1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Av olacaksa, Karpaz Emirnamesi kalksın'
'Av olacaksa, Karpaz Emirnamesi kalksın'

'Av olacaksa, Karpaz Emirnamesi kalksın'

 Karpaz Koruma Derneği İçişleri Bakanı’na mektup göndederek bölgenin ava açılmamasını; ava açılacaksa Karpaz Emirnamesi’nin kaldırılmasını istedi.

A+A-

 Karpaz Koruma Derneği İçişleri Bakanı’na mektup göndederek bölgenin ava açılmamasını; ava açılacaksa Karpaz Emirnamesi’nin kaldırılmasını istedi.

Dernek başkanı Durdun Çebi imzasıyla gönderilen mektupta bölgenin hem  Milli Park, Doğal Ve Arkolojik Sit Alanı ve Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilip hem de ava açılmasının birbiriyle ters kararlar olduğunu savunarak, “Dipkarpaz halkı ile dalga geçmişlerdir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılı Ve Dışişleri Bakanlığı ile  Türkiye Cumhuriyet Lefkoşa Büyükelçiliği’ne de dağıtımı yapılan ve basına da gönderilen mektup şöyle:

“Sayın Bakanım, 2004 Yılında dönemin İçişleri Bakanı Sayın Özkan Murat tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan Karpaz Emirnamesi ile Dipkarpaz köyünün yerleşim alanın 100 m doğusundan başlayarak Zafer burnuna kadar olan bölge Milli Park Alanı, Doğal ve Arkolojik Sit Alanı ilan edilmiştir. Bu yetmezmiş gibi birde Çevre Yasasın bir maddesi gereği Turizm Bakanlığının hazırlamış olduğu önerge ile tüm Dipkarpaz Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilmiştir.

Hükümetlerin beldemizin doğasının ve tarihinin korunması için yukarıda almış olduğu kararlar doğrultusunda, Dipkarpazlılar ve Dipkarpaz' da mülkleri olanlar, mülklerini istedikleri gibi kullanmaları haksız ve adaletsiz bir şekilde hükümetler tarafından engellenmiştir. 

Ayni hükümetler Milli Park, Doğal Ve Arkolojik Sit Alanı ve Özel Çevre Koruma Alanı ilan ettikleri bölgeleri AV açarak almış oldukları kararlar ile ters düşmüşler olup Dipkarpaz halkı ile dalga geçmişlerdir
Bu durumu Sayın Başbakanımız Tufan Erhurman'aDipkarpaz Türk Spor Kulübünde soruldu ,  Sayın Başbakanımız halkımızın huzurunda Milli Park ve Sit Alanların bu koşullarda AV açılmaması gerektiğini , AV açılmaması için elinden geleni yapacağı konusunda halkımıza söz vermiştir.

Sayin Bakanım Av haritası bakanlığınız tarafından hazırlanıp Bakanlara Kuruluna önerilmektedir. Sizden istirhamımız bölgemizin kesinlikle AV açılmamasıdır. Bölgemizi AV açarsanız lütfen Karpaz Emirnamesinde kaldırın. Bölgemiz AV açılırsa sizin de diğer hükümetlerden bir farkınız kalmaz”.

 


AVCILIK FEDERASYONU'NDAN YANIT

'Emirnameye uyulsun, ava kapatılsın'

Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser, Milli Park, Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı ve Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilen Karpaz’la ilgili emirnameye uyulmadığını savunarak, “Emirnameye tam anlamıyla uyulması halinde bölge ava da kapanabilir” dedi.
Keser, Karpaz Koruma Derneği’nin İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a gönderdiği “Bölgenin Milli Park, Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı ve Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilmesi ve ava açılması kararları birbirine ters” temalı mektubu konusunda açıklama yaptı.
“Bu açıklama samimi değil” değerlendirmesinde bulunan Keser,  “Eğer, bir bölge özel çevre koruma bölgesi ilan edilmişse o bölgede tarım ve hayvancılık da yapılmamalı” diyerek bölgedeki uygulamaları eleştirdi.
Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser, yasadışı birçok ağıl olan bölgede, tarım yapıldığını, kimyasal ilaç kullanıldığını, etrafta otlayan hayvanların doğal bitki örtüsüne zarar verdiğini savundu. 
Bölgede kaçak tarım arazileri açıldığını da öne süren Keser, “Bölgeye av için gidenler yabani harnup ve zeytinlerin kesilip odunlarının satıldığına tanık oluyor. Bunların göz ardı edilmesi ve Karpaz Koruma Derneği’nin emirnameyi bahane göstererek bölgeyi ava kapatmak istemesi samimi değil. Ava giden avcılar bölge esnafı için ciddi bir gelir kaynağı. Karpaz Koruma Derneği’nin bu talebine anlam veremiyoruz” dedi.

Bu haber toplam 693 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler