AVATAR

AVATAR

KOZMOS Kozmos, tüm varlıkları, gezegenleri, galaksileri, yıldızları-güneşleri, evreni ve evrendeki tüm olayları içeren bir sistem olarak betimlenen; kelimenin kökü dikkate alındığında, “dirlik ve düzen içinde bir evren” anlamına gelen Yuna

A+A-

 

 

 

KOZMOS

 

Kozmos, tüm varlıkları, gezegenleri, galaksileri, yıldızları-güneşleri, evreni ve evrendeki tüm olayları içeren bir sistem olarak betimlenen; kelimenin kökü dikkate alındığında, “dirlik ve düzen içinde bir evren” anlamına gelen Yunanca bir sözcüktür.

 

Kozmos, bir ağaç biçimiyle temsil edilir; çünkü ağaç gibi düzenli olarak kendini yeniler.

İlkbahar, yaşamın, dolayısıyla insanın yeniden doğuşudur.

Bu kozmik eylemle, tüm yaratıcı güçler başlangıçtaki güçlerine kavuşurlar.

Yaşam, bütün olarak yeniden yapılanır; her şey yeniden başlar; kısacası, kozmik yaradılış tekrarlanır; çünkü her yenilenme, bir doğumdur; kendini yenileyen yaşam biçiminin, ilk kez ortaya çıktığı O ilk ana dönüştür.


PANDORA


Titanik, Terminator, Aliens gibi ödüllü Hollywood filmlerinin yönetmen ve senaristi olan James Cameron'un son filmi AVATAR’ın senaryosunda, askeri bir şirket, Na’vi Halkının yaşadığı "Pandora" adlı gezegenin kaynaklarını incelemek üzere AVATAR adlı bir program oluşturur...

Ve, Pandora’daki “kök ağaç”ın altında zengin bir element kaynağı bulunur.

Egemenlerinin varlığının devamı için mutlak öneme sahip bu elementi alabilmek, ancak Navi Halkının oradan sürülmesi veya yok edilmesiyle mümkündür; çünkü bu “Özel Element” , Navi Halkının yurt edindikleri yörede ve kutsal saydıkları ağacın köklerinin altındadır.

Ve bu elementi alabilmek için, o ağacın mutlaka yıkılması ve tahrip olması gerekir!KIBRIS’IN KUZEYİ

İşte tam da bu noktada...;

Kıbrıs Türk Toplumu'nun kaderi, Navi adlı yok edilmek üzere olan bu Halkın kaderiyle benzeşiyor; KKTC ve Kıbrıs’ın Kuzeyi de sanki Türkiye egemen çevrelerinin ve AK Parti'lilerin "element" aramaya geldiği "Pandora" adlı gezegenle.

 

Hatta elimizde uygulamaya konulan, adına "Paket" denilen, AVATAR niyetine kendi programları dahi var!..

Tek fark var Kıbrıs’ın kuzeyi ile Pandora arasında; o da NA’Vİ’lerden hiç bir kimsenin Pandora’ya gelenlerle işbirliği içerisinde bulunmaması ve emir yumurcaklığına bireysel ve zümresel menfaatleri için soyunmamasıdır.

İRADE

Iztırap, doğru bir şekilde ele alındığında, bir arınma vasıtasıdır;

Iztırap ve sıkıntı hayatın gerçek gayesi için çalışır, nasıl ki hasta birisi uzun ve acı verici bir tedaviyi kabûl eder ve acının iyleşmesinin bir parçası, yahut işareti olduğunu bilirse...

Tecrübe ettiğimiz sürekli aldanış ve hayal kırıklığı, deyiş yerinde ise, bize günlük uğraş ve çabalarımızın beyhudeliğini sezdirmeyi amaçlar.

Sadece hasta olanlar için ilaç önerebilirsiniz; irade kadiri mutlaktır, onun için kural koyamazsınız.

Akıl, bilinç az ya da çok geçici şeylerdir, fakat irade yok edilemez.

Ve eğer o, yani irade, yaşamayı isterse yaşayacaktır;

Eğer irade özgürlüğü aramayı isterse, özgürlüğü arayacaktır.

Bizim yapmamız gereken, bu iradeyi, Pandora’daki Navi Halkının sahip olduğu kök ağaç gibi nesnelleştirmektir.
NOT!!!!!!!: 25 mayıs 2012 cuma akşamı saat 21:45-01:30 saatlerinde fox tv'de (digitürk kanal 26) AVATAR filmi gösterilecektir. İzlemeyenler için güzel bir fırsat... 

 

Bu haber toplam 1963 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler