1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AVRASYA TV'YE PARA CEZASI
AVRASYA TVYE PARA CEZASI

AVRASYA TV'YE PARA CEZASI

Yayın Yüksek Kurulu, Avrasya TV'ye 2 bin TL para cezası verilmesine karar verdi.

A+A-

 

 

 

Yayın Yüksek Kurulu, “Eczacılık ve Zehirler Yasası’nın 44. maddesini” ikinci kez ihlal ettiği gerekçesiyle Avrasya Radyo Televizyon Yayıncılığı Limited’e  2 bin TL para cezası verilmesine ve ceza ile ilgili hazırlanan metnin yarın Ana Haber Bülteni öncesinde sesli ve görüntülü olarak kamuoyu ile paylaşmasına karar verdi.

YYK’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, YYK’nın geçen hafta yaptığı toplantıda, yayınlarla ilgili olarak hazırlanan raporların görüşüldüğü belirtilerek, kurulun, toplumun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek nitelik taşıyan ve yasanın ihlali sayılan ilaç ve benzeri ürün reklamları, tedavilerin yer aldığı sağlık programları ile ilgili hazırlanan raporları inceleyerek, müeyyide uygulama kararı aldığı kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Toplantıda, Avrasya TV’nin yayınlanmış olduğu, ilaç ve benzeri ürünlerin reklamı ve tedavi bilgileri de içeren sağlık programlarının, değiştirilmiş şekli ile 39/97 sayılı “Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Yasası”nın 32 1(B) fıkrasına dayalı olarak, fasıl 254 “Eczacılık ve Zehirler Yasası’nın 44. maddesini ikinci defa ihlal ettiğinin tespit edildi.” 

Açıklamada ayrıca, “kurulumuz yasaya aykırı ilaç ve benzeri ürünlerin tanıtım ve reklamlarının yapılamayacağı konusundaki hassasiyeti yeniden vurgulayarak, konuyu kamuoyu ile paylaşır” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 754 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler