1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AVRUPA KOMİSYONU’DAN GÜNEY KIBRIS’A ÜLTİMATOM
AVRUPA KOMİSYONU’DAN GÜNEY KIBRIS’A ÜLTİMATOM

AVRUPA KOMİSYONU’DAN GÜNEY KIBRIS’A ÜLTİMATOM

Avrupa Komisyonu Ekonomi ve Finansal Meseleler Komiseri Olli Rehn’in, Kıbrıs Rum Hükümeti’ne ekonomi ile ilgili 15 Aralık’a kadar önlem alması yönünde ültimatom gönderdiği bildirildi.

A+A-

 “Gerekli önlemler alınmalı”

 

Avrupa Komisyonu Ekonomi ve Finansal Meseleler Komiseri Olli Rehn’in, Kıbrıs Rum Hükümeti’ne ekonomi ile ilgili 15 Aralık’a kadar önlem alması yönünde ültimatom gönderdiği bildirildi.
Fileleftheros gazetesi “AB’den Yaptırım Ültimatomu... Rehn’den Kazamias’a 15 Aralık Tarihine Kadar Önlem Alması İçin Mektup ve ‘Bomba’ ” başlık ve spotuyla aktardığı haberinde, AB’nin sonbahar dönemi ekonomik öngörülerinin açıklandığı basın toplantısında konuşma yapan Rehn’in, Rum Maliye Bakanı Kikis Kazamias’a, gitgide büyüyen ve “abartılı hale gelen” bütçe açığının azaltılması ve ekonomik darboğazdan kurtulma için “hemen şimdi” önlem alması doğrultusunda uyarı yaptığını yazdı.
Habere göre Rehn, Rum Hükümeti’nin bütçe açığının azaltılmasına ilişkin 15 Aralık’a kadar önlemler almaması durumunda, AB’nin mali idare hükümlerini uygulamak ve ilk etapta, Gayrı Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) yüzde 0,1’i (yaklaşık 18 milyon Euro) oranında ceza kesmek durumunda kalacağını belirtti.
Haberde, 2011 yılı bütçe açığının yüzde 6,7’lik oran etrafında seyredeceği ve Rum Hükümeti’nin Rehn’in bahsettiği “abartılı bütçe açığının” azaltılması için 360 milyon Euro (GSMH’nın yüzde 2’si) bulması gerektiği ifade edildi.
Fileleftheros, 2012 yılı bütçe açığının yüzde 4,9 oranında, 2013 yılı bütçe açığının ise yüzde 4,7 oranında olmasının beklendiğini yazdı.
Habere göre Rehn, Rum ekonomisinde resesyon (sıfır büyüme) öngördüğünü ve bu bağlamda, 2011 yılı için yüzde 7,2 oranında, 2012 yılı için de yüzde 7,5 oranında işsizlik olacağını hesapladığını söyledi.

KAZAMİAS: “KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARININ KÂHİNLİKLERİ ENDİŞE YARATIYOR”

Öte yandan Alithia gazetesi ise, Rum Maliye Bakanı Kikis Kazamias’ın, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Güney Kıbrıs’ın uzun ve kısa vadeli notunu düşürmekle “kâhinlik yaptığını” ve endişeye neden olduğunu söylediğini yazdı.
Habere göre Kazamias, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile dünkü görüşmesinin ardından yaptığı açıklamalarda, kredi derecelendirme kuruluşlarının Güney Kıbrıs’ın notunu herhangi sağlam bir temele dayanmadan düşürdüğünü ve bu kuruluşların, Rum ekonomisinin yaşadığı problemlerin bir parçası olduğunu ifade etti.
Kazamias, kredi derecelendirme kuruluşlarının not düşürmesine rağmen, an itibarıyla Rum ekonomisinin kontrol altında olduğunu kaydetti.
Gazete, bir diğer haberinde de 2011 yılının ilk 9 ayı için ticari denge açığının 3,7 milyar Euro olduğunu yazdı.
Haberde, geçtiğimiz yılın ticari denge açığıyla karşılaştırıldığında, bu yılki ticari denge açığında 209,7 milyon Euro’luk azalma kaydedildiği belirtildi.

AB DÖNEM BAŞKANLIĞI İÇİN 42 LİMUZİN

Bu arada, Fileleftheros gazetesi de, ekonomik krize ve Komisyon’un uyarılarına karşın, Güney Kıbrıs’ın gelecek yılın ikinci yarısında devralacağı AB Dönem Başkanlığı süresince kullanılacak olan 42 limuzin için Rum Maliye Bakanlığı’nın ihaleye çıktığını yazdı.
Haberde, Rum Meclisi’nde AB Dönem Başkanlığı için ayrılan ödeneğe karşı birçok tepki gelmiş olmasına rağmen, sadece limuzinler için 1,7 milyon Euro’luk ödenek ayrıldığı belirtildi.
Komisyon’un uyarısı, diğer gazetelerde ise şu başlıklarla yansıtıldı:
Alithia gazetesi: “Komisyon’dan Ültimatom”, Haravgi gazetesi: “Komisyon 15 Aralık’a Kadar Önlem İstiyor”, Politis gazetesi: “Kıbrıs Hedeflenenin Dışında”, Simerini gazetesi: “Komisyon’dan Ültimatom... Ekonomimizin Kötüye Gittiğine İşaret Ediyor”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 765 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler