1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AV KOMİSYONU'NA TEPKİ: SUÇ İŞLİYORSUNUZ!
AV KOMİSYONUNA TEPKİ: SUÇ İŞLİYORSUNUZ!

AV KOMİSYONU'NA TEPKİ: SUÇ İŞLİYORSUNUZ!

Biyologlar Derneği İnce Av’ın açılmasına tepki gösterdi ve Merkezi Av Komisyonu’nu eleştirdi.

A+A-

 

Biyologlar Derneği İnce Av’ın açılmasına tepki gösterdi ve Merkezi Av Komisyonu’nu eleştirdi.

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten yaptığı açıklamada, Merkezi Av Komisyonu’nu, ‘koruma altında olan ve avlanmasının yasak olan üveyik kuşlarını avcılara avlatarak suç işlenmesine neden olmakla’ suçladı.

Merkezi Av Komisyonu’nun, son 60 yılın en kurak mevsimi yaşanmasına rağmen II. İnce Av’ın açılmasını sağladığını ifade eden Sarpten, “Oysa ki, Merkezi Av Komisyonu’nun görevi ‘’Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası”nın temel amacına uygun olarak ‘av ve yaban hayvanlarını korumak’ olmalıdır. Ne var ki, yasayı uygulamakla yükümlü olan komisyonun 8 üyesinden 4’ünün Avcılık Federasyonu tarafından atanması, devlet tarafından atanan Tarım Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı temsilcilerinin de Avcılık Federasyonu üyesi hatta eski başkanı olması komisyonun tam anlamıyla Avcılık Federasyonu’nun istekleri doğrultusunda hareket etmesi sonucunu doğurmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“Gelinen noktada her yıl sadece yeni av bölgeleri açmak gayesi güden komisyon ‘ne pahasına olursa olsun’ av bölgelerini artırmayı kendine şiar edinmiş konumdadır. Son olarak 3, 40 ve 46 numaralı yeni av bölgelerini de hiçbir araştırma yapmadan bu yıl ava açması bardağı taşıran son damla olmuştur” iddialarını ortaya koyan Biyologlar Derneği Başkanı Sarpten, üveyik avının, Kuzey Kıbrıs’a uygun bir av modeli olmadığının birçok kesim tarafından kabul gördüğünü belirtti.

Doğada avlanabilecek kadar üveyik veya fassa olup olmadığı araştırılmamış olmasına rağmen bu kuşlardan toplamda 40 tane vurulabilir denmesinin düşündürücü olduğunu ifade eden Hasan Sarpten, yasadaki kurala rağmen pınarların belirlenip çevresinin ava kapatılmadan 2. ince avın açıldığını; sayım da yapılmayarak rastgele avla katliama zemin hazırlandığı görüşünü kaydetti.

“KARPAZ VE KORMACİT BURNU AVA AÇILMAMALI”

Sarpten, şu görüşlere yer verdi:

“Ağustos ve Eylül ayı sonbahar göçünün yoğun olarak yaşandığı bir dönemdir. Göçmen kuşlar göç ederken özellikle Karpaz Burnu ile Kormacit Burnu’nu dinlenmek ve beslenmek amacıyla durak olarak kullandığından ava açılmamalıdır. Bu mevsimde burunlarda yapılacak av dünya mirası olarak kabul edilen göçmen kuşların büyük zarar görmesine neden olacaktır”

“GÖÇ ZAMANI AVLANMAMALI”

AB Yabani Kuşları Koruma Direktifi üveyik kuşunun üreme dönemlerinde ve yuvaya dönme zamanında (göç) avlanmamasını emreder. Ve özellikle göç etmek için kıyılarda toplanan kuşların öldürülmesini yasaklar. Ne acıdır ki, Merkezi Av Komisyonu yayınlamış olduğu av haritasında göçmen kuşlar için çok önemli olan birçok kıyının göç mevsiminde ava açık durumdadır. Bu da Merkezi Av Komisyonun dünya gerçekleri ve bilimsellikten ne kadar kopuk hareket ettiğini göstermektedir.”

Doğaya saygılı, gerçek avcıların Merkezi Av Komisyonu’nun aldığı kararlara itibar göstermeyeceğine olan inancını dile getiren Sarpten, Merkezi Av Komisyonu’nun oluşumundaki ‘anomalinin’ düzeltilmesini talep ederek “Umuyoruz ki, başta ‘gerçek’ avcılar olmak üzere tehdit altında olan av ve yaban hayatını bütünüyle tehlikeye sokmak istemeyen herkes bu konuda üzerine düşeni yapacaktır” dileğini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 491 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler