1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AVRUPA PARLAMENTOSU'NDAN 'ÇİFTE TOKAT'
AVRUPA PARLAMENTOSUNDAN ÇİFTE TOKAT

AVRUPA PARLAMENTOSU'NDAN 'ÇİFTE TOKAT'

Fileleftheros “Lefkoşa’ya Çifte Avrupa Tokadı... Avrupa Parlamentosu’nun Kararı Türk Başlıklarının Buzdolabından Çıkartılmasını-Doğrudan Ticareti Talep Ediyor...

A+A-Türkiye’nin yıllık ilerleme raporunda Gazimağusa limanından doğrudan ticaretle ilgili Türk talebine yer verilmesi, Rum tarafınca tek taraflı olarak dondurulan “Temel Haklar” başlığının ileri götürülmesi ve “Adalet” başlığının da açılmasının talep edilmesi, Rum tarafında, Güney Kıbrıs’ın Avrupa Parlamentosu’ndan çifte şamar yediği şeklinde algılandı.
Fileleftheros “Lefkoşa’ya Çifte Avrupa Tokadı... Avrupa Parlamentosu’nun Kararı Türk Başlıklarının Buzdolabından Çıkartılmasını-Doğrudan Ticareti Talep Ediyor... Füle’nin Çizdiği Yolda” başlığıyla yansıttığı haberinde, AP’nin, 23 ve 24 numaralı müzakere başlıklarının buzdolabından çıkartılmasını da talep ettiği kararının, Genişlemeden Sorumlu Komiser Stefan Füle’nin Türkiye’nin 8 müzakere başlığının ileri götürülmesi ilanından 24 saat sonra geldiğini yazdı.
Bunun, muhatabı Güney Kıbrıs olan; örgütlü siyasi baskı çabasına atıfta bulunan bir şey olduğu yorumunu yapan gazete, 66’ya karşı 517 oyla onaylanan raporun Rum Yönetimine şamar teşkil ettiğini, bu nedenle oylamada hazır bulunan 6 Rum Avrupa milletvekilinin, bazıları çeşitli komitelerde görüşülürken olumlu oy verdikleri raporun bütününe dün olumlu oy vermediğini belirtti.

DEĞİŞTİRME ÇABASI

“Ticaret, Ama Hristofyas’ın Önerisi Zemininde Değil” başlığıyla ayrılan bölümünde AP raporunda Rum Yönetiminin, Gazimağusa Limanı’nı AB gümrük makamlarının gözetiminde açmaya çağrıldığı, Kıbrıslı Türklerin meşru ve kabul edilir şekilde doğrudan ticaret yapmalarına müsaade etmesinin istendiğine dikkat çekilen haberde şunlar kaydedildi:
“Avrupa Parlamentosu raporuna Türklerin doğrudan ticaret taleplerinin ilk kez girdiğine dikkat çekiliyor. AP raporunun, ihtilaflı Doğrudan Ticaret Tüzüğünü Maraş’ın ‘550 sayılı karar uyarınca BM idaresine devredilmesine’ bağladığına işaret ediliyor. Avrupa Birleşik Solu’nun doğrudan ticaretle ilgili maddenin; Hristofyas’ın sunduğu önerilere atıf yapılarak değiştirtmeye çalıştığına ancak Hristofyas’ın ilgili önerilerinin 127 oy alabildiğine dikkat çekiliyor. Hristofyas’ın önerilerine olumsuz oy veren 461 Avrupa milletvekili arasında Başkan Hristofyas’ı toplantılarına davet eden Avrupalı Sosyalistler de var.”

BAŞLIKLARIN AÇILMASI KABUL EDİLEMEZ

Aynı gazete ‘Türkiye’yle İlgili Başlıklar Açılamaz... Başkan Soğukkanlılık ve Füle’ye Saldırı Yapılmamasını Tavsiye Etti” başlıklı haberinde ise Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın “Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece Kıbrıs tezlerini değiştirip Türkiye’nin AB üyelik müzakeresi başlıklarının açılmasını kabul edemez” dediğini yazdı.
Habere göre AB’nin genişlemeden sorumlu komiseri Stefan Füle’nin Türkiye’nin 8 müzakere başlığının açılması önerisini yorumlaması istenen Hristofyas, “Zannederim soğukkanlı olmamız, Sayın Füle’ye saldırmaya başlamadan önce ne olduğunu görmemiz gerekir çünkü bu konuda (öğrenmeden önce saldırı yapmanın) ustasıyız ve tekrarlıyorum kendimize tükürüyoruz” dedi şöyle devam etti:
“Bizim tezlerimiz var, tezlerimiz biliniyor, bunları savunuyoruz. Sayın Füle ile hem biz hem de Avrupa milletvekillerimiz temas halinde. Çalışmalarımız, olması gerektiği gibi koordineli şekilde gidiyor.”
Simerini “Avrupa Parlamentosu Türkiye’nin Değerlendirilmesinde Dengeyi Korudu... Sürprizsiz Rapor” başlıklı haberinde Hollandalı Avrupa Halk Partisi üyesi Avrupa Milletvekili Ria Oomen tarafından hazırlanan Türkiye’nin ilerleme raporunun dün AP genel kurulunda onaylandığını, son oylamada rapor metninin özünde, özellikle de Kıbrıs sorunuyla ilgili bölümünde herhangi bir değişlik yapılmadığını yazdı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1144 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler