusu içinde önemli bir yekûn teşkil eden Rum, Ermeni, Yahudi gibi gayrimüslimler seyyahların gözünden ve dilinden anlatılıyor. Avrupalı nazarında Doğu Hıristiyanları pek dindar görünmez. Seyyahlar onları hakkında çok fazla kitabi bilgi sahibi olmadıkları inançlarını, atalarından gördükleri şekliyle devam ettirmekte ısrar eden bir topluluk olarak anlatmışlardır. Seyyahlara göre, dış görünüş itibariyle Türklere en çok benzeyen cemaat olan Ermeniler, Gregoryen Hıristiyan olmalarına rağmen Müslüman olmaya en yatkın insanlar olarak ya da potansiyel Müslüman olarak değerlendirilir. Hatta Rum kadınlarının sokaklarda yüzleri açık gezdiği ifade edilmişken Ermeni kadınlarının tamamen Türk kadınları gibi giyindikleri, üstelik üst sınıftan olanların yüzlerini siyah bir peçe ile örttükleri gözlemlenmiştir.

 

 

Civan

Müge İplikçi, Everest Yayınları

 

Müge İplikçi, Civan'da bir kız çocuğunun kaçırılması ile bir anda dalgalanan bir kasabanın hayatını sahneye koyduğu kitabında bizi, kasaba dünyasına ait birçok gizemle yüz yüze getiriyor. Bir zamanlar adı efsane gibi anılan ama geçmişi sırlarla örülü bir narkotikçi eskisi polis memuru... Geçmişte yaşanmış bir aşk... Yitirilmiş bir başka evlat... Ve yerlerinden yurtlarından edilmiş, şimdi de bu kasabada artık fazlalık olarak görülen Kürtler... Bir anda alevlenen, en yakınları bile birbirine düşman eden ayrılıklar... Suç ve kimlik kavramlarının en acımasız yüzleri...

 

 

 

 

Şeylerin Masumiyeti

Orhan Pamuk, İletişim Yayınları

 

Eski İstanbul taksilerinden kalabalık aile fotoğraflarına, ev ev gezen terzilerden gazino-sinema çevrelerine, Boğaz ve yalı kültüründen çay içmeye ve kahvede oturup kâğıt oynama alışkanlıklarına uzanan kitap, aynı zamanda Pamuk’un on beş yılda kurduğu ilginç müzenin hem hikâyesi hem de kataloğu. Pamuk, Masumiyet Müzesi’nden yola çıkarak hazırladığı bu yaratıcı kitapta, eşyaların, manzaraların, gündelik hayatımızın tuhaf, göz kamaştırıcı ve sıradan ayrıntılarında yeni anlamlar keşfediyor.

 


 

 

KİTAP DÜNYASI...

 

 

  Canavarlar Ülkesinin Kralı adlı kitabıyla dünya çapında ün kazanan çocuk kitapları yazarı ve çizer Maurice Sendak, 83 yaşında hayata veda etti.

Edebiyatımızın en önemli yazarlarından Sait Faik Abasıyanık, ölüm yıldönümünde Burgazadası'nda anılacak. Anma etkinliğinde İskele Meydanı'nda yaptırılan Abasıyanık'ın anıt heykeli de açılacak.

Kocaeli 4. Kitap Fuarı, Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen, 350 yayınevinin katıldığı fuar törenle açıldı. Fuarda ''1 Bana, 1 Van'a'' projesi kapsamında ziyaretçiler tarafından Van'daki çocuklara kitap yardımı yapılacak.

2012 Sonning Ödülü Orhan Pamuk'a verildi. Gerekçe olarak, yazarın "kültürel sınırlara meydan okuması ve bu sınırların aşılması sonucunda ortaya çıkan olasılıkları açıklığa kavuşturması" gösterildi.

Henry Miller’ın otuz yıla yakın bir süre boyunca yasaklı kalan, büyük tartışmalara hedef olan ve bugün çağdaş edebiyatın klasiklerinden sayılan başyapıtı Yengeç Dönencesi, Avi Pardo çevirisiyle yeniden Türkçe'de.

 


HAFTANIN KİTABI

Avrupa Tarihi

J.M. Roberts, İnkılap Kitabevi

 

Avrupa Tarihi kitabı İlk Çağ’dan itibaren ayrıntılı bir şekilde Avrupa’nın tarihini anlatıyor. Avrupa coğrrafyası, kökenleri, Avrupa’da tarıma geçilmesigibi dönemler ilk bölümde anlatılıyor. Roma dünyasının oluşumu, Etrüskler, Roma İmparatorluğu’nun dünyayıetkilemesi, imparatorluğun sınırları, Mervenj hanedanına kadar uzanan durum hakkında bilgiler veriliyor. Hıristiyan dünyası diye adlandırılan ikinci kısım Iustinanus Çağı ile başlıyor. Hıristiyanlık, İslamiyet, çatışmalar, Bizans İmparatorluğu ve komuşları ile ilişkileri, karolonj hanedanı ve onun mirası ile ilgili bilgiler veriliyor.

  Kilise ve devlet,reformlar, antik çağdan çıkış ve Orta Çağ toplumlarının yaşamları konusunda bilgiler veriliyor.Veba, teknolojik buluşlar ve toplumsal değişim Haçlı Seferleri ve etkileri yer alıyor. Orta Çağ Avrupa’sının kralılıkları, yeni fikirler, ayrılıkçılık hareketleri...Venedik Cumhuriyeti, 1204 ve Bizans, Bizans’ın son bulması, Osmanlı dünyası hakkında bilgiler veriliyor. Yeni Çağ Avrupalıların dünyayı keşfi, seyahatler, Sanayi devrimi ve sömürgecilik hareketleri ve Avrupa’nın tüm gelişmeleri hakkında bilgiler veriliyor.Dünya düzenindeki değişmeler, 20. Yüzyıl Avrupası, uluslararası düzen ve Avrupa^’da devrimler hakkında bilgiler veriliyor. I. Ve II dünya savaşları, Avrupa haritasındaki değişimler ve günümüz Avrupa’sı hakkında bilgiler veriliyor. Kitap Avrupa Tarihi konusunda yazılmış ve Türkçe’ye çevrilen en detaylı eserlerden biri... Avrupa’nın tarihini öğrenmek isteyenler için...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 756 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler